موضوعات ‌مرتبط: سیاسی تحلیلی

a/339 :کد

كوزوو : تاملي بر سياست خارجي

هومن ثاقب

  یکشنبه ۲۱ دی ۱۳۹۳ — ۲۲:۰۷
تعداد بازدید : ۷۴۶   

در 17 فوريه 2008  كوزوو  با وسعت 11 هزار كيلومتر مربع و با جمعيت قريب به دو ميليون نفر به طور يك جانبه در منطقه پر چالش (بالكان) اعلام استقلال نمود . هنگامي كه پارلمان کوزوو استقلال این استان جنوبی جمهوری صربستان را با تاييد ۱۰۹ نماينده و مخالفت  ۱۱ نفر كه نمايندگان اقليت صرب بودند ، تصويب كرد ، آگاه بود كه اين انتخاب هزينه هاي زيادي به همراه  خواهد داشت.

اعلام یک‌جانبه‌ی استقلال کوزوو بلافاصله با واکنش تند دولت صربستان مواجه شد و تادیج رئیس‌جمهور وقت اين كشور اعلام نمود كه کشورش هیچگاه استقلال کوزوو را به رسمیت نخواهد شناخت و به هیچ‌ وجه حاضر نیست از کوزوو، با پیشینه‌ هزاران ساله‌ تعلق به صربستان چشم‌پوشی کند.

تاكنون بيش از نيمي از دولت ها از جمله ايالات متحده آمريكا و اكثر كشورهاي اتحاديه اروپا نسبت به شناسايي اين واحد سياسي اقدام نموده اند ، البته  روسيه و چين همچنان استقلال كوزوو را به رسميت نمي شناسند . « ما در مبارزه خود تنها نيستيم و رئيس جمهور -  پوتين با ماست » ، اين جمله را نخست وزير وقت صربستان به زبان آورد ، اما  اينكه  چه عاملي باعث شده تا با چنين اطميناني از همراهي روسيه سخن به ميان آيد خود نكته اي درخور توجه است .

اين يك واقعيت است كه روسيه و صربستان داراي قرابت هاي تاريخي مي باشند . صربستان زمينه را براي حضور و فعاليت روسيه در جنوب شرقي اروپا مهيا نموده و همكاري دو كشور به سياست و فرهنگ محدود نشده  و به ساير حوزه ها از جمله اقتصاد و انرژي نيز تسري يافته است .

كوزوو داراي موقعيت استراتژيك با محدوديت هاي ساختاري است  كه به او اجازه نمي دهد هيچ گاه رنگ و بوي استقلال را به معناي واقعي بچشد و در نتيجه اين كشور محتاج دولت هاي مختلف خواهد بود و  به عنصري براي بده بستان هاي سياسي در عرصه روابط بين الملل تبديل مي شود . كوزوو بدون مساعدت اقتصادي ، سياسي و امنيتي راه بجايي نخواهد برد . نهادهاي سياسي و قانوني نابالغ ، درگيري بين گروه هاي رقيب و فساد اقتصادي بخشي از مشكلات اين كشور است.

اما نكته قابل تامل اين است كه حدود 90 درصد كوزوو را مسلمانان آلبانيايي تبار تشكيل مي دهند و در حال حاضر بيش از نيمي از كشورهاي مسلمان جهان اين واحد سياسي را به رسميت شناخته اند ، از جمله عربستان سعودي در تاريخ 20 آوريل 2009 دست به شناسايي كوزوو زده است و همواره در تلاش براي ترغيب سايرين در به رسميت شناختن اين كشور  به ويژه از طريق سازمان همكاري اسلامي است . عربستان سعودي از همان ابتدا تلاش خود را براي تاثير گذاري بر كوزوو آغاز كرده است و با ساخت مساجد، مدارس و مراكز اسلامي و همچنين سرمايه گذاري در اين كشور و تاثير گذاري بر رسانه هاي داخلي كوزوو سعي در اعمال نفوذ دارد .

 ايران اسلامي علي رغم نفوذ در منطقه و جهان اسلام همچنان در شناسايي اين كشور در حالت ترديد به سر مي برد و اين امر فرصت را براي عربستان و تركيه مهيا نموده كه با شناسايي كوزوو با دستي باز تر سياست هاي خود را دنبال نمايند . از اين رو ضروري است قبل از اينكه نظام بين الملل الزام هاي خود  را تحميل كند در سياست خارجي خود در قبال كوزوو تامل نماييم و به دنبال ايفاي نقش فعال تر باشيم تا با گسترش نفوذ از افتادن اين كشور مسلمان در دامان دولت هاي رقيب يا تندروهاي اسلامي جلوگيري شود .

 

 

                               

  هومن ثاقب
  پژوهشگر علوم اجتماعی
  آدرس ایمیل : hoomansagheb@yahoo.com
  آدرس سایت/وبلاگ: http://Saghebvision.blogfa.com
  از همین نویسنده : «اوباما»ي فرصت ساز
پیامهای بازدید کنندگان
  ناشناس
  جمعه ۲۶ دی ۱۳۹۳ - ۱۸:۳۸
سپاس از پرداخت به این موضوع که هم جنبه های تاریخی و هم جنبه های سیاسی را پوشش داده اید.


  ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :