موضوعات ‌مرتبط: سیاسی سیاست خارجی

a/35089 :کد

0

نگذارید الازهر در دام توطئه دشمنان اسلام و تکفیرى‌ها گرفتار

  دوشنبه ۰۷ دی ۱۳۹۴ — ۱۵:۳۱
تعداد بازدید : ۲۱۹   
 تحلیل ایران -نگذارید الازهر در دام توطئه دشمنان اسلام و تکفیرى‌ها گرفتار

یکی از مراجع تقلید با ارسال نامه‌ای خطاب به احمد الطیب، گفت: امیدوارم با صلابت جلو انحراف و سقوط الازهر به دام توطئه دشمنان اسلام، وهابیون و تکفیرى‌ها را بگیرید.

یکی از مراجع تقلید با ارسال نامه‌ای خطاب به احمد الطیب، گفت: امیدوارم با صلابت جلو انحراف و سقوط الازهر به دام توطئه دشمنان اسلام، وهابیون و تکفیرى‌ها را بگیرید.


به گزارش تحلیل ایران، به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی دفتر آیت الله العظمی ناصر مکارم شیرازی، در نامه سرگشاده این استاد سطوح عالی حوزه به شیخ الازهر و علماى آن مرکز آمده است:

 

اینجانب با نگاه خوش بینانه‌ای که همیشه به شما داشته و دارم، امیدوارم با صلابت جلو این انحراف و سقوط الازهر را به دام توطئه دشمنان اسلام، ‌وهابیون، ‌تکفیرى‌ها و وسوسه هاى خناسان تفرقه افکنى که ممکن است در اطراف شما وسوسه کرده و از مسیر اعتدال منحرف کنند بگیرید.

 

متن کامل نامه آیت الله مکارم شیرازی به شیخ الازهر و علماى آن مرکز دینى در مورد اقدامات اخیر بر ضدّ مذهب شیعه بدین شرح است:

 

بسم الله الرحمن الرحیم

 

حضور محترم جناب شیخ دکتر احمد الطیب

 

سلام علیکم؛

 

ایام میلاد مبارک خاتم النبیین (صلی الله علیه وآله) را به شما و همه علماى الازهر الشریف تبریک عرض مى‌کنم، حقیقت این است مواضع منطقى و وحدت‌گرایانه الازهر در طول تاریخ و دیدگاه‌هاى اعتدالى جنابعالى در گذشته نقطه روشنى است که امت مسلمان در گرماگرم جنجال‌هاى جریان‌هاى تکفیر و تندرو به آن امیدوار هستند، اما اقدامات تفرقه ‌افکنانه اخیر که به نام الازهر انجام گرفته، مانند: اشکال‌گیرى در رسانه‌ها بر عقاید مکتب اهل‌بیت (علیهم السلام) و نسبت غیر واقعى یک سرى دیدگاه‌هاى غلط به شیعه به سبب بعضى از شبکه‌هاى مزدور و وابسته به بیگانگان که ما جدآ از آن‌ها بیزاریم، برگزارى مسابقات مقاله و کتاب و نمایشنامه نویسى بر ضدّ مذهب شیعه و تحقیر و ناچیز شمردن جمعیت پیروان مکتب اهل بیت در مصر با تعبیرات بسیار زننده و پیشگیرى از حضور حتى یک نماینده از هموطنان مصرى در پارلمان و مانند آن زنگ خطر انحراف الازهر از خط اعتدال و توجه به افراط‌گرى که نتیجه آن جنگ مذهبى و از دست دادن آن افتخار تاریخى است را به صدا درآورد.

 

آیا در نظر شرع و عقل راه حل چالش بین مذاهب اسلامى گفتمان عالمانه بین پیشوایان مذاهب است یا ردیه‌نویسى و جنگ تبلیغاتى و مسابقه بر ضدّ یکدیگر؟

 

آیا براى شناخت عقاید یک مذهب باید معارف را از پیشوایان آن مذهب و منابع مورد وثوق آنان گرفت یا از چهره‌هاى منفور و شبکه‌هاى وابسته به دشمنان و جستجوى نقاط ضعف از لابلاى کتاب‌هاى مورد نقد پیشوایان؟

 

آیا در شرایطى که با گذشت ۳۵ سال از تأسیس جمهورى اسلامى ایران، تاکنون هیچ مرجع تقلیدى در صدا و سیما به نقد عقاید و فقه اهل سنت نپرداخته و هیچ مسابقه مقاله‌نویسى بر ضدّ اهل سنت توسط مرکز مدیریت حوزه‌هاى علمیه ما انجام نگرفته، اقدام الازهر به این دو برنامه‌هاى تفرقه‌انگیز نشان عشق الازهر به وحدت اسلامى و تقریب مذاهب است؟ در ایران و افغانستان شیعه و سنى در کنار هم حتى در انتخابات و حکومت همکارى مى‌کنند و مشکلى ندارند.

 

اگر خداى نکرده این هجمه تبلیغاتى خشم عده‌اى از متعصبان اهل سنت را برانگیزد و خون شیعیان هموطن شما را بریزند و عکس‌العمل مشابه صورت بگیرد، مسئولان الازهر در پیشگاه الهى مسئول این خون‌هاى به ناحق ریخته مسلمانان نخواهند بود؟

 

اینجانب با نگاه خوش‌بینانه‌اى که همیشه به شما داشته و دارم، امیدوارم با صلابت جلو این انحراف و سقوط الازهر را به دام توطئه دشمنان اسلام و وهابیون و تکفیرى‌ها و وسوسه‌هاى خناسان تفرقه‌افکنى که ممکن است در اطراف شما وسوسه کرده و از مسیر اعتدال منحرف کنند بگیرید و چونان شیخ محمود شلتوت و دیگر مشایخ و مفاخر تاریخ الازهر در تاریخ خطه اعتدال و تقریب الازهر همچنان بدرخشید و این است امید درباره شما. والسلام علیکم ورحمة الله وبرکاته

 

منبع:مهر

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :