موضوعات ‌مرتبط: اقتصادی انرژی

a/34416 :کد

0

ضررهای میلیاردی که نصیب ایران می‌شود

  جمعه ۰۴ دی ۱۳۹۴ — ۲۱:۱۷
تعداد بازدید : ۲۱۱   
 تحلیل ایران -ضررهای میلیاردی که نصیب ایران می‌شود

در حال حاضر قطر، معادل ۱۶ فاز پارس جنوبی را به مرحله تولید رسانده در حالیکه ایران در راه‌اندازی پروژه کلیدی امروز و فردا می‌کند.

در حال حاضر قطر، معادل 16 فاز پارس جنوبی را به مرحله تولید رسانده در حالیکه ایران در راه‌اندازی پروژه کلیدی امروز و فردا می‌کند غافل از اینکه روزانه زیان‌های میلیاردی را عاید کشور می‌کند.

به گزارش پايگاه خبري تحليلي "تحليل ايران" به نقل از خبرنگار اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، امروزه نه تنها صنعت نفت، بلکه همه تصمیم گیران کشور مصمم به توسعه هر چه سریعتر فازهای باقیمانده میادین مشترک هستند. فاز 16و15 پارس جنوبی یکی از کلیدی‌ترین پروژه ملی کشورا ست که با افتتاح آن روزانه 100 میلیون مترمکعب گاز به ظرفیت تولید کشور اضافه خواهد شد.
 
گفتنی است در حال حاضر قطر، معادل 16 فاز پارس جنوبی را به مرحله تولید رسانده و چیزی در حدود 2 برابر ایران( 560 میلیون متر مکعب در روز) از این میدان مشترک تولید می کند. برخی برآوردها نشان می دهد که ارزش خام فروشی گاز میدان پارس جنوبی، سالانه تا چهار هزار و 400 میلیارد دلار و در صورت تبدیل به ارزش افزوده، به بیش از هشت هزار و 800 میلیارد دلار و حتی 5 تا 10 برابر این مبلغ افزایش می یابد.
 
ذخیره گاز این بخش از میدان 2.14 تریلیون مترمکعب گاز به همراه 19 میلیارد بشکه میعانات گازی است که 8 درصد از کل گاز دنیا و 47 درصد از ذخایر گاز کشور را شامل می‌شود. 
 
طبق این گزارش ایران بابت هر روز تاخیر در بهره‌برداری از فازهای باقیمانده پارس جنوبی حدود 100 میلیون دلار ضرر می‌کند و برای تحقق اهداف توسعه‌ای در پارس جنوبی ایران باید ماهانه یک میلیارد دلار تامین مالی و هزینه کند. طبق قراردادهای بسته شده در پارس جنوبی باید 43 میلیارد دلار منابع مالی برای توسعه این میدان مشترک هزینه شود که تاکنون در مجموع برای توسعه فازهای گازی این میدان مشترک بیش از 34 میلیارد دلار پرداخت شده است.
 
لازم به ذکر است که هدف از طرح توسعه فاز 15 و 16 پارس جنوبی تولید روزانه 50 میلیون متر مکعب گاز شیرین به منظور تامین سوخت و خوراک مورد نیاز مشترکان خانگی، تجاری، صنعتی و همچنین تولید روزانه 80 هزار بشکه‌ میعانات‌ گازی و 400 تن گوگرد برای صادرات به بازارهای جهانی است.
 
از دیگر محصولات تولید شده در این فاز تولید سالانه یک میلیون و 50 تن گاز مایع برای صادرات و یک میلیون تن گاز اتان به منظور تامین خوراک مورد نیاز صنایع پتروشیمی به ویژه مجتمع های پتروشیمی در مسیر خط لوله اتیلن غرب است.
 
امیرعباس سلطانی عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی در گفتگو با خبرنگار اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، گفت: دلیل تأخیر راه‌اندازی فازهای 15 و 16 پارس جنوبی به دلیل نبود نقدینگی است.
 
وی تصریح کرد: با توجه به کاهش قیمت نفت در بازارهای جهانی و کسری بودجه مسلما تأخیر راه‌اندازی طبیعی است چرا که 10 درصد کار پروژه به اتمام نرسیده است.
 
 عضو کمیسیون انرژی مجلس افزود: طبق بررسی‌های به عمل آمده هم‌اکنون قطر دو برابر ایران از این میادین مشترک برداشت می‌کند اگر به صورت سرانگشتی محاسبه کنیم ایران بابت هر روز تاخیر در بهره‌برداری از فازهای باقیمانده پارس جنوبی  متحمل ضررهای هنگفتی می‌شود.
 
با توجه به گفته این نماینده مجلس تاخیر در بهره‌برداری از پروژه کلیدی زیان‌های جبران ناپذیری را با توجه به رکود شدید اقتصادی عاید کشور می‌کند. این موضوع می‌تواند تلنگری برای مسولان کشور باشد که از 9 سال پیش چه میزان ضرر عاید کشور شده است.
 
سلطانی با انتقاد از اینکه چرا برخی از مسئولان بدون توجه به این موضوع زمان افتتاح را اعلام می‌کنند، گفت: نباید عجولانه تصمیم گرفت باید کار کارشناسی از سوی مسئولان ذیربط صورت بگیرد.
 
می‌توان گفت بالاخره ایرانی ترین فاز میدان مشترک پارس جنوبی بعد از 9 سال قرار بود افتتاح شود اما متاسفانه زمان افتتاح آن بنا به دلایلی به تعویق افتاد.
                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :