موضوعات ‌مرتبط: محیط زیست محیط زیست

a/34157 :کد

0

۷۰۰ کیلومتر مربع سطح آب دریاچه ارومیه افزایش یافت

  پنجشنبه ۰۳ دی ۱۳۹۴ — ۱۸:۵۱
تعداد بازدید : ۲۹۹   
 تحلیل ایران -۷۰۰ کیلومتر مربع سطح آب دریاچه ارومیه افزایش یافت

مدیرکل حفاظت محیط زیست آذربایجان غربی گفت :سطح آب دریاچه ارومیه نیز هم اکنون ۱۳۵۷ کیلومتر مربع است که نسبت به ۱۵ روز گذشته بیش از ۷۰۰ کیلومتر مربع افزایش یافته است.

مدیرکل حفاظت محیط زیست آذربایجان غربی گفت :سطح آب دریاچه ارومیه نیز هم اکنون 1357 کیلومتر مربع است که نسبت به 15 روز گذشته بیش از 700 کیلومتر مربع افزایش یافته است.

پرویز آراسته در جلسه شورای اداری استان افزود: در حال حاضر سطح تراز دریاچه ارومیه به 1270.23 متر رسیده که 15 سانتیمتر بالاتر از تراز ابتدای سال آبی جاری است.


وی اضافه کرد: دولت تدبیر و امید، نخستین اولویت کاری خود را به احیای دریاچه ارومیه اختصاص داده و در این خصوص برنامه ریزی ها و اقدامات بسیاری را انجام داده است که با این اقدامات، امیدها برای احیای دریاچه بسیار بیشتر شده است.


استاندار آذربایجان غربی نیز در این جلسه گفت: مشارکت قابل توجه کاندیداهای مجلس خبرگان رهبری و مجلس شورای اسلامی در شهرستان های مختلف نشان دهنده وجود فضای شادابی و امید در استان است. 


قربانعلی سعادت افزود: در مجلس خبرگان رهبری 34 نفر و در مجلس شورای اسلامی تاکنون بیش از 220 نفر در استان ثبت نام کرده اند که بسیار بیشتر از دوره های گذشته است. 


وی اضافه کرد: این شرایط نشان می دهد که توانسته ایم فضای شادابی و امید را در آذربایجان غربی افزایش دهیم و افراد کاندیدا و آحاد مردم در حال حاضر افق های روشنی را برای آینده شهرستان های مختلف متصور هستند. 


وی اظهار کرد: تلاش می کنیم با آماده کردن شرایط، زمینه مشارکت حداکثری در روز انتخابات را نیز فراهم کنیم. 


انتخابات پنجمین دوره مجلس خبرگان رهبری و دهمین دوره مجلس شورای اسلامی به صورت همزمان در روز هفتم اسفندماه امسال برگزار می شود. 
ثبت نام کاندیداهای مجلس خبرگان رهبری به پایان رسیده و فردا نیز ثبت نام کاندیداهای مجلس شورای اسلامی به اتمام می رسد. 


استاندار آذربایجان غربی با اشاره به افتتاح هزار و 890 پروژه نیمه تمام در استان در دو سال گذشته ادامه داد: برای به بهره برداری رساندن آنها 24 هزار میلیارد ریال سرمایه گذاری انجام شده است. 


سعادت گفت: همچنین در ابتدای حضور دولت تدبیر و امید در آذربایجان غربی هفت هزار میلیارد ریال بدهی دستگاه های اجرایی به پیمانکاران در استان وجود داشت که بیش از نیمی از آن در دو سال گذشته تسویه شده است. 


وی در خصوص وضعیت دریاچه ارومیه نیز اظهار کرد: ما به صورت تمام قد برای احیای دریاچه ارومیه تلاش می کنیم که در این راستا مردم نیز به صورت خودجوش کمک کار دستگاه های اجرایی بوده اند. 


وی اضافه کرد: برای اجرای بهتر طرح های احیای دریاچه ارومیه در حال حاضر نیازمند کمک های اعتباری بیشتر از سوی دولت هستیم که امیدواریم این امر تحقق یابد. 


دریاچه ارومیه به عنوان بزرگترین دریاچه داخلی ایران با وسعت 5700 کیلومتر مربعی در شمال غرب کشور قرار دارد که در 18 سال گذشته به دلیل خشکسالی، آب آن سال به سال کاهش یافته ودر حال حاضر حدود یک میلیارد متر مکعب آب در آن وجود دارد. 


این در حالی است که میزان آب موجود در آن در بالاترین سطح به حدود 32 میلیارد متر مکعب رسیده بود و میزان آب آن در تراز اکولوژیک آن حدود 14 میلیارد متر مکعب است. 


حجت الاسلام والمسلمین سید مهدی قریشی نماینده ولی فقیه در آذربایجان غربی و امام جمعه ارومیه نیز در این جلسه با تبریک فرارسیدن سالروز میلاد پیامبر بزرگوار اسلام (ص)، ولادت امام جعفر صادق (ع) و هفته وحدت گفت: محوری ترین یادگار پیامبر اعظم (ص) برای ما مسلمانان قرآن و عترت است که ما باید به این گوهرهای ارزشمند توجه بیشتری داشته باشیم. 


هفته وحدت از امروز (پنجشنبه) سالروز ولادت پیامبر بزرگوار اسلام (ص) به روایت اهل سنت آغاز شده و تا سه شنبه هفته آینده سالروز ولادت پیامبر بزرگوار اسلام (ص) به روایت اهل تشیع ادامه دارد.

 
وی افزود: یکی از مهمترین مواردی که باید برای آن برنامه ریزی شود، توجه به قرآن، قرائت آن و تدبر در آیات الهی است. 


وی اضافه کرد: آیات قرآنی و فرمایشات ائمه اطهار (ع) باید سرلوحه کار مدیران در تمامی سمت ها قرار گیرد. 


معصومه ابتکار معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان حفاظت محیط زیست امروز پنجشنبه در سفری یکروزه به آذربایجان غربی، ضمن دیدار با مدیران و بازدید از دریاچه ارومیه و حاشیه آن، با فعالان حوزه محیط زیست نیز دیدار و گفت و گو می کند. 

منبع: ایرنا

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :