موضوعات ‌مرتبط: سیاسی دولت

a/33458 :کد

0

دولت به شورای پول و اعتبار گزارش می‌دهد

  ﺳﻪشنبه ۰۱ دی ۱۳۹۴ — ۰۷:۰۸
تعداد بازدید : ۲۱۴   
 تحلیل ایران -دولت به شورای پول و اعتبار گزارش می‌دهد

عضو ناظر مجلس در شورای عالی پول و اعتبار گفت:‌ برای تعیین تکلیف وضعیت نرخ سود بانکی امروز(سه‌شنبه) دولت گزارشی از وضع فعلی بازار و شرایط سودهای بانکی به جلسه شورا ارائه خواهد کرد.

 

عضو ناظر مجلس در شورای عالی پول و اعتبار گفت:‌ برای تعیین تکلیف وضعیت نرخ سود بانکی امروز(سه‌شنبه) دولت گزارشی از وضع فعلی بازار و شرایط سودهای بانکی به جلسه شورا ارائه خواهد کرد.
 

به گزارش تحلیل ایران، محمدرضا پورابراهیمی در گفت‌وگو با خبرنگار پارلمانی خبرگزاری دانشجویان ایران ( ایسنا)، با اشاره به آخرین وضعیت نرخ سود سپرده بانکی و تصمیمات آن در شورای پول و اعتبار گفت: این موضوع بسیار مهم است که برای عبور از وضع فعلی اقتصاد هیچ چاره ای جز کاهش سود بانکی و سود سپرده ها وجود ندارد و قطعا این موضوع باید در صدر برنامه ها قرار گیرد و به جد به دنبال این موضوع هستیم.

وی افزود‌:‌ در آخرین جلسه شورای پول و اعتبار گزارش دولت در وضعیت نرخ سود سپرده‌ها کامل نبود و قرار شد گزارش کامل و نهایی خود را در جلسه روز سه شنبه ارائه کنند تا بتوانیم یک تصمیم درست در این حوزه بگیریم و راهکارهای عملیاتی شدن مصوبه اردیبهشت ماه شورای پول و اعتبار و همچنین ادامه روند سود بانکی را ارائه کنیم و تحقق این موضوع نیز به اراده بانک مرکزی در خصوص نظارت و اجرای این مصوبات مربوط است و رعایت موضوع 18 درصد سود بانکی از سوی بانک‌ها و موسسات باید با نظارت بانک مرکزی محقق شود.

وی تصریح کرد: باید پس از تحقق این موضوع نرخ سود بانکی به تدریج کاهش پیدا کند؛ در کلیات این موضوع نیز اختلاف نظر وجود ندارد اما آنچه که محل اختلاف است روش اجرایی این سیاست ها است و تفاوت نظرها در شورای پول و اعتبار مربوط به عملکردهای اجرایی است. چرا که باید برای بازارهای موازی و هم زمان با کاهش سود بانکی برنامه داشته باشیم و اگر بتوانیم با توجه به کنترل تورم در سالهای اخیر در کشور از ظرفیت ایجاد شده مزیت های سایر بازارهای سرمایه ای را ارائه کنیم و به مردم بشناسانیم در کاهش سود بانکی موفق عمل کرده‌ایم و ما نیز قطعا راهی جز کاهش سود بانکی نداریم.

وی در پایان خاطرنشان کرد: سود بالای سپرده ها اثر مستقیمی بر سودهای اعتبارات و وام های اعطایی دارد و باید این اثر ، اثر کاهشی باشد و تمام مشکلات در بخش اقتصاد و تولید مربوط به مشکل تامین مالی می‌شود که به دلیل سود بالای بانکی این موضوع تا این لحظه پابرجا مانده است و اگر این عامل بیماری را حذف نکنیم نمی توانیم به آینده اقتصاد خوش بین باشیم.
 

 

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :