موضوعات ‌مرتبط: سیاسی سیاست داخلی

a/35484 :کد

0

۹ دی روز تجلی بصیرت اسلامی و انقلابی بود

  چهارشنبه ۰۹ دی ۱۳۹۴ — ۱۲:۵۰
تعداد بازدید : ۲۸۶   
 تحلیل ایران -۹ دی روز تجلی بصیرت اسلامی و انقلابی بود

معاون فرهنگی قوه قضاییه گفت: روز نهم دی روز تجلی بصیرت اسلامی و انقلابی بود و در این روز تیر خلاصی به توطئه‌های از پیش تعیین شده دشمنان زده شد.

معاون فرهنگی قوه قضاییه گفت: روز نهم دی روز تجلی بصیرت اسلامی و انقلابی بود و در این روز تیر خلاصی به توطئه‌های از پیش تعیین شده دشمنان زده شد.

 

به گزارش تحلیل ایران، حجت الاسلام والمسلمین هادی صادقی به مناسبت تقارن میلاد نبی مکرم اسلام حضرت محمد (ص) و رئیس مذهب شیعه با حماسه نهم دی در جمع مدیران، قضات و کارکنان دادگستری کل استان تهران ضمن تبریک هفته وحدت و این دو میلاد مبارک گفت: 9 دی روز وحدت و انسجام ملی و انقلابی مردم ایران در مخالفت با دشمنان و در حمایت از ولایت و یک حرکت بزرگ ملی بود که در آن همه علاقه مندان به اسلام و انقلاب حضور داشتند و اختصاص به جناح یا دسته خاصی نداشت.

 

وی حوادث سال 88 را تلخ، درس آموز، سهمگین و دشوار خواند و افزود: این حوادث کشور و ملت را با چالش بزرگی مواجه کرد که با بصیرت مردم انقلابی و هدایت‌های رهبری معظم، موفق به عبور از این گردنه دشوار شدیم؛ در واقع اوج سپری شدن دشواری‌ها روز نهم دی بود و در این روز تیر خلاصی به توطئه‌های از پیش تعیین شده زده شد که یک قلم آن را می‌توان حمایت 55 میلیون دلاری امریکا از این آشوب‌ها نام برد.

 

صادقی با مقایسه مدت زمان فتنه با جنگ تحمیلی اظهار کرد: در یک صحنه مهم از تاریخ شکوهمند انقلاب اسلامی هشت سال دفاع مقدس که یک نوع توطئه با حمایت اکثریت ابرقدرت های دنیا برای سرنگونی جمهوری اسلامی بود به همت امام راحل و بسیج مردمی و بصیرت فزاینده دفع شد و در صحنه دیگری هم این بصیرتی که خیلی از آن سخن گفته شده است به خوبی خود را نشان می‌دهد و آن حماسه 9 دی است که روز تجلی بصیرت اسلامی و انقلابی است.

 

معاون فرهنگی قوه قضاییه با اشاره به اتفاقاتی که پس از فروکش کردن این جریانات مشاهده می شود، گفت: اصرار برخی افراد بر مواضع غلط گذشته خود در خصوص فتنه جای بررسی، مطالعه، نقد و گفت‌وگو دارد.

 

صادقی ادامه داد: البته این هم نه عقوبت رسمی و حقوقی بلکه برخلاف اشتباه برخی افراد که فکر می کنند هر حصری باید عقوبت حقوقی باشد و مجازات حقوقی در پی داشته باشد، در اسلام حصرهایی وجود دارند که افراد باید مجازات اجتماعی شوند نه مجازات قضایی، به معنای اینکه از سوی جامعه اسلامی ارتباطاتی با آنها برقرار نشود مثل همین حصری که در قضایای 88 اتفاق افتاد.

 

وی تاکید کرد: بر اساس سیره نبوی باید این افراد محاصره اجتماعی شوند و هیچ گونه ارتباطی با آنها بر قرار نشود. همچنین وظیفه مسلمین است تا وقتی که اینها توبه نکرده باشند و توبه آنها پذیرفته نگردد به خودمان حق ندهیم با آنها ارتباط برقرار کنیم، رفت و آمد کرده، سخن گفته و یا تصاویرشان را منتشر کنیم؛ چراکه هرگونه حمایتی از این افراد به معنای عدول از سیره نبوی است.

 

معاون فرهنگی قوه قضاییه هشدار داد: مردم و مومنین وظیفه دارند که در مسیری قرار نگیرند که از متخلفان و کسانی که وحدت‌شکنی کردند و توطئه‌های مختلف را دامن زدند دفاع کنند.

 

صادقی گفت: اصل و اساس در جامعه اسلامی این است که همه باید ید واحده باشند و با سخن واحد، رفتار واحد و کردار واحد پشت سر رهبر جامعه اسلامی حرکت کنند، همچنان که پیامبر از این طریق جامعه خود را اداره می نمودند و اشخاص متخلف را با حصر اجتماعی و ارتباطی جریمه می کردند.

 

معاون فرهنگی قوه قضاییه با اشاره به تصور برخی افراد که مجازات سران فتنه را صرفا حقوقی می دانند و معتقدند که بدون محاکمه این حصر جایز نیست گفت: این تصور خطاست و باید گفت این حصر، حصر اجتماعی است و نه صرفا حقوقی که رهبر جامعه اسلامی می تواند این کار را انجام دهد، همانطوری که رسول خدا اقدام نمودند و نکته مهم و حقوقی دیگر این امر ایجاد موجبات پیشگیری از وقوع جرم است که هم دادستان و هم شورای عالی امنیت ملی حق دارند این کار را انجام دهد.

 

صادقی در پاسخ به این سئوال که کسانی در گوشه و کنار می گویند دوره فتنه گذشته و دیگر جرمی واقع نخواهد شد گفت: باید از این افراد پرسید از کجا می دانید جرمی واقع نخواهد شد؟ فردی که بر مواضع غلط گذشته‌ خودش اصرار می‌کند، شاید مترصد فرصت است تا در اولین زمان مطلوب اقدام به جرایم مورد نظر خودش نماید و باید پرسید کسی که هنوز توبه نکرده چگونه باید از او آسوده خاطر بود؟

 

وی اظهار کرد: ما علاقه مندیم و از خداوند می خواهیم که همه از جمله این افراد را به راه راست بیاورد و در مسیر درست انقلاب و اسلام هدایت فرماید؛ چرا که به نظر نمی‌رسد که عامدانه در این دام افتاده باشند و به تعبیر برخی از بزرگان فتنه زده شده‌اند و به تعبیری دیگر به سرکرده فتنه تبدیل شده‌اند، در هر حال امیدواریم از راه خطای خود بازگشته و توبه کنند و به دامان جامعه بازگردند. اگر جایی ابهامی برای‌مان بوجود آمد، باید اصلی را از رهبری بگیریم؛ چرا که این مقام در شرایط مختلف امتحان خود را پس داده و باید با تبعیت از ایشان و با توجه به معیارهایی که مشخص می‌نماید راه درست را انتخاب کرد.

 منبع:ایسنا
                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :