a/33708 :کد

0

روابط اقتصادی ایران وآذربایجان با«ریال» و«منات» انجام می‌شود

  چهارشنبه ۰۲ دی ۱۳۹۴ — ۰۳:۵۴
تعداد بازدید : ۲۵۲   
 تحلیل ایران -روابط اقتصادی ایران وآذربایجان با«ریال» و«منات» انجام می‌شود

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات و رئیس میز مشترک ایران و جمهوری آذربایجان گفت: با امضای یک پیمان پولی بین دو کشور، روابط اقتصادی ایران و آذربایجان با ریال و منات صورت می‌گیرد.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات و رئیس میز مشترک ایران و جمهوری آذربایجان گفت: با امضای یک پیمان پولی بین دو کشور، روابط اقتصادی ایران و آذربایجان با ریال و منات صورت می‌گیرد.

 

به گزارش تحلیل ایران، محمود واعظی، امشب در نشست مشترک تجار و بازرگانان آذربایجان شرقی و جمهوری آذربایجان در تبریز، با اشاره به اینکه یکی از مهم‌ترین مشکلات ارتباط تجاری ایران و آذربایجان مشکل مبادلات مالی است، اظهار داشت: با امضای یک پیمان پولی بین دو کشور، روابط اقتصادی ایران و آذربایجان با ریال و منات صورت می‌گیرد.

 

وی افزود: بر اساس این سیاست، مقرر شد تا بانک ملی ایران در جمهوری آذربایجان شعبه ای بازگشایی کند تا روابط دو کشور در زمینه پولی و مالی تسهیل شود.

 

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با اشاره به اینکه اکثر موانع گسترش ارتباطات دو کشور که در گذشته وجود داشت، برطرف شد، گفت: این تصمیم مسئولین عالیرتبه دو کشور است که روابط همه جانبه ایران و آذربایجان گسترش یابد.

 

واعظی با بیان اینکه سیاست دولت آقای روحانی، همکاری نزدیک با همسایگان، به ویژه همسایگانی که اشتراکات دینی، فرهنگی و تاریخی دارند، می‌باشد، تصریح کرد: بر اساس این سیاست، بین این کشور‌ها جمهوری آذربایجان قرابت و نزدیکی بسیاری دارد و باید روابط بیش از پیش گسترش یابد.

 

رئیس میز ایران و جمهوری آذربایجان در دولت، با تاکید بر اینکه مشکلات زیرساختی اقتصادی در روابط دو کشور را از بین بردیم، خاطر نشان کرد: در دیدارهای دو رئیس دولت، مسائلی حل شد که در ده سال گذشته مشکل داشتند و اسناد مختلف همکاری با حل موضوعات فی مابین به امضای دو طرف رسید.

 

وی با اشاره به علاقه بازرگانان تبریز به افزایش صادرات به آذربایجان، اظهار داشت: باید با رفع موانع زیادی که بین دو همسایه وجود دارد، اتاق‌های بازرگانی دو طرف به توسعه سرمایه گذاری و روابط اقتصادی بپردازند.

 

واعظی ادامه داد: اگر در آذربایجان شرقی هر چه سریع‌تر روابط تجاری راه اندازی شود، اطمینان دارم که جمهوری آذربایجان می‌تواند با کل ایران روابط خوبی داشته باشد.

 

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، با تاکید بر اینکه تلاش می‌کنیم همه چیز در تهران متمرکز نشود و استان‌ها نیز برخی از بار کشور را بر دوش بکشند، تصریح کرد: یکی از کارهایی که استان‌ها می‌توانند در این موضوع کمک کنند، ورود به بخشی از برقراری روابط اقتصادی و سیاسی با همسایگان است.

 

وی با اشاره به اینکه سیاست جدی دولت این است که نباید تصدی‌گری کند، بلکه سیاست گذاری، حمایت و نظارت داشته باشد، ابراز داشت: سیاست اقتصاد مقاومتی این است که کار را باید به دست مردم بسپاریم و نقش بخش خصوصی را در اقتصاد ملی افزایش دهیم و این، راه موفقیت کشور است.

 

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات موضوعات مطرح شده بین دو طرف را یادآور شد و گفت: تسهیل تردد و حمل و نقل، تعرفه‌های گمرکی، حل موضوع ویزا و... موضوعاتی است که باید به یک نقطه مشترک مطلوب برسیم تا شرکت‌های ایرانی بتوانند در بازار جمهوری آذربایجان با سایر کشورها رقابت کنند.

 

منبع: تسنیم

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :