موضوعات ‌مرتبط: سیاسی بین الملل

a/35060 :کد

0

آمریکا با تصمیمات کودکانه به دنبال خروج از انفعال است

  دوشنبه ۰۷ دی ۱۳۹۴ — ۱۳:۰۳
تعداد بازدید : ۱۹۷   
 تحلیل ایران -آمریکا با تصمیمات کودکانه به دنبال خروج از انفعال است

رئیس مجلس با بیان اینکه آمریکا با تصمیمات کودکانه به دنبال خروج از انفعال است، گفت: دست گذاشتن آمریکا روی اموال بلوکه‌شده ایران سرقت است و در حال برنامه‌ریزی برای پاسخ به این اقدام دولت آمریکا هستیم.

رئیس مجلس با بیان اینکه آمریکا با تصمیمات کودکانه به دنبال خروج از انفعال است، گفت: دست گذاشتن آمریکا روی اموال بلوکه‌شده ایران سرقت است و در حال برنامه‌ریزی برای پاسخ به این اقدام دولت آمریکا هستیم.

 

 به گزارش تحلیل ایران، علیرضا سلیمی نماینده مردم محلات و دلیجان در مجلس شورای اسلامی پیش از پایان نشست علنی امروز (دوشنبه) پارلمان در اخطاری قانونی اظهار داشت: اصل دوم قانون اساسی روی نفی هر گونه ستم‌گری، سلطه‌گری و سلطه‌پذیری تأکید می‌کند، متأسفانه در روزهای اخیر چند اتفاق قابل تأمل افتاده است، امروز خبرهایی داشتیم مبنی بر اینکه آمریکا بودجه‌ای برای براندازی نرم در ایران به تصویب رسانده است، در روزهای اخیر آمریکا روی اموالی که به ناحق از جمهوری اسلامی ایران سرقت کردند و رقمی بالغ بر یک میلیارد و 700 میلیون دلار از اموال بلوکه شده ایران بوده، به بهانه‌های موهوم دست گذاشته است.

وی افزود: در همین روزها بحث تحریم سپاه پاسداران و برخی شخصیت‌ها را پیش کشیدند و همچنین طی مصوبه‌ای که نقض صریح برجام است هم سفر به ایران را محدود کردند، سؤال این است که بر اساس اصل دوم قانون اساسی دولت چه اقدام شایسته و متقابلی در برابر این اقدامات آمریکا انجام داده است؟ درخواست ما این است که دیپلماسی فعالتری در رابطه با اقدامات کینه‌توزانه و کینه‌جویانه آمریکا انجام شود.

سلیمی در بخش دیگری از سخنان یادآور شد: طبق ماده 186 آیین‌نامه داخلی، دولت موظف است بودجه سالیانه را حداکثر تا 15 آذر تقدیم مجلس کند، امروز بیش از یک ماه و اندی ارائه بودجه 95 به تأخیر افتاده است، انتظار این بود بعد از تشکیل سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی امور انظباط دیگری پیدا کند، اما بعد از تشکیل همین سازمان شاهد بی‌انظباطی هستیم.

در ادامه علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی در پاسخ به اخطار سلیمی گفت: قبلاً هم بارها گفته شده بودجه سالیانه باید تا 15 آذرماه تقدیم مجلس شود، تأخیر در ارائه بودجه مشکل ایجاد می‌کند و این اشکال وارد است.

وی ادامه داد: درباره تصمیمات کنگره آمریکا هم باید بگویم در کل فکر می‌کنم آنها دچار یک انفعال از نظر رفتار دیپلماتیک شدند و برای خروج از این انفعال اقداماتی را انجام می‌شوند و با یک پدیده تورم تصمیمات کودکانه می‌خواهند از این انفعال خارج شوند، خیلی از تصمیمات هم مربوط به حالا نیست، مسئله دست گذاشتن آمریکا روی اموال بلوکه‌شده ایران مربوط به سال‌ها قبل است که در محاکم مختلف کار می‌کردند و کار در نهایت به دیوان عالی آمریکا کشید اما این اقدام ستم‌کارانه‌ای است که بخواهند روی اموالی از ایران به بهانه‌‌های غلط دست بگذارند و واقعاً شبیه یک سرقت است.

رئیس مجلس در پایان خاطرنشان کرد: آمریکا حتماً پاسخ این اقدامش را خواهد شنید و در حال برنامه‌ریزی در این زمینه هستیم.
منبع:مشرق
                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :