موضوعات ‌مرتبط: سیاسی سیاست خارجی

a/34413 :کد

ضرورت اقدام عملی به منظور خنثی سازی طرح جدید آمریکا

ناصر محمدي

  جمعه ۰۴ دی ۱۳۹۴ — ۱۱:۴۹
تعداد بازدید : ۱۴۰۸   
 تحلیل ایران -ضرورت اقدام عملی به منظور خنثی سازی طرح جدید آمریکا

طرح محدوديت ورود به آمریکا بدون هيچ تغييرى در قالب طرح بودجه آمریکا با ۶۶ رای موافق و ۳۳ رای مخالف از تصويب مجلس سنا گذشت و به امضای باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا هم رسید.

  طرح محدوديت ورود به آمریکا بدون هيچ تغييرى در قالب طرح بودجه آمریکا با ۶۶ رای موافق و ۳۳ رای مخالف از تصويب مجلس سنا گذشت و به امضای باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا هم رسید.

 

 بر اساس این طرح آن دسته از شهروندان ۳۸ کشور از جمله بیشتر کشورهای اتحادیه اروپا را که به ایران، عراق، سوریه و سودان سفر کنند، یا تابعیت دوگانه داشته باشند، ملزم می کند تا برای ورود به خاک آمریکا ویزا بگیرند.تصویب اولیه این طرح در مجلس نمایندگان آمریکا با موجی از انتقادهای کاربران ایرانی یا ایرانی‌تبار شبکه‌های اجتماعی روبرو شد که آن را "مجازاتی بدون دلیل و بی‌مورد" می‌دانستند.

 

بعضی مقام‌های ایرانی هم از سخت‌گیری‌های تازه آمریکا انتقاد کردند. عباس عراقچی، معاون وزیر امور خارجه ایران گفته  اگر محدودیت‌های تازه مغایر برجام یا توافق جامع هسته‌ای باشد، ایران درباره آن اقدام خواهد کرد. در این زمینه ضروری است مجلس شورای اسلامی و دولت محترم اقدام عملی در پاسخ یه این اقدام  کینه توزانه مقامات امریکایی  که هنوز مرکب توافق هسته ای خشک نشده و اقدام عملی آن انجام نشده است و مقامات امریکایی دست به این اقدام غیر انسانی و ضد حقوق بشری زده اند با ارائه راهکار بهینه و مطلوب این طرح امریکایی را خنثی سازند.

 

همانگونه که بارها مقام معظم در بیانات خود فر موده اند هیچ اعتمادی به مقامات و سر دمداران امریکا نیست و همواره بعلت اقدامات کینه توزانه و غیر انسانی و ضد حقوق بشری انان که همواره ادعای حمایت ازحقوق بشر می نمایند امریکا در ارتباط با توافق هسته ای با چالشهای فراوانی روبرو است و لذا هیچ راهی جز مذاکره  و تن دادن به حقوق  اساسی مردم  ایران ندارد.

 

لذا در کنار مذاکره و تعامل با جمهوری اسلامی ایران در به رسمیت شناختن حقوق هسته ای جمهوری اسلامی ایران رویکر تحریمی را در دستور کار خود قرار داده است .

در این طرح محدودیت  ورود به امریکا بیشتر اهداف اقتصادی مطرح است و با این اقدام می خواهند به نوعی اثرات لغو تحریم های ظالمانه خود را علیه  جمهوری اسلامی و ملت مسلمان ایران  خنثی سازند  وکارکرد اقتصادی بازرگانان ایرانی و متقابلا کشور هایی که با جمهوری اسلامی ایران  تعاملات اقتصادی خواهند داشت با چالش  مواجه سازند.

 

و این اقدام نشان از خوی حیله گری ومزورانه مقامات امریکایی  در قبال شهروندان ایرانی و شرکای تجاری انان محسوب می شود. لذا  بر عهده  نمایندگان مجلس شورای اسلامی و دولت محترم جمهوری اسلامی است که با اتخاذ راهکار های بهینه و مطلوب ابن اقدام غیر انسانی و ضد حقوق بشری آنان را خنثی سازند.

 

یکی از راهکار های پیشنهادی این است که همو طنان  ایرانی در اقصی نقاط جهان و شرکای تجاری آنان از این 38 کشور با مدارک دیگری غیر از گذر نامه مثلا برگه عبور جهت ورود و خروج به کشور استفاده نمایند. این اقدام می تواند ترفند موثری جهت خنثی سازی  اقدام ضد حقوق بشری امریکایی ها باشد..

                               

  ناصر محمدي
  پژوهشگر علوم سیاسی
  آدرس ایمیل : nasser.t747@gmail.com
  آدرس سایت/وبلاگ:


  ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :