موضوعات ‌مرتبط: اقتصادی انرژی

a/33465 :کد

0

ظرفیت ۱۵۰ میلیارد دلاری بخش انرژی ایران برای سرمایه گذاری

  ﺳﻪشنبه ۰۱ دی ۱۳۹۴ — ۰۷:۳۷
تعداد بازدید : ۲۰۶   
 تحلیل ایران -ظرفیت ۱۵۰ میلیارد دلاری بخش انرژی ایران برای سرمایه گذاری

مدیر کل برنامه ریزی راهبردی وزارت نفت ایران گفت: بخش انرژی کشور نیازمند ۱۵۰ میلیارد دلار سرمایه گذاری است.

مدیر کل برنامه ریزی راهبردی وزارت نفت ایران گفت: بخش انرژی کشور نیازمند 150 میلیارد دلار سرمایه گذاری است.
 
به گزارش تحلیل ایران به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک، سعید قوامپور مدیر کل برنامه ریزی راهبردی وزارت نفت ایران روز دوشنبه گفت بخش انرژی این کشور نیازمند 150 میلیارد دلار سرمایه گذاری طی پنج سال آینده است.

قوامپور افزود بخش خصوصی و سرمایه گذاران خارجی قرار است 100 میلیارد دلار در این پروژه ها سرمایه گذاری کنند و مابقی آن نیز از طریق منابع محلی تامین خواهد شد و عمدتا به پروژه های نفت و گاز بالادستی اختصاص خواهد یافت.

وی تصریح کرد اهداف وزارت نفت ایران شامل افزایش ظرفیت تولید نفت و گاز و افزایش ظرفیت پالایشگاهی و همچنین سرمایه گذاری در مجتمع های پتروشیمی ، واردات گاز و صادرات زیرساخت و تولید بنزین یورو سه و یورو چهار است.

بیژن نامدار زنگنه وزیر نفت ایران گفت با توجه به نزدیک بودن زمان لغو تحریم های بین المللی علیه ایران و با توجه به این که برخی تحریم های آمریکا احتمالا ماه ژانویه لغو خواهد شد ، ایران در تلاش برای افزایش تولید نفت خود به چهار میلیون بشکه در روز است.

وی افزود ایران قصد دارد صادرات گاز خود را نیز به 200 میلیون متر مکعب در روز افزایش دهد و به عراق، پاکستان و دیگر کشورهای همسایه گاز صادر کند.

گمانه زنی ها درباره بازگشت مجدد ایران به بازارهای انرژی جهان پس از دستیابی ایران و گروه پنج به اضافه یک (پنج عضو دائم شورای امنیت سازمان ملل متحد به اضافه آلمان) به موافقتنامه ای درباره برنامه هسته ای تهران آغاز شد.

بر اساس این موافقتنامه ایران توافق کرد در ازای اطمینان دادن در مورد ماهیت صلح آمیز برنامه هسته ای خود، تحریم های شورای امنیت سازمان ملل متحد ، آمریکا و اروپا علیه این کشور کاهش یابد.

منبع: باشگاه خبرنگاران
                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :