موضوعات ‌مرتبط: سیاسی بین الملل

a/34278 :کد

0

چالش هایی که اردن در سال ۲۰۱۵ با آن روبرو بود

  جمعه ۰۴ دی ۱۳۹۴ — ۰۸:۲۹
تعداد بازدید : ۲۸۳   
 تحلیل ایران -چالش هایی که اردن در سال ۲۰۱۵ با آن روبرو بود

کشور پادشاهی اردن در سالجاری میلادی با چالش های متعدد سیاسی و امنیتی دست به گریبان بود.

کشور پادشاهی اردن در سالجاری میلادی با چالش های متعدد سیاسی و امنیتی دست به گریبان بود.
 
به گزارش تحلیل ایران به نقل از شبکه الجزیره، اردن در سالجاری با شمار زیادی از حوادث سیاسی و امنیتی روبرو بوده است. این حوادث باعث شد که اردن مشارکت بیشتری در جنگ علیه داعش داشته باشد.

تامر الصمادی خبرنگار این شبکه در اردن در گزارشی در این زمینه افزود: امسال سال فوق العاده ای برای تصمیم گیران سیاسی و امنیتی در اردن بوده است. اقدام داعش در اعدام معاد الکساسبه خلبان اردنی و به آتش کشیدن وی در سوریه در اوائل ماه فوریه، همه شهروندان اردن را غافلگیر کرد.

اردن مشارکت بین المللی خود را در نبرد علیه داعش افزایش داد. این اقدام اردن باعث شد که مرزهای این کشور بارها با حملات عناصر مسلح روبرو شود و در نتیجه ماموریت سازمان های امنیتی این کشور بیشتر شد.

چالش های امنیتی اردن با ادامه ورود آوارگان سوری به اردن و حضور بیش از سه هزار نفر از شهروندان این کشور در داعش و گروه جبهه النصره بیشتر شد.

حسین المجالی وزیر کشور اردن و دیگر مسئولان امنیتی این کشور در ماه مه گذشته پس از اقدام شماری از شهروندان اردنی در ربودن یک خودروی امنیتی با نشان داعش در شهر معن در جنوب اردن برکنار شدند.

در ماه نوامبر گذشته حادثه بزرگ تری رخ داد به طوری که یک افسر اردن پنج نیروی آموزشی را در یک مرکز امنیتی در جنوب پایتخت کشت و دو نفر از نیروهای آموزشی از اتباع آمریکا بودند.

اردن هر گونه ارتباط عامل این حادثه را با گروه های تروریستی رد و تاکید کرد به مقابله با تروریسم ادامه خواهد داد. همچنین اردن از مداخله روسیه در سوریه انتقاد نکرد و مسکو از امان خواست تا فهرست سازمان های تروریستی را در اراضی سوریه مشخص کند.

اردن به لحاظ سیاسی به ائتلاف سنتی خود با مصر و امارات عربی متحده ادامه می دهد و به همراه عربستان سعودی در ائتلاف عربی علیه انصارالله در یمن شرکت کرد. همچنین اردن لحن خود را علیه گروه اخوان المسلمین این کشور تشدید کرد.

اردن این گروه را منحل نکرد ولی به نیروهای جدا شده از اخوان المسلمین اجازه داد احزاب مورد نظر خود را تاسیس کنند. در حالی اردن وارد سال جدید می شود که تعهد کرده است به برنامه اصلاحات سنتی خود در عرصه های سیاسی و اقتصادی ادامه بدهد.

دولت اردن تعهد کرد قانون انتخابات پیشرفته یا را ارائه کند ولی مشکل همچنان درباره چگونگی مقابله با بدهی های سی و پنج میلیارد دلاری این کشور است.

منبع: باشگاه خبرنگاران
                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :