موضوعات ‌مرتبط: سیاسی سوریه

a/3409 :کد

0

تلاش برای از سر گیری مذاکرات صلح سوریه

  چهارشنبه ۲۳ اردیبهشت ۱۳۹۴ — ۰۹:۰۸
تعداد بازدید : ۳۱۱   
 تحلیل ایران -تلاش برای از سر گیری مذاکرات صلح سوریه

استفان دمیستورا نماینده ویژه بان کی مون در مذاکرات صلح سوریه روز سه شنبه درادامه تلاش های خود برای کشاندن طرفین درگیر در این کشور به پای میز مذاکره با شماری از نمایندگان سیاسی کشور های مختلف دیدار و گ

به گزارش تحلیل ایران به نقل از ایرنا ، استفان دوجاریک سخنگوی دبیرکل سازمان ملل در کنفرانس خبری روز سه شنبه اطلاع داد که استفان دمیستورا نماینده ویژه بان کی مون درمذاکرات صلح سوریه امروز با گروهی از شخصیت های سیاسی کشور های منطقه و طرفین درگیر در بحران جاری این کشور دیدار وگفتگو کرده است.

دوجاریک یاد آورشد که لوی حسن رهبر حزب سیاسی 'بنای دولت سوریه'،حسن عبدالعضیم سرپرست 'کمیته هماهنگی تغییرات دموکراتیک ' و مدیر کل سیاسی وزرات خارجه ترکیه از جمله شخصیت هایی بودند که امروز با دمیستورا دیدار وگفتگو کردند.

وی افزود که علاوه بر این شخصیت ها نماینده بان کی مون با 'نیکولاس ریویه' مدیر کل سیاسی وزارت خارجه فرانسه نیز علاوه بر بررسی تحولات اخیر سوریه بر سر ضرورت هر چه سریع تر یافتن یک راه حل سیاسی برای این بحران در چهارچوب اعلامیه 2012 کنفرانس ژنو بحث وگفتگو کردند. 

به گفته سخنگوی بان کی مون، استفان دمیستورا درپی این دیدار ها دریک کنفرانس خبری تماس و گفتگو با شخصیت های سیاسی درگیر در سوریه را حیاتی و فوری توصیف کرده و گفته که در شرایط فعلی متاسفانه هیچکس به اندازه مردم عادی سوریه ازفوریت واهمیت دستیابی به راه حلی برای این بحران آگاه نیست.

بحران سوریه در حالی وارد پنجمین سال خود شده که علاوه بر ویرانی های گسترده و نابودی زیرساخت های اقتصادی این کشور نزدیک به 200 هزار کشته و 600 هزار مجروح به جای گذاشته و بیش از 10میلیون نفر را نیز آواره کرده است. 

دامپسی فرمانده ستاد مشترک آمریکا جمعه گذشته با اذعان به این که ضعف دولت مرکزی سوریه منجر به ایجاد چالش های بیشتری خواهد شد، اعتراف کرد: سه سال پیش به اشتباه تصور می کردیم که قدرت مخالفان سوری در حال افزایش و شرایط بشار اسد رو به زوال است، اما شرایط کاملا تغییر کرد و این درس قابل تأملی برای ما بود. 

آمریکا و برخی کشورهای منطقه با حمایت از تروریست ها و مخالفان سوریه به تداوم این جنگ داخلی دامن می زنند. 

مذاکرات صلح سوریه که در سال گذشته بدون هیچ نتیجه ای و با استعفای اخضر ابراهیمی نماینده دبیرکل سازمان ملل و جانشینی استفان دمیستورا در امور سوریه به پایان رسید، روز سه شنبه هفته گذشته بار دیگر با حضور شماری از نمایندگان گروه های مختلف درگیر در این کشور در ژنو آغاز شد. 

دمیستورا به دنبال دیدارها و گفت وگوهای طولانی با سران منطقه و جهان در یک کنفرانس خبری با تاکید بر نقش حساس و سازنده ایران در این گفت وگو ها اعلام کرد که رسما از دکتر ظریف وزیر امورخارجه کشورمان برای شرکت در این مذاکرات دعوت کرده است.

                               

سیاسی     سوریه                


  ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :