موضوعات ‌مرتبط: سیاسی یمن

a/3408 :کد

بررسی تحولات یمن

ناصر محمدي

  ﺳﻪشنبه ۲۲ اردیبهشت ۱۳۹۴ — ۱۷:۵۵
تعداد بازدید : ۸۲۹   
 تحلیل ایران -بررسی تحولات یمن

بررسی تحولات یمن

با گذشت بیش از 50 روز از تجاوزات و بمبارانهای هوایی رژیم آل سعود به مراکز متعدد یمن  فاجعه انسانی هر روز وخیم تر می شود . به نظر می رسد رژیم صهیونیستی به دنبال ناامیدی از عدم توافق هسته ایران و کشور های 5+1  سناریوی جدیدی را طراحی نموده که بخشی از آن تحت عنوان دکترین سلمان یاد می شود. به گزارش روزنامه «دیلی تایمز» که در مطلبی به بررسی مواضع پاکستان در قبال ائتلاف ضد یمنی تحت رهبری عربستان پرداخته و ضمن اشاره به «دکترین سلمان» طرحی را مورد بررسی قرار داده که بر اساس آن، سعودی ها قصد دارند پاکستان و نیز دیگر کشورهای مسلمان سنی را به محور مورد نظر خود هدایت نمایند روزنامه انگلیسی «دیلی تایمز» که از این طرح پرده بر داشته عنوان می کند بر اساس این دکترین، عربستان سعودی قصد دارد وابستگی خود به چتر حمایتی ایالات متحده را کنار گذاشته و به سوی سیاستی حرکت کند  که کشورهای غیر عربی مسئولیت امنیت اعراب را بر عهده نداشته و خود امنیت منطقه را تامین نمایند. اکنون به نظر می رسد  که جنگ یمن، بخشی از یک تغییر راهبردی گسترده تر از سوی سعودی ها است. در شرایطی که دولت اوباما قصد دارد حضور خود را در خاورمیانه کاهش داده و نیز به عادی سازی روابط با ایران بپردازد، ملک سلمان احساس خطر می کند. به گونه ای که سناتور جان مک کین درباره دکترین سلمان می گوید این راهبرد نشانگر آن است که کشورهای عربی دیگر به آمریکا اعتماد ندارند و می خواهند از طریق اتحاد با یکدیگر، امنیتشان را تأمین کنند. جنگ یمن، نخستین نمونه از اصول این دکترین جدید است. در این زمینه باید اشاره کرد که در این دکترین جدید، محور بحث، تقابل با ایران است. در این میان، به اعتقاد تحلیلگر دیلی تایمز، قرار است پاکستان نقش «نیزه سلمان» را بازی کند و در این میان، عربستان قصد دارد از ابزار مذهب برای همراه کردن پاکستان با خود استفاده کند. ملک سلمان می داند که پاکستان یک دولت ایدئولوژیک است که بنای خود را بر اساس اسلام تفسیر می کند. وی همچنین قصد دارد از طریق معرفی جنگ یمن به عنوان یک منازعه شیعه- سنی، هم دیگر کشورهای سنی مذهب را با خود همراه کرده و هم جمعیت جوان افراطی این کشور را به سمت مورد نظر خود هدایت نماید. بدین ترتیب، آن گونه که از مطلب دیلی تایمز مشخص است، عربستان سعودی قصد دارد با استفاده از دو اهرم دامن زدن به احساسات مذهبی مردم کشورهای دارای اکثریت سنی و نیز کمک مالی به دولت های این کشورها، دکترین جدید خود را به شکل بهتری پیاده کرده و حداکثر متحدان ممکن را در راستای پیگیری منافع منطقه ای خود با خویش همراه سازد. 

با توجه به اینکه جنگ یمن نخستین مرحله از پیاده سازی طرح دکترین سلمان می باشد. لذا با توجه به گذشت بیش از 50 روزاز تجاوز وحشیانه رژیم آل سعود به یمن این رژیم را با چالشهایی مواجه ساخته است مقاومت سرسختانه مردم یمن به رهبری جنبش انصارالله  این کشور را وارد مرحله جدیدی کرده است. از سویی کل نیروهای ارتش عربستان 250 هزار نفر است که 100 هزار نفر به نیروهای گارد سلطنتی اختصاص دارد، اتکا عربستان به نیروی هوایی این کشور است چراکه 80 درصد ارتش این کشور را تشکیل می دهد، ده درصد نیروی دریایی و مابقی نیروی زمینی است  عربستان خود می داند که درگیر شدن با نیروهای نظامی یمن در روی زمین باعث شکست انان خواهد شد چرا که برتری  در نبرد زمینی با نیروهای یمنی است به همین خاطر است که توسل به حملات هوایی و بمباران مراکز مسکونی و زیر ساختهای این کشور  را در دستور کار خود قرار داده است.

حوثی ها کسانی هستندکه عثمانیها نتوانستند بر آنها مسلط شوند تنها جایی که مورد تهاجم و سلطه عثمانی ها قرار نگرفت همین سرزمین یمن بود  سرزمین یمن از نظر قومیتی 40- 45 درصد حوثی ها که شیعیان زیدیه هستند، 40 در صد شافعی و 15 درصد سایر مذاهب هستند. ساکنان این سرزمین از اعراب اصیل منطقه هستند و سایر کسانیکه که در اطراف این سرزمین از جمله حجاز مسقر شده اند مستعرب می باشند.عربستان در نظر داردکه کنترل بخش وسیعی از عدن و تنگه باب المندب را در اختیار خود و مزدوران خود قرار دهد چرا 40 درصد تجارت جهانی وابسته به تنگه استراتژیک باب المندب که از  اهمیت راهبردی بسزایی برخوردار  می باشد است. اقتصاد مبتنی برصادرات نفت عربستان متکی به دو تنگه راهبردی هرمز در شرق و باب المندب در جنوب این کشور است. وعربستان در نظر دارد با تسلط براین تنگه سلطه خود را تحکیم نماید.

 

نویسنده: ناصر محمدی

تاریخ:22/2/94

                               

  ناصر محمدي
  پژوهشگر علوم سیاسی
  آدرس ایمیل : nasser.t747@gmail.com
  آدرس سایت/وبلاگ:
یمن                    


  ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :