موضوعات ‌مرتبط: سیاسی سیاست داخلی

a/3515 :کد

0

سهم دولت از نظام رسانه کشور بسیار کمتر از منتقدین است

  دوشنبه ۲۸ اردیبهشت ۱۳۹۴ — ۱۳:۴۰
تعداد بازدید : ۱۷۴   
 تحلیل ایران -سهم دولت از نظام رسانه کشور بسیار کمتر از منتقدین است

به گزارش تحلیل ایران به نقل از ایرنا، اسحاق جهانگیری روز دوشنبه در مراسم اختتامیه پنجمین جشنواره ملی فناوری اطلاعات و ارتباطات افزود: دولت نیازمند تقویت بنیان های ارتباطی با جامعه و نخبگان است و نظام

به گزارش تحلیل ایران به نقل از ایرنا، اسحاق جهانگیری روز دوشنبه در مراسم اختتامیه پنجمین جشنواره ملی فناوری اطلاعات و ارتباطات افزود: دولت نیازمند تقویت بنیان های ارتباطی با جامعه و نخبگان است و نظام ارتباطی دولت به لحاظ سخت افزاری و نرم افزاری نیازمند تحرک بیشتری است. 

وی ادامه داد: این جشنواره نشان می دهد که باید توجه بیشتری به موضوع ارتباطات داشت به ویژه در سالی که به سال همدلی و همزبانی دولت و ملت نامگذاری شده است ، ارتباطات نقش مهمی در تحقق این شعار دارد. 

معاون اول رییس جمهوری با بیان این که جهان و جامعه جهانی بر مدار ارتباطات می چرخد، گفت: فناوری اطلاعات و ارتباطات چه در وجه فنی و چه در وجه فرهنگی گرانی گاه جهان امروزی ماست.

جهانگیری افزود: همزمانی عید مبعث که با کلمه بخوان شکل گرفت با آغاز هفته ارتباطات، وجوه عالی ارتباطات را نشان می دهد که حتما در جهان دانش هم ارتباط خداوند با انسان، انسان با خدا و انسان با انسان در بررسی مسایل ارتباطات توجه ویژه ای خواهد شد.

وی در بخش دیگری از سخنان خود به برنامه های مهم دولت تدبیر و امید در حوزه توسعه ارتباطات و فناوری اطلاعات اشاره کرد و گفت: بر اساس ارزیابی که از وضعیت دولت داریم ،دولتی بزرگ، کم تحرک ایجاد شده که نقش واقعی خود را آن گونه که باید نتوانسته است در توسعه و پیشرفت ایفا کند.

معاون اول رییس جمهوری اضافه کرد: هوشمند سازی، چابک سازی فعالیت های دولت برای ارتقای بهره وری، کاهش هزینه و زمان ارایه خدمات دولت، تسهیل دسترسی آسان مردم به خدمات، پاسخگویی و شفاف سازی نظام اجرایی برای مقابله با فساد و ویژه خواری؛ مطالبات و دغدغه هایی است که با رویکرد صحیح نظام ارتباطی و فناوری اطلاعات قادر به دستیابی است.

جهانگیری با بیان این که توسعه ارتباطات به عنوان زیرساخت تحرک بخش و توانمند ساز همه بخش های اقتصادی کشور است، گفت: ما به توسعه اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و سیاسی نیازمندیم و برای این که این خواسته محقق شود زیر ساخت اصلی که توسعه را تسهیل می کند، توسعه ارتباطات و فناوری اطلاعات است.

وی با یادآوری برنامه های دولت تدبیر و امید در آغازین روزهای شروع به کار، اظهار داشت: با بررسی هایی که از اوضاع کشور داشتیم، تمرکز خود را بر روی چند موضوع جمع کردیم که اصلاح وضع اقتصادی کشور، بازگشت به قانون که بی اعتنایی به آن و یا عدم اجرای قانون مشکلات زیادی را برای کشور ایجاد کرده بود، مبارزه با فساد و ویژه خواری و کاهش آثار تحریم از این برنامه ها بود.

معاون اول رییس جمهوری خاطر نشان کرد: برای رسیدن به این چهار سرفصل به این نتیجه رسیدیم که باید بر روی توسعه ارتباطات و فناوری اطلاعات تمرکز کنیم، چرا که می توانست در هر چهار موضوع به دولت کمک کند.

جهانگیری تاکید کرد: اگر به دنبال رفاه مردم، خلق ثروت جدید برای کشور، استفاده از خلاقیت و نوآوری نسل جوان هستیم باید بر روی توسعه ارتباطات و فناوری تمرکز کنیم.

معاون اول رییس جمهوری با بیان این که در اقتصاد دچار بیماری ساختاری بودیم و در اشتغال هم مشکل داشتیم، افزود: دیگر نمی توان گفت که اگر نیروی کار خارجی از کشور بروند، شغل برای جوانانمان ایجاد می شود چرا که تحول جدی در شرایط متقاضیان کار ایجاد شده است.

جهانگیری توضیح داد: اکثر بیکاران جامعه را افرادی تحصیلکرده تشکیل می دهند که با کم کردن نیروی کار خارجی نمی توانیم برایشان فرصت شغلی ایجاد کنیم. باید کاری کنیم که یک جوان تحصیلکرده بتواند کارایی متناسب با رشته تحصیلی خود داشته باشد.

وی تصریح کرد: نظام حکمرانی ما هم نیازمند تحول است. شفافیت و پاسخگویی از ویژگی های یک حکمرانی خوب است که باید مستقر شود. در این خصوص هم باز به این جمع بندی می رسیم که فاوا(فناوری اطلاعات و ارتباطات) راه میان بُر است.

معاون اول رییس جمهوری در ادامه به گزارش وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات اشاره کرد و گفت: این گزارش نشان داد که وزارت خانه ای که عده ای به دنبال تعطیلی یا ادغام آن بودند به یک وزارت خانه پرکار تبدیل شده است و به دنبال تحقق وعده های رییس جمهوری و انتظارات مردم است.

جهانگیری برای توسعه فناوری اطلاعات به سه موضوع اشاره کرد و افزود: مساله نخست بخش خصوصی است. این بخش قادر است کارهای بزرگی انجام دهد و ما باید به آن اعتماد کنیم. بخش خصوصی این رشته را عموما افراد زبده دانشگاهی تشکیل می دهند و بخشی خصوصی که این میدان وسیع را برای خود انتخاب کرده است قطعا باید خود را برای چنین میدانی هم آماده کند.** برنامه منسجم توسعه پهنای باند برای نخستین بار

معاون اول رییس جمهوری، مساله دوم را سیاست گذاری دقیق دانست و ادامه داد: توسعه با کارهای جزیره ای و مقطعی امکان پذیر نیست. البته خوش بختانه کار مهمی انجام شده و در این دولت، شورای عالی فناوری اطلاعات به عنوان نهاد سیاست گذاری احیا و فعال شد. این شورا موضوعات مهم و جدی را در دستور کار خود دارد و یکی از مهم ترین آن ها افزایش پهنای باند بوده است.

جهانگیری با بیان این که برای نخستین بار برنامه منسجمی برای توسعه پهنای باند ارایه شده است، توضیح داد: برای اجرای این برنامه، 40 هزار میلیارد تومان سرمایه گذاری لازم است که بیش از دو سوم آن توسط بخش خصوصی تامین شود و رییس صندوق توسعه ملی هم که در این جلسه حضور داشت اعلام آمادگی کرد تا تسهیلات لازم را پرداخت کند.

وی تاکید کرد: ما راهی جز ایجاد دولت الکترونیک نداریم، از قبل گام های خوبی شروع شده بود که متاسفانه در دوره ای با وقفه مواجه شد و اکنون دوباره احیا شده است. رییس جمهوری هم در این باره تاکید کرده است. 

معاون اول رییس جمهوری ادامه داد: یکی از موضوعاتی که هر علاقمند به نظام و انقلاب را رنج می دهد، مفاسدی است که سیستمی شده و نمی توان با آن مبارزه کرد جز با سیستم الکترونیک.

جهانگیری با اشاره به سامانه های استقرار یافته در نظام بانکی و گمرکی اضافه کرد: ان شاء الله این سامانه ها روز به روز بهتر خواهد شد تا هم کارها تسهیل شود و هم شفاف.

وی مساله سوم را صادرات محصولات فناوری برشمرد و اظهار داشت: یکی از مهم ترین سرمایه های ما، نیروی جوان تحصیل کرده است که متاسفانه به دلیل سیاست گذاری های نادرست اکنون این سرمایه به عنوان یکی از دغدغه های مهم تبدیل شده است.

معاون اول رییس جمهوری با بیان این که برخی از کشورها برای جذب جوانان تحصیلکرده ما دام پهن می کنند، گفت: معاون وزیر علوم در جلسه هیات وزیران گزارشی از ایرانیانی که جذب خارج شده اند، ارایه کرد که چگونه توانسته اند در رشته خود و ایجاد کسب و کار موفق شوند.

جهانگیری با تاکید بر این که باید برای صادرات فناوری اطلاعات جدی باشیم، افزود: ما کشوری هستیم که می توانیم با اتکا به نیروی جوان تحصیل کرده ، خود را از درآمدهای نفتی بی نیاز کنیم. در کشور ما آن قدر ظرفیت وجود دارد که صادرات و تولید کشور به صورت جدی راه بیفتد و ایجاد اشتغال کند.

وی با اشاره به برنامه وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات برای ایجاد سالانه 100 هزار شغل، گفت: این موضوع، کار مهمی است و همه دستگاه ها باید از آن حمایت کنند تا سهم فاوا در تولید ناخالص ملی و صادرات کشور با یک حرکت علمی دقیق افزایش یابد.

پنجمین جشنواره ملی ارتباطات و فناوری اطلاعات یادواره شهید دکتر قندی و با شعار «کسب و کارهای نو با خدمات الکترونیکی» همزمان با هفته ارتباطات در سالن شهید قندی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات برگزار شد.

                               

ارتباطات و فناوری                    


  ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :