موضوعات ‌مرتبط: اقتصادی اقتصاد

a/33743 :کد

0

ایران‌ بخشی از اقتصاد دنیا را به‌ حرکت‌ در می‌آورد

  چهارشنبه ۰۲ دی ۱۳۹۴ — ۰۷:۲۲
تعداد بازدید : ۳۰۶   
 تحلیل ایران -ایران‌ بخشی از اقتصاد دنیا را به‌ حرکت‌ در می‌آورد

معاون اول رئیس‌جمهور تصریح کرد: ایران می‌تواند با ارائه برنامه‌ریزی و راهکارهای مناسب در آینده بخشی از اقتصاد دنیا را به حرکت درآورد.

 

معاون اول رئیس‌جمهور تصریح کرد: ایران می‌تواند با ارائه برنامه‌ریزی و راهکارهای مناسب در آینده بخشی از اقتصاد دنیا را به حرکت درآورد.

به گزارش تحلیل ایران، جهانگیری در نشست نقش مناطق آزاد در اقتصاد مقاومتی گفت: اگر محدودیت‌ها  در این جزیره وجود نداشته باشد می‌تواند به یک قطب گردشگری و تجارتی تبدیل شود.وی افزود: قرار است در 30 درصد این منطقه عملیاتی عمرانی انجام شود و کار ساخت‌وساز تا زمانی که کمبود زمین وجود ندارد ادامه خواهد داشت. ما باید شرایطی فراهم کنیم تا بتوانیم با کشورهای اطراف خلیج‌فارس رابطه برقرار کنیم و به توسعه تجاری کمک نماییم .

وی با بیان این که یکی از مهم‌ترین مباحث منطقه آزاد کیش قانون سرمایه‌گذاری و توسعه است که هیچ مخالفی هم ندارد گفت: در این منطقه به علت عدم وجود برخی  مقررات خاص کارها راحت تر انجام می‌شود بنابراین منجر به افزایش صادرات و سرمایه‌گذاری خواهد شد.

جهانگیری با بیان این که در پساتحریم باید یک برنامه‌ریزی صحیحی در خصوص تعاملات با دیگر کشورها صورت بگیرد گفت:  داشتن رتبه اول گاز در جهان، رتبه سوم نفت در جهان، جمعیت 400 الی 500 میلیونی اطراف که نیازمند توسعه هستند Tموقعیت مناسبی را برای ما رقم می‌زنند که برنامه‌ریزی صحیح در  این خصوص می‌تواند ایران را به کانون توسعه تبدیل کند.

معاون اول رئیس‌جمهور تصریح کرد: ایران می‌تواند با ارائه برنامه‌ریزی و راهکارهای مناسب در آینده بخشی از اقتصاد دنیا را به حرکت درآورد.

**** اقتصاد مقاومتی موجب انسجام ملی کشور خواهد شد

معاون اول رئیس‌جمهوری گفت: دولت اگر بتواند اجماعی به وجود بیاورد تا تمام نیروهای فعال حول سیاست‌های اقتصادی کشور جمع شوند توسعه اتفاق خواهد افتاد.

وی افزود: در شرایط کنونی سیاست‌های اقتصاد مقاومتی می‌تواند موثر واقع شود .

جهانگیری اظهار داشت: سیاست‌های اقتصاد مقاومتی مورد تأیید مقام معظم رهبری، مجلس، قوه قضاییه و اقتصاددان‌ها است و این سند توسعه است که اگر به درستی ایجاد شود منجر به انسجام ملی کشور خواهد شد.

وی  با بیان این که  در اقتصاد مقاومتی به درون‌گرایی اشاره شده است یعنی باید از تمام امکانات در راستای توسعه استفاده شود گفت: اقتصاد مقاومتی نیز باید در مناطق آزاد اجرا شود و در واقع مرزی که متر آن بسیار ارزشمند است رهاشده و چرا  از سواحل مکران استفاده‌ای نمی‌شود.

وی از تأسیس نشدن مناطق آزاد در مجلس ابراز ناخرسندی کرد و گفت: ما برای برخی مناطق همکاری‌های فراوانی داشتیم و منطقه آزاد را تصویب کردیم اما متأسفانه در مجلس لغو شد.

وی اضافه کرد: دولت برای کردستان و زابل مناطق آزاد در نظر گرفت که جزء تصمیم‌های توسعه‌ای است و نباید بی‌دلیل رد شود.

جهانگیری به بحث برون‌گرایی در اقتصاد مقاومتی اشاره کرد و ادامه داد: یعنی باید از سایر کشورها ، پول و منابع مالی دریافت کنیم و با در اختیار گرفتن بازار، به تکنولوژی‌های نو برسیم.

جهانگیری با اشاره به این که مربوط کردن اقتصاد می‌بایست در همه دستگاه‌های دولتی و غیردولتی انجام شود گفت: این رویکردها باید در مناطق آزاد حاکم شود و مدیران این مناطق  حتماً آن را اجرا کنند.وی معتقد است که تمام فعالیت‌های اقتصادی این منطقه باید مرتبط با علم و دانش و مدیریت روز باشد.

وی  به بند 11 در خصوص توسعه مناطق آزاد اشاره کرد و گفت: این امر  توسعه تعداد مناطق آزاد و انتقال فناوری‌های پیشرفته است زیرا این فناوری‌ها به راحتی می‌توانند به مناطق آزاد وارد شوند.

وی به جذب سرمایه‌گذار خارجی برای تولید و صادرات اشاره کرد و گفت: این امر نیز مورد تأیید مقام معظم رهبری است و می‌بایست راهکارهایی ارائه شود تا سرمایه‌گذاران خارجی را جذب کنیم.

معاون اول رئیس‌جمهور با بیان این که شفاف عمل کردن باید در دستور کار دولتی‌ها قرار بگیرد گفت: طبق برخی گزارش‌ها از مناطق آزاد، گزارش‌های خوبی نبوده است و فساد در دوره‌های گذشته زیاد بود. پس باید در این مناطق با تخلفات بدون هیچ‌گونه ترسی مقابله شود.

وی گفت: در سال 1389 ، 41 هزار میلیارد ریال و 170 هزار میلیارد ریال از منابع بانک مرکزی به خزانه پرداخت شد  که این امر موجب ایجاد تورم می‌شود.وی با بیان این که دولت فعلی هیچ خط قرمزی ندارد گفت: علاوه بر شفاف‌سازی،تخلفات باید گزارش داده شود خصوصاً در مناطقی که دستگاه‌های نظارتی کمتر است و قوانین و مقررات پایین تری دارند.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

 

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :