موضوعات ‌مرتبط: سیاسی مجلس

a/33279 :کد

0

تهدید نمایندگان مجلس به آبستراکسیون در جلسه علنی امروز مجلس

  دوشنبه ۳۰ آذر ۱۳۹۴ — ۰۹:۵۶
تعداد بازدید : ۱۹۱   
 تحلیل ایران -تهدید نمایندگان مجلس به آبستراکسیون در جلسه علنی امروز مجلس

نماینده مردم ایلام در مجلس در اعتراض به عدم تصویب لایحه ایجاد مناطق آزاد تجاری گفت: یکصد نفر از نمایندگان مجلس تفسیر دیگری از مصوبه روز گذشته مجلس دارند.

نماینده مردم ایلام در مجلس در اعتراض به عدم تصویب لایحه ایجاد مناطق آزاد تجاری گفت: یکصد نفر از نمایندگان مجلس تفسیر دیگری از مصوبه روز گذشته مجلس دارند.

 

به گزارش تحلیل ایران، احمد شوهانی نماینده مردم ایلام در مجلس شورای اسلامی در ابتدای جلسه علنی صبح امروز پارلمان، در تذکری آئین‌نامه‌ای نسبت به عدم تصویب لایحه ایجاد مناطق آزاد تجاری و ویژه اقتصادی در جلسه علنی روز گذشته مجلس، انتقاد کرد و اظهار داشت: در چند سال گذشته چند لایحه ایجاد مناطق آزاد به تصویب رسیده، اما کسی آن زمان به فکرش نرسید که تصویب این لوایح به دلیل مغایرتش با قوانین برنامه، نیازمند دو سوم آرای وکلای ملت است.

وی ادامه داد: بنده مشروح این قوانین مصوب‌شده را از اداره قوانین مجلس گرفتم و امروز تقدیم به هیئت رئیسه کردم، همه این قوانین با نصف به علاوه یک رأی نمایندگان مجلس در صحن علنی به تصویب رسیده، اما در جلسه روز گذشته پارلمان در ابتدا گفته شد که تصویب لایحه ایجاد مناطق آزاد تجاری و ویژه اقتصادی نیازمند نصف به علاوه یک رأی است، اما در پایان جلسه همه نمایندگان مجلس را غافلگیر کردند و آقای باهنر که اداره صحن علنی را بر عهده داشت، گفت که تصویب این لایحه نیازمند دو سوم رأی نمایندگان است چراکه با قانون برنامه پنجم مغایرت دارد.

نماینده مردم ایلام با بیان اینکه در تعجبم چرا به تبصره قانون ایجاد مناطق آزاد تجاری و صنعتی توجهی نشده است، گفت: لایحه ایجاد مناطق آزاد تجاری که روز گذشته در دستور کار مجلس قرار داشت، مغایرتی با قانون برنامه پنجم نداشت و نصف به علاوه یک رأی هم آورده بود.

شوهانی تاکید کرد: یکصد نفر از نمایندگان مجلس تفسیر دیگری از مصوبه روز گذشته مجلس دارند و اگر هم‌اکنون در صحن علنی پاسخ نگیرند، از مجلس خارج می‌شوند و جلسه علنی از رسمیت می‌افتد.

حجت‌الاسلام سید محمدحسن ابوترابی‌فرد نایب رئیس اول مجلس که ریاست صحن علنی را بر عهده داشت، در پاسخ به این تذکر، گفت: این سخنان زیبنده مجلس شورای اسلامی نیست. ما براساس برداشت‌مان از قانون عمل کردیم و طبق آئین‌نامه داخلی مجلس، رئیس جلسات علنی باید براساس تفسیر و برداشتی که از آئین‌نامه داخلی مجلس دارد، عمل کند.

وی افزود: ممکن است موارد متعددی باشد که از آئین‌نامه داخلی برداشتی داشتیم، اما در نهایت در بررسی‌های تکمیلی به این نتیجه رسیده‌ایم که این برداشت قابل نقد و اصلاح است.

نایب رئیس اول مجلس گفت: منظور شما این است که در قانون مناطق آزاد که تصویب شده، برداشت دیگری هم وجود دارد تا زمانی که قانون برنامه پنجم تصویب نشده، قوانین مصوب قبل از آن به قوت خودش باقی است، اما بعد از تصویب قانون برنامه پنجم، قوانین مصوب شده مشمول کاهش درآمدهای مالیاتی و کاهش حقوق ورودی می‌شود که ممنوع است. فعلاً راهی وجود ندارد ولی ما موضوع مورد نظر شما را مجدداً در هیئت رئیسه مجلس مطرح و بررسی می‌کنیم.
منبع: تسنیم

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :