موضوعات ‌مرتبط: اجتماعی فرهنگ و هنر

a/332 :کد

0

دغدغه های یک تهیه کننده تلویزیون

  جمعه ۱۹ دی ۱۳۹۳ — ۱۹:۳۵
تعداد بازدید : ۱۱۶۵   
در گفت و گو با فارس، ساکت اف : تمام تلاشمان دو سویه کردن ارتباط با مخاطب است. تهیه کننده برنامه «دیده شو» گفت: متاسفانه نظام ارزیابی برنامه های صداوسیما و مخاطب شناسی آنان دچار نقصان جدی است و مدیران گروه در پاره ای از اوقات سلیقه ای عمل می کنند.
 

«مسعود ساکت اف» با اشاره به ضرورت توجه توأمان به کیفیت و کمیت در ارزیابی برنامه های صدا و سیما در گفت و گو با خبرنگار رادیو و تلویزیون خبرگزاری فارس گفت: شاید یکی از مشکلات جدی که دامن گیر برنامه های صدا و سیما است، عدم وجود یک نظام ارزیابی دقیق است. مدیران گروه ها، بعضی اوقات صرفا به کثرت مخاطب برنامه ها توجه می کنند و تنها معیار آنان تعداد پیامک های دربافتی برنامه است.

وی ادامه داد: به نظر من این دید به کلی اشتباه است. اولا تعداد پیامک های دریافتی یک برنامه به هیج وجه معیار اندازه گیری تعداد مخاطبان نمی تواند باشد و هیچ محقق ارتباطاتی این روش را قبول ندارد. مثلا شما نمی توانید یک برنامه برای کودکان یا نوجوانان بسازید و انتظار داشته باشید آنها مانند یک برنامه بزرگسالان به برنامه پیامک بدهند. ثانیا بسیاری از برنامه ها مخاطب هدفشان همه مردم نیست. قطعا یک برنامه سیاسی باید تعداد مخاطبانش با  یک برنامه اقتصادی یا یک برنامه فرهنگی متفاوت باشد و این اصلا عیب نیست.

این تهیه کننده شبکه دو همچنین درباره روند شکل گیری یک برنامه قوی تصریح کرد: برنامه های موثر درسازمان صداوسیما بدون حمایت جدی مدیران نمی تواند تولید گردد. قطعا هر برنامه ی اثرگذاری براساس پیگیری وپشتیبانی یک مدیر توانمند، تولید وپخش گردیده است. برای مثال  برنامه هایی مانند 90 ، دوقدم مانده به صبح، رادیو هفت، سطرهای ناخوانده، هفت (به تهیه کنندگی آقای جیرانی) و... . بنابراین اکر مدیران سازمان به دنبال تولید برنامه های موثر هستند باید از برنامه های تولیدی حمایت نیز انجام بدهند.

ساکت اف در ادامه خاطر نشان کرد: البته تغییرات جدید سازمان در جهت چابک سازی و تغییر سازمان از یک نهاد اداری به نهادی رسانه ای قطعا نوید بخش روزهای خوبی برای سازمان می باشد. تغییرات اعمال شده و برخی اخبار که درباره تغییر رویکردهای سازمان درحوزه تولید به گوش می رسد همگی نشان از عزم راسخ مدیران برای یک جراحی بزرگ در حوزه تولید سازمان دارد.

تهیه کننده دیده شو درباره وضعیت فعلی برنامه گفت: دیده شو جز معدود برنامه های تعاملی صداوسیماست. ما در دیده شو تمام تلاشمان دو سویه کردن ارتباط با مخاطب است و فکر می کنیم از این نظر در تلویزیون حرف های بزرگی برای گفتن داریم. شبکه اجتماعی دیده شو با بیش از 6 هزار عضو بزرگترین شبکه اجتماعی مجازی نوجوانان در ایران شده است و تمام عوامل برنامه موظف هستند که در این شبکه فعالیت داشته باشند.

هر هفته، موضوع هفته بعد برنامه، توسط مخاطبان به نقد و بررسی گذاشته می شود و مخاطبان برنامه همیشه می توانند با عوامل برنامه در شبکه اجتماعی دیده شو صحبت کنند.

وی افزود: این همراهی برنامه و مخاطب جز ضرورت های یک کار حرفه ای بزرگ است. زمانی که شما نتوانید ذائقه مخاطب را تشخیص دهید قطعا نمی توانید برنامه ی خوبی نیز تولید کنید. برنامه دیده شو در هفته 120 دقیقه به روی آنتن می رود اما در این برهه که به دلیل امتحانات، کابران کمتر به سایت سر می زنند، به طور متوسط هر کاربر روزانه 30 دقیقه وقت خود را در سایت سپری می کند و روزانه حدود دو هزار پست در سایت توسط مخاطبان بارگزاری می شود. این یعنی امتداد رابطه دو طرفه به بیرون از تلویزیون.

حتی بزرگترین شبک های اجتماعی دنیا مانند فیس بوک و گوگل پلاس نیز کاربرانشان این قدر در سایت وقت سپری نمی کنند. هنوز هیچ سایتی را در دنیا ندیده ام که کاربرانش این همه مدت در سایت وقت بگذارند. این یعنی دستاورد دیده شو و شبکه 2.

ساکت اف با اشاره به اینکه وضع موجود برنامه شاید با اهداف ابتدایی فاصله گرفت باشد عنوان کرد:  درطرح اولیه ی برنامه هدف اصلی جلب نوجوانان به ایجاد رقابت ومشارکت بیشتر بود و ساختار اولیه برنامه پیچیدگی بیشتری داشت و قطعا اثر گذارتربود اما بعد از تابستان تغییراتی در طرح برنامه ایجاد شد. در طرح قبلی مشارکت مخاطبان در نتایج برنامه اثرساختاری داشت و مخاطبان باید در نتیجه برنامه به صورت آنلاین شرکت می کردند و نتایج رقابت ها را رقم می زدند اما درحال حاضر این نحوه مشارکت حذف شده است.

وی با تاکید بر لزوم توجه بیشتر مسئولین به رقبای رسانه ای تلویزیون و ضرورت پر کردن خلاها خاطر نشان شد: برنامه هایی که امکان گفتگوی واقعی درباره مسایل مختلف را فراهم کند نیاز امروز تلویزیون برای مخاطبان جوان و نوجوان می باشد چرا که آداب گفتگو باید از همین سنین آموخته شود.

مسعود ساکت اف در ادامه افزود: این تصور که مخاطب ما هرچه به وی بگوییم گوش می کند کاملا اشتباه است در بهترین شکل ما می توانیم فضایی برای گفتگو با وی شکل دهیم. بخشی از مخاطبان به همین دلیل از تلویزیون فاصله گرفته اند چرا که شبکه های اجتماعی فرهنگ جدیدی را ایجاد نموده است که افراد می خواهند درباره هرچیزی نظر خودشان را بدهند نه اینکه صرفا شنونده باشند درحالی که این تغییر ازجانب برخی تصمیم گیرندگان برای نوجوانان درک نشده است و تصور می کنند که می توانند در رسانه همچنان به نصیحت نوجوانان بپردازند.

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :