موضوعات ‌مرتبط: سیاسی بین الملل

a/33695 :کد

0

ابراز نگرانی لبنان ازداوطلبانه خواندن بازگشت آوارگان سوری

  چهارشنبه ۰۲ دی ۱۳۹۴ — ۰۱:۳۴
تعداد بازدید : ۲۱۲   
 تحلیل ایران -ابراز نگرانی لبنان ازداوطلبانه خواندن بازگشت آوارگان سوری

جبران باسیل وزیر امور خارجه لبنان از داوطلبانه خواندن بازگشت آوارگان و پناهجویان سوری به کشورشان و احتمال انتخاب لبنان و دیگر کشورهای همسایه به عنوان وطن جایگزین از سوی آنان ابراز نگرانی کرد.

 

جبران باسیل وزیر امور خارجه لبنان در نامه ای رسمی به بان کی مون دبیرکل سازمان ملل متحد از داوطلبانه خواندن بازگشت آوارگان و پناهجویان سوری به کشورشان و احتمال انتخاب لبنان و دیگر کشورهای همسایه به عنوان وطن جایگزین از سوی آنان ابراز نگرانی کرد.

 

به گزارش تحلیل ایران، جبران باسیل که مشابه این نامه را برای سامانتا پاور نماینده دائم آمریکا در سازمان ملل و رئیس دوره کنونی شورای امنیت هم نوشته است، افزود: اصرار بر توصیف بازگشت داوطلبانه حتی بعداز پایان درگیری ها، این ترس و نگرانی را برانگیخته است که آوارگان و پناهجویان سوری در بافت جمعیتی لبنان ادغام شوند و لبنان به وطن آنها تبدیل گردد.


وی خاطرنشان کرده است: کشورهای میزبان از آزادی کامل برای پایان دادن به اقامت آوارگان و پناهجویان در پایان درگیری ها و بازگرداندن آنها به کشورشان برخوردار هستند و به همین دلیل داوطلبانه خواندن بازگشت قابل پذیرش نیست.


وزیر خارجه لبنان با بیان این که کشورمتبوعش به حمایت کامل و انجام اقدامات خوب و مناسب به پناهجویان در چارچوب گروه کشورهای بین المللی حامی سوریه پایبند است،تصریح کرده است که لبنان بالاترین نسبت از پناهجویان و آوارگان را میزبانی می کند.


براساس برخی آمارها لبنان میزبان حدود یک و نیم میلیون آواره جنگی و پناهجوی سوری است.


در دو نامه جبران باسیل آمده است: لبنان از ماه مارس 2011 شاهد ورود تعداد زیادی از آوارگان و پناهجویان سوری بوده است و مقابله با این سرازیر شدن بی سابقه و استثنائی پناجویان به اقدامات استثنائی نیاز دارد.


جبران باسیل تاکید کرده است: برخلاف برخی کشورها که با اتخاذ اقدامات ریشه ای مانند ( بستن مرزها، بازگرداندن اجباری ، استفاده از پلیس و نیروهای مسلح) سعی کرده اند موج مهاجرت را کنترل کنند، اما لبنان مرزهای خود را بازگذاشت و برای بازگرداندن اجباری پناهجویان اقدامی نکرده است.


وزیر خارجه لبنان با تاکید به این که « میزبانی از آوارگان وپناهجویان یک راه حل جزئی و موقت برای حل بحران است»، هشدار داده است که اقامت دائم و ادغام آوارگان و پناهجویان در بافت جمعیتی لبنان مطابق قانون اساسی لبنان ممنوع است.


وی تصریح کرده است که لبنان خواستار بازگشت امن سوری ها به کشورشان است و قبل از آن بر حل سیاسی بحران سوریه تاکید دارد.


جبران باسیل از رئیس دوره کنونی شورای امنیت خواسته است تا این نامه را در اختیار همه اعضای این شورا به عنوان یک سند رسمی قرار دهد.


وی از نماینده دائم لبنان در سازمان ملل هم خواسته است تا این نامه را در اختیار همه نمایندگان دائم کشورهای شرکت کننده در نشست های وین برای حل سیاسی بحران سوریه قرار دهد.

 

منبع: ایرنا

 

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :