موضوعات ‌مرتبط: سیاسی انرژی هسته ای

a/33341 :کد

0

صنعت هسته ای باعث شد فرهنگ صنعتی را با تلاش خود ایجاد کنیم

  دوشنبه ۳۰ آذر ۱۳۹۴ — ۱۴:۲۰
تعداد بازدید : ۲۱۸   
 تحلیل ایران -صنعت هسته ای باعث شد فرهنگ صنعتی را با تلاش خود ایجاد کنیم

رئیس سازمان انرژی اتمی صنعت هسته ای را یکی از صنایع پیشران دانست و افزود: صنعت هسته ای به این دلیل پیشران است که باعث شد فرهنگ صنعتی و فناوری را در کشور با اراده و تلاش بیشتر ایجاد کنیم.

رئیس سازمان انرژی اتمی صنعت هسته ای را یکی از صنایع پیشران دانست و افزود: صنعت هسته ای به این دلیل پیشران است که باعث شد فرهنگ صنعتی و فناوری را در کشور با اراده و تلاش بیشتر ایجاد کنیم.

 

به گزارش تحلیل ایران، پایگاه اطلاع رسانی سازمان انرژی اتمی روز دوشنبه اعلام کرد که علی اکبر صالحی معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان انرژی اتمی ایران در این آیین رونمایی از کتاب سناریونگاری توسعه نیروگاه های هسته ای که با حضور جمعی از معاونین، مدیران و کارشناسان سازمان و شرکت های تابعه در سالن دکتر حسابی برگزار شد، این مطلب را بیان کرده است.


وی افزود: این صنعت، ما را وادار می کند در حوزه استانداردسازی اقدام کنیم، زیرا صنعت هسته ای وارداتی بوده است.


رئیس سازمان انرژی اتمی با بیان اینکه در صورتی یک صنعت پیشران که از افراد مناسب و شایسته در آن صنعت استفاده شده باشد، ادامه داد: به دیگر سخن، افراد شایسته با معیارها و شاخص های صحیح برای مسئولیتی بخصوص شناسایی شوند، اگر این شرط احراز شود، امور بخوبی پیش می رود.


وی افزود: در واقع همه چیز در دل فرد مدیر نهفته است و کارها را به درستی جلو می برد.
معاون رئیس جمهوری با اشاره به فرآیند علمی و فراز و نشیب هایی که غرب برای پیشرفت خود در پنج قرن گذشته طی کرده است، تاکید کرد: در برنامه ریزی غالبا از کارهای دیگران اقتباس می شود و ما یاد می گیریم، لذا فضا و بستری که دیگران در آن پیشرفت کرده اند باید مورد توجه قرار گیرد.


صالحی گفت: اگر بخواهیم دستاوردهای علمی غرب را مورد تحلیل قرار دهیم، باید در بستری از نمو و گسترش شبکه ای معنی دار، ارزیابی کنیم.


وی با بیان نمونه ای گفت: خودرو اگر ساخته شد فرهنگ آن هم ایجاد شد، کشورهای دیگر خودرو را وارد می کنند و کلی زحمت می کشند فرهنگ آن را هم وارد کنند، بنابر این عدم تناسب و عدم همراهی مولفه های مختلف سازنده یک جامعه در جوامع در حال توسعه دیده می شود، اما در جوامع غربی خیلی از مسائل اجتماعی و زندگی حداقل در بعد مادی سرجایش است.


صالحی با بیان این که بخش عمده ای از مشکلات ما عدم رعایت مقررات است، مقررات در ترافیک خودرو را مثال زد و گفت: بدلیل اینکه رشد همگونی در همه ابعاد توسعه نداشتیم، در دیگر ابعاد جوامع در حال توسعه نیز این تضادها را داریم.


وی گفت: به عنوان مثال در یک کشور آفریقایی که به زحمت زندگی می کنند، موبایل وارد می شود و دچار سردرگمی می شوند.


رئیس سازمان انرژی اتمی با اشاره به مدل هایی که در این مراسم برای توسعه نیروگاه های هسته ای ارائه شد، با تاکید بر توجه به روابط علمی شرایط اولیه به منظور دستیابی به نتیجه صحیح، گفت: در فیزیک و مهندسی سه حالت را در نظر می گیریم، حالت سکون مطلق، دینامیک یا حرکت دائمی و شبه سکون.


وی افزود: در برنامه ریزی، اگر حالت سکون را ببینیم که اختلال معنا ندارد، در حالت دینامیک صرف هم که همه چیز تغییر می کند و هیچ چیز روشن نیست، تنها حالتی که می توانیم در آن آرام آرام حرکت کنیم و معادلات را حل کنیم، حالت شبه سکون است.


صالحی تصریح کرد: این که با این روش ها بتوانیم پیش بینی های لازم را برای ایران انجام دهیم را نفی نمی کنیم، این روش ها می تواند راه گشا هم باشد و افقی را ترسیم کند.


وی با بیان این که باید به این هشدار توجه کرد که آیا تمام پیش بینی ها به این دلیل که شرایط مستقری نیست، در بستر درست خودش انجام شده است یا خیر؟ اظهار داشت: مطلب دیگری که باید در کشورمان به آن توجه کنیم، قاعده استنباط شعوری و حسی است و این امر زمانی اتفاق می افتد که به اجتهاد رسیده باشیم، مفاهیم علمی را در خود هضم کنیم و بعد از درون استنباط کنیم و مسئله ای را بیان کنیم.


معاون رئیس جمهوری با بیان این که در بحث هسته ای پیشران های مختلفی در هر جامعه ای وجود دارد، گفت: گاهی افراد و مدیران پیشران هستند، مثل نخست وزیر مالزی یا بیسمارک در آلمان و گاهی نیز پیشران ها اتفاقی هستند، مانند ادیسون که برق را اختراع کرد و دنیا را بهم ریخت.


صالحی صنعت هسته ای را یکی از پیشران های کشور ما دانست و افزود: این صنعت، ما را وادار می کند در حوزه استانداردسازی اقدام کنیم، زیرا صنعت هسته ای وارداتی بوده است.
وی تصریح کرد: آن صنعت هسته ای پیشران است که باعث می شود فرهنگ صنعتی و فناوری را در کشور با اراده و تلاش بیشتر ایجاد کنیم.


صالحی با اشاره به حجم انرژی متراکمی که نیروگاه های هسته ای در مقابل انرژی های دیگری همچون بادی و خورشیدی، تولید می کنند، گفت: ما باید از فرصت های پیش آمده در همکاری با کشورهای صاحب فناوری هسته ای استفاده کنیم.

 

منبع:ایرنا

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :