موضوعات ‌مرتبط: سیاسی سیاست خارجی

a/35462 :کد

0

پشت پرده خبر شلیک قایق های ایرانی به ناو آمریکایی چیست؟

  چهارشنبه ۰۹ دی ۱۳۹۴ — ۱۰:۵۸
تعداد بازدید : ۵۹۳   
 تحلیل ایران -پشت پرده خبر شلیک قایق های ایرانی به ناو آمریکایی چیست؟

شلیک قایق های تندرو ایرانی ها نزدیک ناو آمریکایی ترومن، خبری است که به صورت فوری مخابره شد و در صدر اخبار رسانه های غربی قرار گرفت؛ خبری که هم زمان انتشار آن و هم نجوه انتشار آن در رسانه های غربی، حسا

 

شلیک قایق های تندرو ایرانی ها نزدیک ناو آمریکایی ترومن، خبری است که به صورت فوری مخابره شد و در صدر اخبار رسانه های غربی قرار گرفت؛ خبری که هم زمان انتشار آن و هم نجوه انتشار آن در رسانه های غربی، حساب شده و با هدف مشخصی صورت گرفت.
 

به گزارش تحلیل ایران، در حالی مقام های نظامی آمریکا و رسانه های غربی مدعی شده اند که سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، راکت هایی را به نزدیکی ناو هواپیمابر هری ترومن و سایر کشتی های جنگی شلیک کرده اند،  برررسی های تابناک، نشان می دهد که این اتفاق با روایتی که آمریکایی ها می کنند، رخ نداده است.

  منابع مطلع ایرانی می گویند که کنترل ناو هواپیما بر ترومن و هدایت آن به محض ورود به خلیج فارس، از جمله اقداماتی است که به صورت معمول به صورت حرفه ای، ایمن و طبق روال عادی انجام شده است و از ابتدای سال تا کنون نیز  موارد متعددی(هفت مورد) از این گونه کنترل های توسط نیروی دریایی ایران در ارتباط با ناو های آمریکایی انجام شده است و نیروی دریایی ایران کنترل و نظارتش را بر اساس اصول حرفه ای و کاملا ایمن انجام داده است و هیچ اتفاق غیر مترقبه و نامعمولی در این زمینه روی نداده است .

بر این اساس، شلیکی که مقامات آمریکایی و رسانه های غربی مدعی اند به نزدیکی ناو ترومن و کشتی های تجاری صورت گرفته است، در واقع در منطقه ممنوعه برای حضور ناوها و کشتی های تجاری بوده است و به هیچ وجه در موقعیتی که ایمنی تردد در خلیج فارس را به خطر بیندازد و یا به سوی هدفی چون ناو یا کشتی تجاری نشانه رفته باشد، نبوده است.

این در حالی است این  اتفاق معمولی و طبیعی که روز شنبه اتفاق افتاده است، پس از چهار روز به صورت مشکوک و هدفمند، با روایت غیر صحیح در اختیار رسانه های غربی قرار گرفته است و مقامات نظامی ناشناس آمریکایی، آن را  "بسیار تحریک آمیز" توصیف کردند.

این روایت ناصحیح از این واقعه در حالی صورت می گیرد که حتی منابع غربی خود اذعان می کنند که نیروهای ایرانی حدود نیم ساعت پیش از شلیک در منطقه ورود ممنوع ناوها و کشتی های تجاری، اطلاعیه ای را در این زمینه صادر کرده اند و هشدار لازم را داده اند. اما همین مقامات و رسانه های هیچگاه نمی گویند که این شلیک در منطقه ممنوعه ورود ناوها و کشتی های تجاری بوده است.

برخی از تحلیل گران نظامی، رسانه ای کردن یک اتفاق مرسوم در کنترل ناوهای دریایی که به خلیج فارس وارد می شوند، در کنار آمیختن آن به خبر شلیک قایق های ایرانی در منطقه ممنوعه ورود، ناوها و کشتی های تجاری، آنهم چهار روز پس از رخ دادن اتفاق ، را تلاشی برای تحت الشعاع قرار دادن، توانایی ایران در کنترل های دریایی ارزیابی می کنند و معتقدند ارتباط دادن وقایع بی ارتباط در این زمینه و رسانه ای کردن ناگهانی آن، در جهت تضعیف تعهد ایران در کنترل های ایمن و حرفه ای دریایی است. در حالی که کایل رینز سخنگوی فرماندهی مرکزی آمریکا خود پیشتر گفته بود تعاملات دریایی ایران برای کنترل ناوها و کشتی های تجاری، بر اساس اصول جرفه ای، ایمن و بر اساس روال متداول صورت می گیرد.

 

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :