موضوعات ‌مرتبط: سیاسی تحلیلی

a/342 :کد

وحدت جهان اسلام؛ راهبرد جمهوری اسلامی ایران

رضا مهرعطا

  دوشنبه ۲۲ دی ۱۳۹۳ — ۱۶:۵۱
تعداد بازدید : ۶۸۳   

بروز اختلافات میان مسلمانان از سیاست های استعمار کهنه انگلیس، رژیم صهیونیستی و آمریکا از دیرباز بوده است و اخیراً نیز با دسیسه بریتانیا، آمریکا و رژیم صهیونیستی با عاملین اجرائی خود یعنی عربستان سعودی، ترکیه، قطر و گروه تروریستی داعش بحث قرائت‌های متفاوت از ایدئولوژی اسلام و ایجاد انحراف بخش نفاق و تفرقه از راهبردهای جبهه عربی - غربی خاورمیانه بوده است.

در مقابل جمهوری اسلامی ایران از بدو آغاز به کار با شعار وحدت مسلمین و مبارزه با اسرائیل غاصب که پایه‌گذار این راهبرد حضرت امام خمینی (ره) بود. حفظ وحدت کلمه و اتحاد شیعه و سنی مقابل استکبار جهانی و صهیونیسم از ارکان گفتمان انقلاب اسلامی بود که امام (ره) بر آن تأکید و توجه داشت.

امام خمینی (ره) در وصیت‌نامه الهی خود رمز پیروزی و بقاء انقلاب را دو رکن اصلی حفظ حکومت اسلامی و اجتماع ملت‌های مسلمان با حفظ وحدت کلمه می‌پندارند.

رمز وحدت کلمه‌ای که امام خمینی (ره) مطرح کرد اشتراک نظر در کلمه الله و قرآن کتاب آسمانی مسلمانان است و علی‌رغم اختلاف شیعه و سنی امام (ره) آنها را دعوت به جهت اقتدار جهان اسلام می‌کند.

ایشان حتی اقلیت‌های مذهبی را جزئی از ملت ایران محصوب می‌کند و آثار این سیاست و تدبیر را در شهدای زرتشتی و ارمنی دفاع مقدس می‌توان مشاهده کرد.

متأسفانه از دوران پس از پیروزی انقلاب اسلامی، استکبار جهانی و صهیونیسم بین‌الملل به دنبال راهی برای تفرقه‌افکنی و انشقاق در جهان اسلام بودند و ایران هراسی از ابتدای دوران پس از پیروزی انقلاب اسلامی با تشکیل شورای همکاری خلیج‌فارس رقم خورد.

راه‌اندازی جنگ خانمانسوز ایران و عراق با تحریک و چراغ سبز آمریکا و انگلیس و حمایت قدرت‌های شرقی یعنی شوروی راهکار دیگری بود تا دو قدرت منطقه‌ای در خاورمیانه با ملت‌های مسلمان شیعه و سنی در دو طرف به درگیری و جنگ بپردازند تا این نزاع به تضعیف دو کشور و به نفع رژیم صهیونیستی و غرب منتهی شود.

در ادامه سناریوی قرائت اسلام افراطی- سلفی با تشکیل دولت طالبان در افغانستان سناریوی دیگری بود تا اسلام هراسی در کنار ایران هراسی به تضعیف جهان اسلام و خاورمیانه منتهی شود.

در پروژه اسلام هراسی، حمایت دولت عربستان سعودی در رشد و توسعه اسلام تکفیری در مناطق خاورمیانه آسیای مرکزی و قفقاز بسیار تأثیرگذار بود و کانون اسلام افراطی در پاکستان و افغانستان با تلاش‌های بی‌وقفه اسامه بن لادن رهبر القاعده رشد و تکوین پیدا کرد.

این اقدامات در یک راهبرد مشخص، به این جهت در جهان اسلام عملیاتی شد تا شعار وحدت جهان اسلام و وحدت کلمه حضرت امام خمینی (ره) تحقق پیدا نکند و اسرائیل غاصب در حاشیه امنیت در سرزمین‌های اشغالی به ادامه حیات نامشروع خود ادامه دهد. از طرف دیگر با محوریت آمریکا با حضور خود در مناطق خاورمیانه و خلیج‌فارس به تسلط راهبردی خود ادامه دهند.

راهبرد وحدت بیداری اسلامی در سال 2011 میلادی در جهان اسلام عملی شد و این موضوع مجدداً هراس صهیونیسم و غرب را برانگیخت تا سناریوی جنگ داخلی سوریه رقم بخورد و گروهک تروریستی و خطرناکی به نام داعش پا به عرصه وجود بگذارد. گروهکی که با حمایت عربستان سعودی، قطر، ترکیه، آمریکا و اسرائیل از یک طفل به موجود خطرناک در منطقه تبدیل شد تا در راستای اسلام‌هراسی غرب، دست به جنایات متعدد در سوریه و عراق دست بزند تا کلمه الله یا لا الله الا الله را به نماد اسلام‌هراسی تبدیل کند. همان کلمه حضرت امام (ره) نماد اتحاد جهان اسلام معرفی کرده بود.

از طرف دیگر آمریکا و متحدان غربی آن با مطرح کردن چماق حقوق بشر به دنبال نشان دادن چهره‌ای خشن از حکومت اسلامی در جهان هستند تا پروژه اسلام‌هراسی در افکار عمومی دنیا به وحدت جهان اسلام منتج نشود و وحدت جهان اسلام برای افکار عمومی غرب ترسناک جلوه کند، تا اقدامات سخت‌افزاری آنان مانند تحریم، تهدید و جنگ علیه کشورهای اسلامی در نزد افکار عمومی مشروع جلوه نماید. رهبر معظم انقلاب دراین رابطه درجریان کنفرانس بین‌المللى وحدت اسلامی اشاره براین مطلب داشتند :من توصیه میکنم، اصرار میکنم به علمای اعلام، به روشنفکران دنیای اسلام، به سیاستمداران دنیای اسلام، این‌قدر دم از تفرقه نزنند. یک عدّه‌ای در دنیا دارند پول خرج می کنند برای اسلام‌هراسی، برای اینکه چهره‌ی اسلام را در دنیا خراب کنند

جمهوری اسلامی ایران براساس گفتمان انقلاب اسلامی و حفظ وحدت مسلمین همواره در طول عمر پربرکت خود، مخالف خشونت‌گرائی و افراط‌گرائی مذهبی بوده و آن را همیشه محکوم کرده است. آموزه‌هائی که از تفکرات حضرت امام خمینی (ره) نشأت گرفته شده است.

امام (ره) در حفظ وحدت، قومیت‌ها، ملت‌ها، گروه‌های مذهبی و اقلیت‌های دینی در چارچوب کشور اسلامی ایران تأکید داشت و سلف صالح ایشان مقام معظم رهبری نیز بر این امر تأکید دارد و همواره مسلمین جهان را بر حفظ وحدت و دوری از تشدید اختلافات دینی دعوت کرده است.

رهبرمعظم انقلاب دردیدار مسئولان نظام و میهمانان بیست و هشتمین کنفرانس بین‌المللى وحدت اسلامى در19دی ماه 1393‌اشاره براین مطلب کردند هم در بین اهل سنّت، هم در بین شیعه، دستهایی در کار است برای اینکه اینها را از هم جدا کند؛ همه‌ این دستها هم اگر جستجو کردید، میرسد به مراکز جاسوسی و اطّلاعاتی دشمنان اسلام؛ نه دشمنان ایران، نه دشمنان شیعه فقط؛ دشمنان اسلام. آن تشیّعی که ارتباط به

"ام‌ آی ‌شش" انگلیس داشته باشد، آن تسنّنی که مزدور"سی‌آی‌ای" آمریکا باشد، نه آن شیعه است، نه آن سنّی است؛ هر دو ضدّ اسلامند.

ما ۳۵ سال است در جمهوری اسلامی این فریاد را داریم میزنیم؛ فقط هم نمیگوییم، عمل می کنیم. کمکی که جمهوری اسلامی به برادران خود در دنیای اسلام تا امروز کرده است، اغلب کمکی بوده است که به برادران اهل سنّت کرده است. ما در کنار فلسطینی‌ها ایستادیم، در کنار مردم مؤمن کشورهای منطقه ایستادیم، چون میدانستیم مسئله‌ وحدت، امروز در رأس مسائل اسلامی است .


                               

  رضا مهرعطا
  پژوهشگر علوم سیاسی
  آدرس ایمیل : Momtad2011@yahoo.com
  آدرس سایت/وبلاگ:


  ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :