موضوعات ‌مرتبط: فناوری ایران

a/3349 :کد

0

کشف جهش ژنی محافظ انسان

  دوشنبه ۱۴ اردیبهشت ۱۳۹۴ — ۱۴:۴۹
تعداد بازدید : ۴۱۵   
 تحلیل ایران -کشف جهش ژنی محافظ انسان

کشف جهش ژنی محافظ انسان در برابر دیابت ۲ توسط دانشمند ایرانی

موفقیتی مهم در تحقیقات دیابت

کشف جهش ژنی محافظ انسان در برابر دیابت 2 توسط دانشمند ایرانی

تیمی از دانشمندان به سرپرستی دکتر «امید گودرزی» دانشمند ایرانی مرکز پزشکی سدارز-سینای در لس‌آنجلس، جهش ژنتیکی جدیدی را شناسایی کرده‌اند که از افراد در مقابل ابتلا به دیابت نوع 2 محافظت می‌کند.

 

به گزارش سرویس پژوهشی ایسنا، این یافته‌ها می‌تواند به ارائه درمان‌های دارویی جدید برای مبتلایان به دیابت نوع 2 کمک کند. این بیماران هم‌اکنون به انسولین و داروهای خوراکی برای مدیریت‌کردن شرایطشان متکی‌اند و هنوز درمانی برای بیماری آن‌ها ارائه نشده است.

 

دکتر گودرزی، مدیر بخش دیابت، غدد و متابولیزم مرکز پزشکی سدارز-سینای، در این باره گفت: با این موفقیت، فرصت بی‌نظیری برای شخصی‌کردن درمان و پیشگیری از این بیماری مزمن در اختیار خواهیم داشت؛ زیرا شناسایی ژن‌ها می‌تواند دریچه‌های جدیدی را به روی تولید داروی مقابله با دیابت بگشاید.

 

دیابت نوع 2 بر تولید انسولین بدن و توانایی آن برای کنترل متابولیزم بدن اثر می‌گذارد. ناکامی بدن برای مدیریت‌کردن قند خون می‌تواند منجر به بروز حملات قلبی و مشکلات سلامتی جدی از قبیل بیماری کلیوی، نابینایی و عفونت‌هایی شود که این عفونت‌ها ممکن است به قطع عضو بینجامند.

 

در این مطالعه، تیمی از محققان امریکایی، آسیایی و اروپایی به رهبری امید گودرزی، ژن‌های 81 هزار نفر را بررسی کردند که مبتلا به دیابت نوع 2 نبودند. آن‌ها سپس اطلاعات ژنتیکی بدست‌آمده را با اطلاعات 16 هزار فرد مبتلا به دیابت مقایسه کردند. دانشمندان دریافتند نوعی جهش ژنتیکی در ژن خاصی به نام GLP1R خطر ابتلا به دیابت نوع 2 را تا 14 درصد کاهش می‌دهد.

 

جهش ژنی شناسایی‌شده در چنین گروه بزرگی از سوژه‌ها موفقیتی حیاتی در حوزه تحقیقات دیابت به شمار می‌آید و تیم علمی‌ حاضر، هم‌اکنون به درک بهتری برای چگونگی محافظت این جهش ژنی از بدن در مقابل ابتلا به دیابت نیاز دارد.

 

با این حال، گودرزی عنوان کرد: این جهش ژنی جدید شاید مانع از ابتلای افراد به دیابت شود اما بر خطر چاق‌شدن فرد یا شاخص جرم بدن وی اثر نمی‌گذارد.

 جزئیات این دستاورد علمی در مجله Nature Communications ارائه شد.

نقل از ایسنا

                               

دانشگاه                    


  ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :