موضوعات ‌مرتبط: محیط زیست آب و هوا

a/3463 :کد

0

افت ۲۰ متری سفره‌های آب زیرزمینی

  شنبه ۲۶ اردیبهشت ۱۳۹۴ — ۱۰:۲۷
تعداد بازدید : ۴۳۱   
 تحلیل ایران -افت ۲۰ متری سفره‌های آب زیرزمینی

قائم‌مقام وزیر نیرو گفت: پیکر نحیف منابع آبی دیگر توان برآورده کردن انتظارهای روزافزونی را که گاه با منافع فردی و محلی گره خورده است، ندارد.

قائم‌مقام وزیر نیرو گفت: پیکر نحیف منابع آبی دیگر توان برآورده کردن انتظارهای روزافزونی را که گاه با منافع فردی و محلی گره خورده است، ندارد.

به‌گزارش تحلیل ایران به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، مهندس "ستار محمودی" در نخستین کنگره ملی آبیاری و زهکشی ایران که در دانشگاه فردوسی مشهد برگزار شد، از کاهش بارندگی‌های سالانه در کشور خبر داد و گفت: در طول سال‌های گذشته 100 میلیارد مترمکعب بیشتر از توان آبی کشور استفاده شده که افت 20 متری سفره‌های آب زیرزمینی را به دنبال داشته است.
وی تغییرهای صنعتی و استفاده از فناوری‌های روز مانند پمپ‌های قوی چند طبقه و حفر چاه‌های عمیق کشاورزی و ساخت سدهای بلند و حجیم به جای ابزارهای ساده، قنات‌ها و چشمه‌ها را عامل تغییر روش‌های برداشت آب و همچنین شرایط فیزیکی خاک دانست و متذکر شد: طبیعت قادر به تغذیه تدریجی منابع آب زیرزمینی است اما سرعت برداشت‌ها آن‌قدر زیاد است که جبران آن غیرممکن شده است.
وی تصریح کرد: آب نباید در معادله‌های اجتماعی به منزله امتیاز، رای و هیجان‌های اجتماعی مورد استفاده قرار گیرد بلکه باید به سمتی حرکت کنیم که مملکت را آباد و توسعه را پایدار نگه داریم.

                               

بارندگی     منابع طبیعی                


  ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :