موضوعات ‌مرتبط: سیاسی بین الملل

a/34325 :کد

0

ترور قنطار از هراس جبهه جنوبی

  جمعه ۰۴ دی ۱۳۹۴ — ۱۰:۳۸
تعداد بازدید : ۲۴۲   
 تحلیل ایران -ترور قنطار از هراس جبهه جنوبی

در پی ترور سمیر قنطار از اعضای ارشد حزب‌الله لبنان در سوریه موج وحشت و ترس از عملیات تلافی‌جویانه حزب‌الله بر سراسر فلسطین اشغالی سایه افکنده است

در پی ترور سمیر قنطار از اعضای ارشد حزب‌الله لبنان در سوریه موج وحشت و ترس از عملیات تلافی‌جویانه حزب‌الله بر سراسر فلسطین اشغالی به‌خصوص شهرک‌های صهیونیست‌نشین واقع در شمال فلسطین اشغالی سایه افکنده است و در انتظار واکنش حزب‌الله به سر می‌برند.


به گزارش تحلیل ایران، در این میان تأکید سیدحسن نصر‌الله دبیرکل حزب‌الله لبنان بر گرفتن انتقام خون شهید سمیر قنطار بر گستره و عمق وحشت صهیونیست‌ها افزوده است،  بر همین اساس افکار عمومی و رسانه‌های صهیونیستی روز گذشته همانند جنگ 33 روزه سال 2006 در انتظار سخنان ایشان بودند. همچنین با توجه به اینکه هنوز بخش‌هایی از خاک لبنان در مزارع شبعا تحت اشغال این رژیم قرار دارد و علاوه بر این مرزهای جولان سوریه نیز اکنون به عرصه مقاومت تبدیل شده است از این رو نیروهای صهیونیستی در این مناطق نیز به حالت آماده باش درآمده‌اند و هر آن در انتظار عملیات تلافی‌جویانه به سر می‌برند.


از طرف دیگر با توجه به اینکه سمیر قنطار اولاً سابقه طولانی در مقاومت فلسطینی داشته و به علت مشارکت درعملیات ضد صهیونیستی 30 سال از عمر خود را در زندان‌های این رژیم گذرانده بود (و از این دید در اصل یک فلسطینی به شمار می‌رود تا یک لبنانی و به همین علت هم شهادت وی بازتاب گسترده‌ای در سرزمین‌های اشغالی داشته است) و دوما ترور این مبارز فلسطینی با سومین انتفاضه فلسطینی‌ها تقارن پیدا کرده است، از این رو بیم آن می‌رود انتقام خون سمیر قنطار تنها به حزب‌الله لبنان محدود نشود و گروه‌های مقاومت فلسطینی نیز برنامه‌ای برای عملیات تلافی جویانه داشته باشند که این امر بر گستره نگرانی‌های صهیونیست‌ها افزوده است.


بر این اساس می‌توان گفت هر چند از یک جهت امکان دارد رژیم صهیونیستی ترور این مبارز لبنانی را موفقیتی برای خود بداند اما از دیگر سو موجبات ناامنی و وحشت میلیون‌ها ساکن اراضی اشغالی فلسطین و به‌خصوص شهرک‌نشینان واقع در شمال فلسطین و اراضی اشغالی‌جولان و کرانه باختری را فراهم کرده است و در عین حال امکان دارد اقدامات تلافی‌جویانه حزب‌الله و دیگر نیروهای مقاومت فلسطینی به گونه‌ای باشد که ترور سمیر قنطار را به یک تجربه تلخ و یک شکست مفتضحانه برای این رژیم تبدیل کند. با این‌حال توجه به چند نکته در خصوص ترور سمیر قنطار لازم و ضروری به نظر می‌رسد.


نخست با توجه به اینکه سمیر قنطار با توجه به دروزی بودن نقش اساسی در تحکیم جبهه جنوبی سوریه داشته است از این‌رو ترور وی نه تنها می‌تواند ناشی از خشم رژیم صهیونیستی از ناکام ماندن اهداف خود در ایجاد منطقه حائل در جولان باشد بلکه چه بسا امکان دارد این رژیم را دوباره به افزایش تحرکات خود در این زمینه به وسوسه بیندازد و از این جهت صیانت از جبهه جنوبی اهمیت مضاعفی یافته است.


دوم اینکه با توجه به اینکه این حمله هوایی و موشکی رژیم صهیونیستی به ساختمان محل اقامت سمیر قنطار در حومه دمشق بعد از استقرار سامانه دفاع موشکی روسیه در سوریه صورت گرفته است، از این رو این سؤال مطرح است که چرا این سامانه عمل نکرده است. با توجه به اینکه همپیمانان سعودی و عربی رژیم صهیونیستی این مسئله را به محملی برای ایجاد شکاف در محور حامیان سوریه قرار داده‌اند، از این رو این انتظار وجود دارد که روسیه با اقدام مناسب خود به این شائبه‌ها پاسخ دهد و در عین حال در برابر تحرکات احتمالی رژیم صهیونیستی در جبهه جنوبی بازدارندگی ایجاد کند.


منبع: تسنیم

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :