موضوعات ‌مرتبط: فناوری علم و فناوری

a/34553 :کد

0

سه شرط اعطای جایزه مصطفی به دانشمندان جهان اسلام

  شنبه ۰۵ دی ۱۳۹۴ — ۱۰:۰۰
تعداد بازدید : ۲۱۹   
 تحلیل ایران -سه شرط اعطای جایزه مصطفی به دانشمندان جهان اسلام

رییس کارگروه علمی جایزه مصطفی با اشاره به اعطای این جایزه به دو دانشمند جهان اسلام گفت: دارا بودن زندگینامه علمی بالا، موثر بودن طرح و فعالیت علمی در مرزهای دانش در دنیا و نفوذپذیری بالا و دارا بودن ک

 

 

رییس کارگروه علمی جایزه مصطفی با اشاره به اعطای این جایزه به دو دانشمند جهان اسلام گفت: دارا بودن زندگینامه علمی بالا، موثر بودن طرح و فعالیت علمی در مرزهای دانش در دنیا و نفوذپذیری بالا و دارا بودن کاربردهای موثر از جمله ضوابط بررسی پرونده‌ها بوده است.

به گزارش تحلیل ایران،  دکتر حسن ظهور در مراسم اعطای جایزه مصطفی با بیان این که در هر دوره چهار جایزه به چهار دانشمند جهان اسلام اعطا می‌شود، افزود: این چهار جایزه شامل علوم و فناوری ارتباطات و اطلاعات، علوم و فناوری زیستی و پزشکی، علوم و فناوری زیستی و حوزه عمومی اعطا می‌شود.

وی با بیان این که افرادی که حائز شرایط دریافت این جایزه می‌شوند، باید تابعیت یکی از 57 کشور اسلامی را داشته باشند، اظهار کرد: این جایزه محدودیتی در زمینه جنسیت، مذهب و سن ندارد؛ ولی اگر فردی در یکی از این 57 کشور مقیم نیست، باید رابطه مستمر با یکی از این کشورها داشته باشند.

ظهور با تاکید بر این که در حوزه عمومی این جایزه به یک طرح برتر دانشمندان جهان اسلام اهدا می‌شود، یادآور شد: شرط اهدای این جایزه آن است که فرد در یکی از کشورهای اسلامی ساکن و مسلمان باشد.

رییس کارگروه علمی جایزه مصطفی با تاکید بر این که افراد نمی‌توانند شخصا خود را در این جایزه نامزد کنند، توضیح داد: افراد واجد شرایط باید از سوی موسسات علمی و یا از سوی سایر دانشمندان به دبیرخانه این جایزه معرفی شوند.

وی با بیان این که 200 موسسه علمی در معرفی دانشمندان با دبیرخانه جایزه مصطفی همکاری داشتند، افزود: در این دوره از جایزه 100 پرونده در دبیرخانه این جایزه مورد بررسی قرار گرفت و پرونده‌های واجد شرایط به چهار گروه داوری مقدماتی ارجاع داده شد و در نهایت پرونده‌های منتخب به گروه داوری نهایی که متشکل از هفت دارو ایرانی و غیر ایرانی است، ارسال شد.

ظهور، دارا بودن زندگینامه علمی بالا، موثر بودن طرح و فعالیت علمی در مرزهای دانش در دنیا و نفوذپذیری بالا و دارا بودن کاربردهای موثر را از جمله ضوابط بررسی پرونده‌ها نام برد و گفت: با در نظر گرفتن این شروط هیات‌های داوری پرونده، دو نفر را در زمینه‌های علوم و فناوری نانو و زیستی مورد تائید قرار دادند.

به گفته وی، در فرایند داوری بیش از 60 نفر داور و مشاور و پنج سازمان ملی و بین‌المللی همکاری داشتند.
 منبع: ایسنا

 

 

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :