موضوعات ‌مرتبط: سیاسی بین الملل

a/34001 :کد

0

فرستاده ویژه روسیه در بغداد

  پنجشنبه ۰۳ دی ۱۳۹۴ — ۰۶:۵۴
تعداد بازدید : ۱۹۶   
 تحلیل ایران -فرستاده ویژه روسیه در بغداد

فرستاده ویژه رئیس جمهور روسیه روز چهارشنبه درحالی وارد بغداد شد و با مقامات این کشور در خصوص اوضاع امنیتی منطقه بحث و گفت وگو کرد که نخست وزیر وفرمانده کل نیروهای این کشور در سفر به چین بسر می برد.

فرستاده ویژه رئیس جمهور روسیه روز چهارشنبه درحالی وارد بغداد شد و با مقامات این کشور در خصوص اوضاع امنیتی منطقه بحث و گفت وگو کرد که نخست وزیر وفرمانده کل نیروهای این کشور در سفر به چین بسر می برد.

 

به گزارش تحلیل ایران، الکساندر لاورینیوف و هیات همراهش بعد از ظهر امروز با سلیم الجبوری رئیس پارلمان عراق در خصوص اوضاع جاری منطقه بحث و تبادل کرد.


در این دیدار که خبرش را دفتر سلیم الجبوری در قالب یک بیانیه دراختیار رسانه ها قرار داده، طرفین در باره ماهیت بحران جاری و نیز تلاش های بین المللی برای مهار تروریسم در منطقه گفت وگو کرده اند.


الجبوری در این دیدار به طرف روس گفت که تنها راه حل مشکلات فعلی پیگیری گفت وگوهای مشترک منطقه ای است.


وی همچنین درخصوص تحولات امنیتی اخیر درعراق نیز گزارشی به فرستاده ویژه روسیه داد که مهمترین آن در روزها ی اخیر عملیات الرمادی است و الجبوری پیروزی های روزهای اخیر در این منطقه را مقدمه آزادی کل استان الانبار عنوان کرد.


فرستاده ویژه روسیه به عراق، همچنین با فالح الفیاض مشاور امنیت ملی عراق نیز دیدار و گفت وگو کرده است.


دراین دیدار طرفین درخصوص تلاش های جاری جهت مهار تروریسم در منطقه بحث و تبادل نظر کرده و آخرین وضعیت منطقه را مورد بررسی قرار دادند.


طرفین دراین دیدار روند بحران سوریه را در پرتو قطعنامه اخیر شورای امنیت سازمان ملل متحد را مثبت ارزیابی کردند.


فرستاده ویژه روسیه به عراق درحالی وارد بغداد شد که نخست وزیر این کشور در سفری رسمی به چین بسر می برد.


براساس گزارش های رسانه ای، هدف سفر حیدرالعبادی به پکن ، در کنار تقویت همکاری های اقتصادی ، تعامل و همکاری دو کشور در حوزه های نظامی و امنیتی است و برخی منابع نزدیک به دولت عراق نیز گفته اند که العبادی در این سفر به دنبال تنوع بخشی به نیازهای تسلیحاتی در جنگ علیه داعش است.


دولت عراق تلاش می کند، انحصار موجود تسلیحاتی در تامین نیازهای نیروهای مسلح این کشور را بشکند.


آمریکایی ها و غربی ها در طول یک سال ونیم اخیر که داعش بخش هایی از 5 استان عراق را اشغال کرد، تنها وعده کمک نظامی به بغداد داده اند و این کشور از نظر سلاح های مورد نیاز جنگ علیه تروریسم همچنان دچار مشکل است.


نخست وزیر عراق حدود سه ماه پیش با توجه به عدم کارایی حملات نیروهای ائتلاف بین المللی و جدی نبودن این ائتلاف به رهبری آمریکا، از تشکیل ائتلاف چهارجانبه با مشارکت ایران، عراق، روسیه و سوریه خبر داد و گفته بود که مقر و مرکز فرماندهی این ائتلاف در بغداد خواهد بود.


با اینحال فشارهای سیاسی شدید در داخل و فشارهای بین المللی و منطقه ای، دولت عراق را با یک چالش روبه رو ساخت.


در گزارش های منتشره درباره دیدار فرستاده روسیه به عراق، جزییات بیشتری از بحث های صورت گرفته میان طرفین انتشار نیافته است.

 

منبع: ایرنا

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :