موضوعات ‌مرتبط: سیاسی بین الملل

a/35376 :کد

0

ذوق‌زدگی «ماری هارف» از خروج اورانیوم ایران

  چهارشنبه ۰۹ دی ۱۳۹۴ — ۰۰:۰۲
تعداد بازدید : ۳۰۶   
 تحلیل ایران -ذوق‌زدگی «ماری هارف» از خروج اورانیوم ایران

مشاور رسانه‌ای وزیر خارجه آمریکا با اشاره به انتقال اورانیوم ایران به روسیه نوشته ایران به لطف توافق هسته‌ای اورانیوم ندارد.

مشاور رسانه‌ای وزیر خارجه آمریکا با اشاره به انتقال اورانیوم ایران به روسیه نوشته ایران به لطف توافق هسته‌ای اورانیوم ندارد.


به گزارش پايگاه خبري تحليلي "تحليل ايران" به نقل از گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، «ماری هارف»، مشاور رسانه‌ای «جان کری»، وزیر خارجه آمریکا روز سه‌شنبه در حساب کاربری خود در شبکه اجتماعی توئیتر، نوشت ایران به لطف «برجام» از اورانیوم کافی، برای ساخت آنچه به ادعای وی و سایر مقامات آمریکایی «سلاح‌های هسته‌ای» است برخوردار نیست. 


«جان کری»، وزیر خارجه آمریکا روز دوشنبه، در بیانیه‌ای از خروج 25 هزار پوند، معادل 11.4 تُن از ایران به مقصد روسیه خبر داده بود. 


ارقام متقاوتی درباره میزان اورانیوم غنی‌شده مبادله‌شده گزارش شده است. 


در شرایطی که خبرگزاری تاس دیروز از خروج ۸ و نیم تن اورانیوم غنی شده از ایران خبر داده بود و پیش از آن نیز «عباس عراقچی» معاون وزیر امور خارجه ایران گفته بود که ایران در ازای صادرات ۹ تن اورانیوم غنی شده خود، ۱۴۰ تن اورانیوم خام دریافت خواهد کرد، علی اکبر صالحی امروز از مبادله ۱۱ تن اورانیوم غنی شده با ۱۹۷ تن کیک زرد خبر داد. 


طبق سند «برجام»، ایران می تواند ۳۰۰ کیلوگرم اورانیوم غنی شده ۳.۶ درصدی خود را نگه دارد و می بایست مازاد آن را به خارج از کشور بفرستد.

خروج ذخایر اورانیوم غنی شده ایران، یکی از اقداماتی است که ایران برای رسیدن به روز اجرای توافق جامع اتمی و رفع تحریم های آمریکا، اتحادیه اروپا و سازمان ملل باید انجام دهد.


روز اجرای برجام روزی است که آژانس تأیید کند که ایران تعهدات مقدماتی خود در مورد رآکتور آب سنگین اراک، کارخانه تولید آب سنگین، ظرفیت و سطح غنی سازی، تعداد سانتریفوژها و ذخایر اورانیوم را انجام داده است.

در این روز، که به پیش بینی مقام های ایرانی کمتر از یک ماه دیگر خواهد بود، دستورات صادر شده در اتحادیه اروپا و آمریکا در مورد رفع تحریم ها عملی خواهد شد.


خروج اورانیوم ایران در حالی صادر شده که دولت آمریکا و کنگره این کشور، اخیراً اقدامات خصمانه علیه ایران را شدت بخشیده‌اند. 


مصوبه جدید کنگره آمریکا که به امضای «باراک اوباما»، رئیس‌جمهوری این کشور رسید، با ایجاد محدودیت تردد برای سفرکنندگان به ایران نقض دست‌کم یکی از بندهای «برجام» است. 


در حالی که دولت آمریکا در روزهای اخیر، در اقداماتی نمایشی تا اندازه‌ای تلاش کرده از این مصوبه فاصله بگیرد رهبران کنگره تأکید می‌کنند، قانون مورد نظر با مشورت‌های قبلی میان کاخ سفید و کنگره تهیه شده است.  

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :