موضوعات ‌مرتبط: سیاسی بین الملل

a/34841 :کد

0

واکنش منفی غرب به تصویب قانون جدید مبارزه با تروریسم در چین

  یکشنبه ۰۶ دی ۱۳۹۴ — ۱۵:۵۰
تعداد بازدید : ۲۱۱   
 تحلیل ایران -واکنش منفی غرب به تصویب قانون جدید مبارزه با تروریسم در چین

پارلمان چین امروز یکشنبه قانون جدید مقابله با تروریسم را در شرایطی تصویب کرد که پایتخت‌های غربی نسبت به تصویب این قانون، واکنش منفی نشان داده‌اند.

پارلمان چین امروز یکشنبه قانون جدید مقابله با تروریسم را در شرایطی تصویب کرد که پایتخت‌های غربی نسبت به تصویب این قانون، واکنش منفی نشان داده‌اند.


به گزارش تحلیل ایران، خبرگزاری رویترز ضمن جنجالی دانستن قانون جدید مقابله با تروریسم در پارلمان چین، نوشت: بر اساس این قانون جدید شرکت‌های فناوری ملزم خواهند بود تا اطلاعات حساس مربوط به کاربران خود را در اختیار دولت قرار دهند و به ارتش چین نیز اجازه می‌دهد تا در عملیات ضد تروریستی در خارج از این کشور شرکت کند.

 

مقام های چینی بر این باورند که این کشور با تهدیدات روز افزون تروریستی از سوی شبه نظامیان و جدایی طلبان به خصوص در منطقه شین جیانگ روبرو است، منطقه‌ای که بر اثر خشونت‌های خونین طی سال‌های اخیر صدها نفر جان خود را از دست داده‌اند.

 

این قانون نگرانی‌های عمیقی را در پایتخت‌های اروپایی در پی داشته است. کشورهای غربی نه تنها نگران نقض حقوق بشر با اجرای قانون جدید مقابله با تروریسم در چین هستند که می‌تواند آزادی بیان را محدود کند بلکه ابعاد سایبری این قانون نیز موجب نگرانی غربی ها شده است. باراک اوباما رئیس جمهور آمریکا گفته است: نگرانی های خود را در خصوص این قانون مستقیما به ژی جین پینگ رئیس جمهور چین اعلام کرده است.

 

"لی شو وی" معاون کمیته امور قانونی " پارلمان چین پس از تصویب این قانون جدید تاکید کرد: چین به سادگی همان کاری را انجام داده است که کشورهای غربی پیش از این از شرکت‌های فناوری برای کمک به مقابله با تروریسم، درخواست کرده‌اند.

 

وی افزود: این قانون مطابق با فعالیت‌های واقعی لازم برای مقابله با تروریسم است و به طور اساسی مشابه اقداماتی است که کشورهای بزرگ برای مقابله با تروریسم انجام داده‌اند.

 

این مقام چینی گفت: این قانون تاثیر منفی بر فعالیت عادی شرکت‌های فناوری نخواهد داشت و این شرکت‌ها نباید نگران فعالیت‌های خود و حقوق مالکیت فکری باشند.

 

مقام‌های واشنگتن ضمن مخالفت با این قانون جدید اعلام کرده‌اند که قانون جدید مقابله با تروریسم چین، با قوانین جدید بانکی و بیمه یک ابزار فشار است که شرکت‌های خارجی را هدف قرار می دهد.

 

این قانون همچنین به ارتش آزادی بخش خلق چین اجازه می دهد تا در عملیات های ضد تروریستی در خارج از این کشور مشارکت نماید. البته برخی تحلیلگران بر این باورند که حتی اگر چین بخواهد در این گونه عملیات ها شرکت کند، با مشکلات دیپلماتیک و عملی زیادی روبرو خواهد بود.

 

منبع:خبرگزاری تسنیم

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :