موضوعات ‌مرتبط: اقتصادی ایران

a/351 :کد

چرا هر پروژه اقتصادی به سپاه منتسب می شود؟

تحلیل ایران

  ﺳﻪشنبه ۲۳ دی ۱۳۹۳ — ۲۱:۴۶
تعداد بازدید : ۳۲۵   

چند سالی است در جامعه و افکار عمومی وقتی سخنی از پروژه های بزرگ اقتصادی به میان می آید گفته می شود متعلق به سپاه است . وقتی کلنگ پروژه ای مسکونی و تجاری زده می شود شایعه می شود کارفرما یا پیمانکار آن سپاه است و هیچ سند و دلیلی برای آن ارایه  نمی شود از سوی دیگر هر از گاهی مسئولان ذی ربط در سپاه نیز در خصوص فعالیتهای اقتصادی سپاه مصاحبه ای و اطلاعیه ای صادر کرده و در ان اغلب تاکید می کنند که سپاه فعالیت اقتصادی ندارد و صرفا در عرصه سازندگی فعال است و آن هم در پروژه هایی که دیگر پیمانکاران توان ورود به آنها را ندارند و سرمایه ای بالاتر از 100 میلیارد تومان نیاز دارد  اما این توضیحات نیز رفع کننده شبهات نیست . متاسفانه گاهی برخی مقامات اجرایی نیز در سخنان خود با کنایه مطالبی را مطرح می کنند که به این شایعات بیشتر دامن می زند.

در این خصوص باید چند نکته را مطرح و بیان کرد .

1-    بسیاری از ادعاهای مطرح در خصوص فعالیتهای اقتصادی سپاه غیر واقعی و ذهنی  و با اغراض و اهداف خاص مطرح می شود از جمله اینکه برخی تصور می کنند با این شایعات می توانند برای فعالیت های قانونی یا شبه قانونی خود پوشش امنیتی ایجاد کنند که جا دارد در این خصوص با شفاف سازی اطلاعات درباره سرمایه گذاران و کارفرماها  و پیمانکاران جلو این شایعات گرفته شود همچنین مبنا قرار دادن قانون در همه فعالیتها اجازه نخواهد داد که پوشش های امنیتی فرضت قانون گریزی را فراهم سازد.

2-    باید بین نهاد سپاه و برخی افراد منتسب به سپاه تفاوت قائل شد . اینکه افرادی با سابقه فعالیت در سپاه امروز که ارتباطی با این نهاد ندارند وارد  فعالیت اقتصادی و عمرانی شده اند هیچ ارتباطی با سازمان سپاه ندارد و بی انصافی است که عملکرد آنها چه مثبت و چه منفی به نام سپاه تمام شود . از این رو هم کسانی که سابقه سپاهی دارند و امروز به فعالیت دیگری مشغول هستند باید با هوشیاری از دامن زدن به این مساله پرهیز کنند و هم دیگران نباید مرزهای اخلاق و انصاف را در نوردیده و به این نهاد مقدس تهمت فعالیت اقتصادی توام را رانت خواری بزنند.

 

3-    اما از بعد جامعه شناختی باید توجه کرد چرا باورپذیری جامعه در خصوص این دست شایعات زیاد شده است ؟ نهادی که هم در سالهای دفاع مقدس و هم در سالهای بعد در خط مقدم دفاع از انقلاب اسلامی بعنوان مهمترین دستاورد ملت ایران بوده است   نباید مورد اتهام های واهی قرار گیرد . به نظر می رسد این مساله به عملکرد و فعالیتهای بنیاد تعاون سپاه و قرارگاه سازندگی خاتم الانبیا و تعاونی های مسکن کارکنان سپاه باز می گردد واینکه فعالیتهای قانونی وگسترده این نهادها نیازمند پیوست های فرهنگی و رسانه ای است تا خدمات ارزشمند این نهاد انقلابی به اسانی در افکار عمومی زیر سوال و شبهه نرود. البته دغدغه اصلی این  نوشتار در اینجا مردم هستند وگرنه رسانه های ضد انقلاب و بیمار دلان و معاندان داخلی هر کاری که انجام شود به تخریب نهادهای انقلابی می پردازند و بیان توضیح و دلیل برای آنها ذره ای از عداوت و دشمنی آنها با انقلاب اسلامی کم نخواهد کرد.

سایت تحلیل ایران در این خصوص آماده انتشار دیدگاهها و مقالات و مباحث موافقین و مخالفین این رویکرد است .

 

                               

  تحلیل ایران
  تحریریه تحلیل ایران
  آدرس ایمیل : info@tahlileiran.ir
  آدرس سایت/وبلاگ:
  از همین نویسنده :
پیامهای بازدید کنندگان
  ناشناس
  چهارشنبه ۲۴ دی ۱۳۹۳ - ۱۵:۲۴
سلام این مطلب حاوی مطالب یک طرفه است. هیچ صحبتی از طرف های درگیر دیگر، نشده است. برای اثبات ادعاهای مطرح در این مطلب، چه له و چه علیه سپاه، دلیلی قید نشده بلکه فقط دیدگاهی یک طرفه از جانبه نویسنده بیان شده که به نظر من قانع کننده نیست. ذکر این نکته که باید فعالیت های قرارگاه خاتم الانبیاء رسانه ای شود، مهم و قابل تقدیر است، به شرطی که تمام فعالیت های این نهاد به تصویر کشیده شود. فرصت نقد آن داده شود، و دیدگاه های بنگاه های دیگر هم در این برنامه آورده شود. آیا به نظرت این مساله شدنیه؟
  احمد
  چهارشنبه ۲۴ دی ۱۳۹۳ - ۱۲:۴۱
چرا سپاه مورد کنایه و خشم اصحاب قدرت است؟ - روزنوشت www.rooznevesht.net/archives/1878
  احمد
  چهارشنبه ۲۴ دی ۱۳۹۳ - ۱۲:۳۸
سلام ... ، سپاه باید حرف بزنه. شبیه به این مقاله، به طور دائم .. . چون به طور دائم داره علیه سپاه جنگ روانی میشه. امثال این مقاله باید با قدرت و روزمره و در مواقع نیاز منتشر بشه، از تلویزیون و بخش های مختلف اخبار خواسته بشه که مردم رو روشن کنن. دارن سپاه رو می زنن چون سپاه دارائی ماست.


  ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :