موضوعات ‌مرتبط: اجتماعی کار و تامین اجتماعی

a/34048 :کد

0

آیا توزيع كارت‌های اعتباری، مشکلات بازنشستگان رارفع می کند

  پنجشنبه ۰۳ دی ۱۳۹۴ — ۰۹:۳۲
تعداد بازدید : ۲۵۹   
 تحلیل ایران -آیا توزيع كارت‌های اعتباری، مشکلات بازنشستگان رارفع می کند

در سال های اخیر افزايش تورم فاصله زیادی با دستمزد كارگران ایجاد کرده و به همین دلیل معیشت بازنشستگان را با دشواری هاي متعددی مواجه کرده است.

 

در سال های اخیر افزايش تورم فاصله زیادی با دستمزد كارگران ایجاد کرده و به همین دلیل معیشت بازنشستگان را با دشواری هاي متعددی مواجه کرده است.

به گزارش تحلیل ایران،  پس از اتمام دوره كاركرد، افراد در دوران  بازنشستگي قرار مي گيرند، اين دوران دغدغه هاي بسياري را از جمله نگراني از وضعيت معيشتي و شرايط نابه سامان اقتصادي براي آن ها به همراه دارد.در همين راستا در سال هاي اخير تأسيس صندوقي ويژه براي بهبود شرايط معيشتي آنها از جمله راهكارهاي مسؤولين مربوطه در اين خصوص است. صندوق بازنشستگی بايد براساس رسالت اجتماعی خود نقطه اتصال جامعه با دولت برای ارتقا منزلت اجتماعی باشد.

**از افزايش تورم تا حقوق بازنشستگان راهی بسی طولانی

متاسفانه در سال های اخیر تورم فاصله زیادی با دستمزد كارگران  ایجاد کرده و به همین دلیل معیشت بازنشستگان را با دشواری هاي متعددي مواجه کرده است.

محمد ٦٤ ساله كارمند، اكنون پس از سي سال كار كردن بِه دوران بازنشستگي رسيده و هر ماه براي گذران زندگي خود و خانواده  در انتظار دريافت مستمري از شركتي است كه در آن مشغول فعاليت بوده است اما محمد اكنون از افزايش هزينه ها و گراني اجناس به شكوه در آمده چرا كه معتقد است هم راستاي افزايش تورم چرا حقوق اين افراد افزايش نمي يابد و آن ها همچنان همان مبلغ گذشته را به عنوان حقوق دريافت مي كنند؟

اما علی‌ربیعی وزير تعاون كار و رفاه اجتماعي در خصوص رفاه و تأمين بازنشستگان صندوق بازنشستگی کشوری، مي گويد: کارت اعتباری رفاه اجتماعی برای بازنشستگان تامین اجتماعی در روزهای آینده ابتدا به صورت آزمایشی در دو استان توزیع و سپس در سراسر کشور اجرایی می شود.

وی افزود: در مرحله بعدی توزیع کارت میان بازنشستگان صندوق بازنشستگی انجام خواهد شد.به گفته وزیر تعاون، این کارت ها یک بار مصرف نبوده و پس از هر خرید دوباره شارژ می شوند.

ربیعی افزود: بازنشستگان می توانند با مراجعه به اتحادیه ها و فروشگاه های بزرگ همچون سپه، رفاه، شهروند و فرهنگیان کالای خود را خریداری کنند.وی ابراز امیدواری کرد با توزیع کارت‌های خرید، فروش کالاهای تولید داخل بیشتر شود.

وزیر کار و رفاه اجتماعی در ادامه تصریح کرد: کارت اعتباری رفاه اجتماعی ایرانیان در مرحله اول به دو میلیون و 700 هزار بازنشسته تامین اجتماعی ارائه می شود و بر اساس این طرح افراد می توانند به فروشگاه های زنجیره ای و تعاونی ها مراجعه کنند.

وی ادامه داد: میزان اعتبار کارت هر فرد یک سوم حقوق ضرب در 12 می باشد؛ برای مثال اگر کسی یک و نیم میلیون تومان مستمری می گیرد کارت اعتبار این فرد تا 6 میلیون اعتبار دارد .

وی تاکید کرد: اگر کالا های خریداری شده کالاهای مصرفی بی دوام باشند مثل پوشاک و مواد خوراکی ، دو ماهه مبلغ اعتبار کسر و سودی نیز به آن تعلق نمی گیرد اما اگر کالا های خریداری شده لوازم خانگی باشد 12 ماهه مبلغ اعتبار با سود 12 درصد کسر می شود .

وی ادامه داد: کار ثبت نام دریافت کارت اعتباری از چند شهرستان آغاز و در سراسر کشور اجرایی می شود و در فاز دوم این طرح، بازنشستگان صندوق بازنشستگی کشور مشمول طرح می شوند .

وزیر تعاون همچنین در ادامه صندوق بازنشستگی کشوری را صندوق فرهیختگی ایرانیان بیان کرد و گفت: این صندوق ارزش های نسلی را در خود جای داده است.

ربیعی افزود: آنچه که کشور را به جلو می برد دانش اندوخته ای است که در میان بازنشستگان ذخیره شده است و اگر جامعه ای از دانش ضمنی که در نسل های پیشین خود ذخیره شده است، بهره نگیرد نمی تواند به رستگاری برسد.

وی با بیان اینکه جامعه ایران نیاز به «خیر جمعی» دارد، افزود: خوشبختانه بازنشستگان فرهیخته زیادی در سنن های بازنشستگی، توان خود را در خیر جمعی به کار می گیرند.اميد است با توجه به  تاکید رييس جمهور مبني بر اينكه در طول اجرای برنامه ششم بايد عقب افتادگي دستمزدها جبران شود وضعیت صندوق بازنشستگی نيز بهتر بهبود يابد.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

 

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :