موضوعات ‌مرتبط: اقتصادی بین الملل

a/35283 :کد

0

پای کانادا به صنعت نفت ایران باز شد

  ﺳﻪشنبه ۰۸ دی ۱۳۹۴ — ۱۴:۴۶
تعداد بازدید : ۲۳۶   
 تحلیل ایران -پای کانادا به صنعت نفت ایران باز شد

رئیس پژوهش و فناوری شرکت نفت فلات قاره ایران از واگذاری پروژه بررسی توجیه اقتصادی و امکان‌سنجی طرح توسعه میدان نفتی بینالود به یک شرکت کانادایی خبر داد.

رئیس پژوهش و فناوری شرکت نفت فلات قاره ایران از واگذاری پروژه بررسی توجیه اقتصادی و امکان‌سنجی طرح توسعه میدان نفتی بینالود به یک شرکت کانادایی خبر داد و گفت: نتایج این طرح وضعیت توسعه این میدان نفتی ایران در خلیج فارس را تعیین تکلیف می کند.


به گزارش تحلیل ایران به نقل از پایگاه اطلاع رسانی شرکت ملی نفت ایران، بلوک نفت و گاز فارسی "بینالود" یکی از بزرگترین میادین هیدروکربوری ایران در خلیج فارس بوده که سابقه اکتشاف این بلوک به سال 2002 میلادی باز می گردد.


بلوک فارسی حوزه‌ای هیدروکربوری در خلیج فارس شامل میدان نفتی بینالود و میدان گازی فرزاد B است که پس از کشف ذخایر هیدروکربنی در این منطقه، قرارداد توسعه این میدان با کنسرسیومی متشکل از سه شرکت دولتی هند در سال 2002 میلادی امضا شد.


بر این اساس در آستانه لغو تحریم های صنعت نفت ایران، طرح بررسی اقتصادی این بلوک هیدروکربوری توسط شرکت نفت فلات قاره ایران به یک شرکت کانادایی واگذار شده است.


جواد رستمی، رئیس پژوهش و فناوری شرکت نفت فلات قاره ایران با بیان این که مطالعه بر روی میدان نفتی بینالود با هدف بررسی توجیه اقتصادی و امکان‌سنجی اجرای طرح توسعه این میدان در دستور کار قرار گرفته است، گفت: مطالعه میدان بینالود، سال‌ها قبل توسط یک شرکت هندی انجام شد که بر اساس نتایج آن مطالعه، توسعه این میدان از توجیه اقتصادی برخوردار نبود.


این مقام مسئول با اعلام این که بار دیگر طرح بررسی توجیه اقتصادی و امکان‌سنجی اجرای توسعه این میدان نفتی به یک شرکت کانادایی واگذار شده است، تصریح کرد: هم اکنون منتظر اعلام گزارش نهایی از سوی این شرکت کانادایی هستیم.


رستمی با بیان این که این مطالعات مشخص می‌کند توسعه این میدان نفتی با در نظر گرفتن نیاز به تکنولوژی‌های روز جهان برای توسعه میدان‌های دریایی، از توجیه اقتصادی برخوردار است یا خیر، تاکید کرد: نفت میدان بینالود از نوع سنگین بوده و پیش بینی می شود نتایج مطالعات انجام شده بر روی میدان، حاوی خبرهای خوبی باشد.


میدان نفتی بینالود در بلوک فارسی سواحل خلیج فارس واقع شده و بر اساس مطالعات انجام شده در این میدان، نفت درجای آن حدود یک میلیارد بشکه و API آن 14 تخمین زده شده است. بر اساس برنامه جامع توسعه تعریف شده، پیش بینی می شود در فاز نخست امکان استخراج روزانه 1.1 میلیارد فوت مکعب گاز طبیعی از این میدان گازی با حفر هفت حلقه چاه دریایی فراهم شود.

منبع: خبرگزاری تسنیم

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :