موضوعات ‌مرتبط: سیاسی امنیتی و دفاعی

a/34586 :کد

0

استقرار"هلیکوپترهای روسی"در پایگاه نظامی "ایروان" و"گیومری"

  شنبه ۰۵ دی ۱۳۹۴ — ۱۲:۰۱
تعداد بازدید : ۴۸۶   
 تحلیل ایران -استقرار"هلیکوپترهای روسی"در پایگاه نظامی "ایروان" و"گیومری"

فدراسیون روسیه تصمیم گرفته تا یک آرایش جدید تجهیزاتی و نظامی در مرز ترکیه بگیرد.

فدراسیون روسیه تصمیم گرفته تا یک آرایش جدید تجهیزاتی و نظامی در مرز ترکیه بگیرد.
 

به گزارش خبرنگار باشگاه خبرنگاران جوان؛ تنش‌های بین  فدراسیون روسیه و ترکیه باعث شده تا این دو کشور یک جنگ سرد تمام عیار را ضد یکدیگر آغاز کنند و در این پروسه هر دو کشور استحکامات خود را تقویت کردند.


در این زمینه فدراسیون روسیه تصمیم گرفته تا یک آرایش جدید تجهیزاتی و نظامی  در منطقه بگیرد و این موضوع  باعث شده تا در نزدیکی مرزهای ترکیه تجهیزات نظامی خود را منتقل کند.


"کرملین" با این اقدام پایگاه نظامی خود در نزدیکی  "ایروان" پایتخت ارمنستان، را تقویت کرده است. پایگاه مزبور در سال ۱۹۹۵ تأسیس شد و از سال ۱۹۹۸ در آن  "میگ‌های روسی" مستقر شده‌اند؛  روسیه پایگاه نظامی دیگری در "گیومری (Gyumri)" دارد که دومین شهر بزرگ ارمنستان در نزدیکی مرز ترکیه است.
 


وزارت دفاع روسیه اعلام کرد که شمار زیادی از "بالگردهای رزمی و بالگردهای ترابری" از نوع "ام ای 24 بی" و "ام ای 8 ام تی" خود را در پایگاه  "ایریبونی" روسیه در ارمنستان در نزدیک ترکیه مستقر کرده است.


وزارت  دفاع  روسیه افزود: این بالگردها در پایگاه شهر "کراسنودار" روسیه  مستقر بود و تا پایان سال جاری میلادی شمار بیشتری از بالگردهای هجومی به پایگاه  "ایریبونی " در ارمنستان منتقل خواهد شد. 


در مجموع قرار است هفت فروند بالگرد MI-24 و Mi-8 در این پایگاه واقع در نزدیکی "ایروان"، پایتخت ارمنستان مستقر شده‌ و تعدادی بالگرد دیگر نیز تا قبل از پایان سال جاری میلادی به این پایگاه ارسال شود.به نظر می رسد تصمیم "کرملین" در جهت استقرار بالگرد در پایگاه‌های نظامی روسیه  در ارمنستان از جمله "ایروان" و "گیومری" با هدف فشار بیشتر بر ترکیه انجام شده و احتمال تنش‌های بیشتر وجود دارد.  بالگردهای تهاجمی کلاس  "میل" دارای ویژگی‌هایی بوده  که مناسب شرایط تهاجمی است که در ذیل اشاراتی به این دو بالگرد خواهیم داشت.
**بالگرد  "می 8 ام تی"

*** هلی‌کوپترهای کلاس "میل"  چه ویژگی‌هایی دارند؟


بالگرد کلاس  "میل"  یک هلیکوپتر تهاجمی به حساب می‌آید که در اشکال ترابری و تهاجمی توسط فدراسیون روسیه ساخته شده و از کلاس‌های مختلف این هلیکوپتر بیش از 17 هزار فروند تولید گردیده  که محصول کارخانه هلی‌کوپترسازی "میل مسکو (طراحی مجموعه اولان و زاکان)" است.

"می-۸ " یک هلی‌کوپتر ترابری دو موتوره‌ است و یکی از بالگردهایی بوده که بیشترین آمار تولید در سطح جهانی را داشته و در بیش از ۵۰ کشور مورد استفاده قرار گرفته است.


سایت روسیان هلیکوپتر (Russian Helicopter) درباره این بالگرد نوشت: هلی‌کوپترهای کلاس  "میل" از موفق‌ترین تجربیات ساخت بالگرد در صنعت هلیکوپترسازی فدراسیون روسیه است؛ این بالگرد می‌تواند در شرایط مختلف جوی همچون دماهای بسیار بالا یا دماهای بسیار پایین (رنج دمایی 50 درجه سانتی‌گراد بالای صفر یا 50 درجه سانتی‌گراد زیر صفر) پرواز کرده و تا 4 هزار کیلوگرم وزن و 26 مسافر را می‌تواند حمل کند.این سایت ادامه داد: کلاس‌های مختلف هلی‌کوپتر "میل 8" توسط مجموعه "اولان و کازان" طراحی شده و تاکنون هزاران فروند از این بالگرد در فدراسیون روسیه ساخته شده است.


سایت آرمای تکنولوژی (Army Technology) درباره هلیکوپتر "میل 8" می‌نویسد: این بالگرد با قابلیت‌های چند کارکرده  تولید شده و اکنون در نیروی هوایی 50 کشور وجود دارد؛ این هلی‌کوپتر در قابلیت‌ها و شکل‌های مختلف ساخته و توسط شرکت "کازان (Kazan) روسیه تولید شده است.


سایت گلوبال سکیوریتی (Global Security) درباره ویژگی‌های بالگرد "میل 8" نوشت: این  هلی‌کوپتر آخرین ورژن از طراحی‌های شرکت "کازان" فدراسیون روسیه بوده که در ارتفاع پرواز، برد و سرعت بهبود یافته است. این سایت ادامه داد: این هلی‌کوپتر تا ارتفاع 4 تا 6 هزار متر قدرت بلندشدن را داشته و دارای اسلحه 7.62 میلی‌متری و پتانسیل‌های  ویژه  است.
*** هلی‌کوپتر "میل 24 "

هلی‌کوپتر "میل 24" یک بالگرد چند منظوره ترابری و تهاجمی است که قابلیت حمل مسافر تا سقف 8 نفر را دارد. این بالگرد توسط "شرکت هلیکوپتر سازی مسکو" تولید شده و از سال 1972 در ارتش "اتحاد جماهیر شوروی سابق" مشغول به کار بوده است. این بالگرد به طول 18 متر، سرعت بیش از 300 کیلومتر بر ساعت،  ارتفاع قریب به 4 متر، یک هلیکوپتر چند کاربردی به حساب می‌‌آید.
میل-۲۴ علاوه بر آن‌که به چندین تیربار و جایگاه‌های حمل راکت و موشک مجهز است، ظرفیت حمل ۸ سرباز مسلح را هم داراست و در واقع یک هلیکوپتر ترابری نیز محسوب می‌شود و از این نظر قابل مقایسه با هیچ  بالگرد  دیگری نیست. این بالگرد زره‌پوش دوموتوره در شرکت میل طراحی شده و از سال ۱۹۷۲ مورد استفاده اتحاد جماهیر شوروی و وارثان آن و بیش از 30 کشور دیگر دنیا قرار گرفته‌است.


سایت میلیتاری فکتوری (Military Factory) درباره هلیکوپتر "میل 24" نوشت: این هلیکوپتر توسط اتحاد جماهیر شوروی از زمان جنگ سرد و پس از آن مشهور شده و شهرت آن همانند بالگرد "بل   (Boll UHI)  " آمریکاست.


این سایت ادامه داد: این بالگرد با طول بیش از 17 متر، عرض قریب به 6 متر و نیم، وزن کلی بیش از 13 تن، سرعت بیش از 300 کیلومتر بر ساعت، دارای اسلحه‌های 12.7، 23 و 30 میلیمتر بوده و می‌تواند به صورت بالفعل انواع موشک‌های ضدتانک، انواع بمب‌ها و موشک‌های هوا به هوا و تیربارهای مختلف (در قالب پتانسیل بالگرد)  را حمل کند.


اینکه  فرجام تنش های "مسکو-آنکارا" چه خواهد شد مشخص نیست؛ اما چیزی که محرز بوده اینکه روسیه به عنوان یک قدرت جهانی از اقدامات آنکارا  و خصوصا سرنگونی جنگنده اش خشمگین بوده و با تقویت استحکامات نظامی در ارمنستان در صورت لزوم خود را آماده رویارویی با ترکیه و پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) می‌کند.

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :