موضوعات ‌مرتبط: سیاسی تحلیلی

a/347 :کد

انفجار در لبنان و بحران تروریسم

تحلیل ایران

  ﺳﻪشنبه ۲۳ دی ۱۳۹۳ — ۱۱:۱۳
تعداد بازدید : ۵۱۱   

انفجار تروریستی شنبه شب گذشته در منطقه جبل محسن طرابلس لبنان که به کشته و زخمی شدن تعدادی از شهروندان لبنانی منجر شد؛ بیش از آنکه نشان دهنده ی نا آرامی ها در لبنان باشد؛ نشانگر بی ثباتی و عدم انسجام در منطقه ی خاورمیانه است. منطقه ای که همواره آبستن بحران های گسترده ای بوده که امنیت آن را به چالش کشانده اند. جریانات افراطی و تروریسم تکفیری که چند سالی است گریبانگیر منطقه شده و کشورها را آماج اهداف شوم خود قرار داده اند با به راه انداختن جنگ و ترور سعی در ناامن کردن منطقه داشته و در این راستا از هیچ عملی فروگذار نکرده اند. جنگ داخلی سوریه و بحران داعش درعراق نمونه های بارز آن می باشند.

اما لبنان کشوری که همواره تلاش کرده تا در قبال بحران های منطقه ای جانب بی طرفی را در پیش بگیرد نیز از این جریانات بی نصیب نماند و بار دیگر مورد حمله ی تروریست ها قرار گرفت. این در حالی است که لبنان طی هفته ی گذشته شاهد ائتلاف دو حزب مهم یعنی المستقبل (موسوم به گروه 14 مارس) و حزب الله لبنان در جهت انتخاب رئیس جمهور برای این کشور بود. (لبنان بیش از 300 روز است که رئیس جمهور ندارد). ائتلافی که نه تنها موجب احیای وحدت ملی لبنان می شود بلکه بر وحدت و امنیت منطقه ای نیز تاثیر گذار است. اما انفجار شنبه شب گذشته آن هم زمانی که افکار عمومی و رسانه های جهانی تحت تاثیرائتلاف فوق بودند موجی از نگرانی ها و تردید ها را در خصوص افزایش اختلافات بین جریانات و گروههای سیاسی و به چالش کشاندن وحدت ملی لبنان به راه انداخت.

طرابلس که درسال های اخیر به صحنه ی درگیری های مسلحانه بین مخالفان و موافقان حکومت بشار اسد بدل شده و در این راستا از گزند بحران سوریه در امان نمانده بود بار دیگر مورد هجوم جریانات مخالف سوریه قرار گرفت. این بار نوبت به جبهه النصره رسید؛ گروهی که از مخالفان سوریه و رژیم بشار به شمار می روند و طی اعلامیه ای رسما مسئولیت این انفجار را بر عهده گرفته اند. این حادثه به روشنی نشان داد که عاملان این اقدام شوم در این زمان حساس؛ وحدت و انسجام لبنان را هدف قرار داده اند.  

بدون شک در زمانی که خاورمیانه دچار بحران اساسی رشد تروریسم و افراطی گرایی شده است حفظ وحدت و انسجام بیش از هر زمان دیگری ضروری به نظر می رسد. چرا که گسترش تروریسم نه تنها امنیت منطقه ای بلکه امنیت جهانی را نیز تحت تاثیر خود قرار می دهد. حادثه ی تروریستی اخیر فرانسه شاهدی بر این مدعاست.

در پایان باید گفت عدم وحدت مذهبی، عدم تعریف مشخص کشورها از منافع ملی خود، تعارضات قومی و مذهبی، رقابت میان جریانات غربگرای مورد حمایت عربستان با جریان مقاومت به رهبری ایران، عدم تعریف مشخص از الگوی دوست و دشمن یکسان و .... از جمله مواردی است که راه رسیدن کشورهای منطقه به یک اتحاد منسجم را به تاخیر انداخته و زمینه را جهت رشد و بروز جریانات افراطی و تروریستی فراهم آورده است. بدیهی است تا زمانی که کشورهای منطقه به وحدت و اتحاد منسجمی نرسیده اند وقوع حوادثی نظیر حادثه ی طرابلس غیر منتظره نخواهد بود.

* بهار آمری زاده، دانشجوی کارشناسی ارشد مطالعات خاورمیانه

 

                               

  تحلیل ایران
  تحریریه تحلیل ایران
  آدرس ایمیل : info@tahlileiran.ir
  آدرس سایت/وبلاگ:
  از همین نویسنده :


  ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :