موضوعات ‌مرتبط: اقتصادی مسکن

a/34011 :کد

0

وام مسکن چند درصد قیمت خانه را پوشش می‌دهد؟

  پنجشنبه ۰۳ دی ۱۳۹۴ — ۰۷:۳۲
تعداد بازدید : ۲۱۰   
 تحلیل ایران -وام مسکن چند درصد قیمت خانه را پوشش می‌دهد؟

عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی گفت: وام مسکن در تهران تنها ۵ درصد قیمت مسکن را پوشش می‌دهد.

 

عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی گفت: وام مسکن در تهران تنها 5 درصد قیمت مسکن را پوشش می‌دهد.

به گزارش تحلیل ایران، مهرداد بائوج لاهوتی عضوکمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی در گفتگو با خبرنگار اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان،گفت: با اصل سیاست‌های مسکن مشکل داریم چراکه هدف ما را تأمین نمی‌کند.

وی با بیان اینکه ساخت و مسکن تنها 50 درصد نیاز کشور را تأمین می‌کند گفت: سالیانه یک تا یک میلیون و 500 هزار واحد مسکونی در کشور نیاز داریم این درحالی است که تنها 700 تا 750 هزار واحد سالانه در کشور ساخته می شود.

لاهوتی تصریح کرد: بازپرداخت تسهیلات وام مسکن به شکل فعلی برای دهک پایین جامعه مشکل خواهد بود و  نکته جالب اینجاست که جامعه ما تا چه میزان می‌تواند با این روش صاحب مسکن شود.

وی ادامه داد: در این بین کارمندان دولت و دهک‌های پایین جامعه نمی‌توانند پس اندازی داشته باشند و حتی اگر توان پس انداز هم داشته باشند قادر به بازپرداخت اقساط نخواهند بود.

عضو کمیسیون عمران با اشاره به اینکه در پرداخت تسهیلات باید به مکان زندگی افراد توجه شود گفت:  وام 80 میلیون تومانی 5 درصد از قیمت مسکن در تهران و 100 درصد قیمت در شهر 5 هزار نفری است.

وام مسکن در کلانشهرها دردی را دوا نخواهد کرد

یک کارشناس مسکن گفت: این تسهیلات تنها بخشی از قیمت مسکن آن هم در جنوب تهران را تأمین خواهد کرد.

علیرضا ابلغی کارشناس مسکن در گفتگو با خبرنگار اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، درباره وام مسکن نیز گفت: این تسهیلات تنها بخشی از قیمت مسکن آن هم در جنوب تهران را به دلیل پایین بودن قیمت‌ها پوشش می‌دهد.

وی با اشاره به اینکه این تسهیلات در شهرهای زیر 500 جوابگو خواهد بود، افزود: در کلانشهرها به خصوص تهران این وام دردی را دوا نمی‌‎کند و باید برای  این شهرها وضعیت متفاوتی به منظور ارائه تسهیلات در نظر گرفت.

این عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی گفت: این تسهیلات قدم بزرگی برای دهک‌های پایین جامعه خواهد بود به شرطی که بازپرداخت آن متناسب با درآمد این افراد باشد که با توجه به مبلغ بازپرداخت این وام که بالای یک میلیون تومان است دردی از مردم را دوا نمی‌شود.

این کارشناس مسکن در ادامه به نقش مسکن مهر در خانه دار شدن افراد اشاره کرد و گفت: مسکن مهر در صورتی که طبق برنامه‌ریزی و اصول تدوین شده پیش می‌رفت می‌توانست پاسخگوی مناسبی در جهت تأمین مسکن باشد.

وی در پایان تصریح کرد: اگر تسهیلات مسکن با نظارت وزارت راه و شهرسازی به سمت ساخت وساز هدایت شود می‌تواند بیشتر موثر باشد.

وام مسکن تنها برای مناطق جنوب تهران

یک عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی گفت: این تسهیلات برای دهک‌های متوسط به بالا مناسب بوده و تنها مناطق جنوبی تهران را پوشش می‌دهد.

علی نعمت چهاردولی دبیر اول کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی در گفتگو با خبرنگار اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان،در خصوص اینکه وام مسکن چند درصد از قیمت مسکن در تهران را پوشش می‌دهد، گفت:قیمت مسکن در مناطق مختلف تهران بسیارمتفاوت است و این تسهیلات تنها در جنوب تهران کارساز خواهد بود و برای دهک‌های متوسط به بالا و کسانی که حداقل ماهانه 2 میلیون حقوق می گیرند مناسب است.

وی گفت: دهک‌های پایین چنین درآمدی را ندارند و کسانی همچون افرادی که تحت تکفل بهزیستی، کارگران فصلی و زوج‌های جوان و کسانی که با حقوق وزارت کار معیشت خود را تأمین می‌کنند توانایی بازپرداخت وام مسکن را نخواهند داشت.

چهاردولی گفت: بهترین روش برای اقشار با درآمد پایین این است که تسهیلاتی با بازپرداخت کمتر و در درازمدت به آنان تعلق گیرد.

وی در پایان تصریح کرد: این تسهیلات باید به سازندگان مسکن داده شود زیرا با این شرایط این تسهیلات تنها برای نقد شدن پول آن دسته از افرادی است که مسکن‌های خود را به فروش برسانند در حالی که به بکارگیری آن در جهت ساخت و ساز می‌تواند چرخه صنعت ساختمان و تجهیزات آن را به رونق بیاندازد.

 

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :