موضوعات ‌مرتبط: اقتصادی نفت

a/33401 :کد

0

بهای نفت دریای برنت به پایین ترین حد در یازده سال گذشته رسید

  ﺳﻪشنبه ۰۱ دی ۱۳۹۴ — ۰۰:۰۵
تعداد بازدید : ۲۴۶   
 تحلیل ایران -بهای نفت دریای برنت به پایین ترین حد در یازده سال گذشته رسید

بهای هر بشکه نفت خام دریای برنت صبح روز دوشنبه بار دیگر کاهش یافت و به پایین ترین حد در طی یازده سال گذشته رسید.

بهای هر بشکه نفت خام دریای برنت صبح روز دوشنبه بار دیگر کاهش یافت و به پایین ترین حد در طی یازده سال گذشته رسید.

به گزارش تحلیل ایران، هر بشکه نفت خام دریای برنت صبح امروز ( دوشنبه ) به 36.05 دلار رسید اما بعدا با اندکی افزایش، به 36.56 دلار رسید.

 

 این برای اولین بار از جولای سال 2004 میلادی است که بهای هر بشکه نفت خام سبک برنت دریای شمال که از آن به عنوان مهم ترین مرجع قیمت گذاری حدود دوسوم نفت دادوستد شده در بازارهای بین المللی و مرجع و پایه ای برای قیمت گذاری دیگر انواع نفت در بازار اروپا استفاده می شود تا به این حد کاهش می یابد.


نفت خام دریای برنت از تابستان سال گذشته میلادی تاکنون روند نزولی داشته است.


هر بشکه نفت خام دریای برنت در ژوئن سال 2014 میلادی، در حدود 115 دلار به فروش می رسید و در اوایل سال جاری میلادی به حدود 60 دلار رسید.


به گزارش منابع انگلیسی، بهای نفت شاخص آمریکا، 'وست تگزاس اینترمیدییت ' نیز روز دوشنبه با 40 سنت کاهش، به 34 دلار و 17 سنت رسید که پایین ترین حد از سال 2009 میلادی بشمار می رود.


نوسانات بازار جهانی نفت خام از هفته گذشته، متعاقب انتشار گزارش آژانس بین المللی انرژی که از آن به عنوان بازوی انرژی کشورهای توسعه یافته سازمان همکاری و توسعه اقتصادی نام برده می شود و نشست سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) در چهارم دسامبر ( 13 آذرماه ) شروع شده است.


براساس گزارش های منتشرشده از زمان برگزاری نشست وزیران نفت اوپک در چهارم دسامبر (13 آذر) در وین، تاکنون بهای نفت دریای برنت در حدود 17 درصد و بهای نفت 'وست تگزاس اینترمیدییت نیز در حدود 16 درصد کاهش داشته است.


نشست سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) در وین بدون هیچ تصمیمی درباره سقف تولید اوپک به کار خود پایان داد، ازاین رو سقف تولید پیشین 30میلیون بشکه در روز این سازمان بدون تغییر ماند.


در همین حال آژانس بین المللی انرژی،نهادی 28 عضوی از کشورهای توسعه یافته جهان، مستقر در پاریس در گزارش ماهانه اش اعلام کرده است روند افزایش ذخایر نفت در کشورهای مختلف جهان تا آخر سال 2016 میلادی ادامه خواهد داشت. علت آن هم این است که اکنون نفت باقیمت ارزانی به بازارها عرضه می شود و کشورها برای ذخیره بیشتر نفت انگیزه پیدا می کنند.


آژانس بین المللی انرژی گزارش خود تصریح کرده است اوپک سال آینده نیز حدود یک میلیون و 200 هزار بشکه بیشتر از سهمیه تعیین شده نفت تولید خواهد کرد و این امر باعث می شود تا کاهش 600 هزار بشکه در روزی که کشورهای خارج از اوپک انجام می دهند در افزایش قیمت نفت بی تاثیر باشد.


بانک جهانی با در نظر گرفتن احتمال افزایش تولید نفت خام ایران پس از برداشته شدن تحریم ها، احتمال می دهد که مازاد عرضه نفت در بازارهای جهانی همچنان ادامه خواهد یافت.


براساس گزارش های منتشرشده اکنون بازار انرژی با مازاد 2 میلیون بشکه ای مواجه شده است.

منبع: ایرنا

 

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :