موضوعات ‌مرتبط: سیاسی بین الملل

a/35485 :کد

0

امضای طومار برای کناره گیری السیسی از قدرت

  چهارشنبه ۰۹ دی ۱۳۹۴ — ۱۲:۵۳
تعداد بازدید : ۲۷۲   
 تحلیل ایران -امضای طومار برای کناره گیری السیسی از قدرت

همزمان با نزدیک شدن به سالروز انقلاب ۲۵ ژانویه، ۳۶ نفر از معارضین مصر با امضای طوماری کناره گیری عبدالفتاح السیسی رئیس جمهور این کشور را خواستار شدند.

همزمان با نزدیک شدن به سالروز انقلاب ۲۵ ژانویه، ۳۶ نفر از معارضین مصر با امضای طوماری کناره گیری عبدالفتاح السیسی رئیس جمهور این کشور را خواستار شدند.


به گزارش تحلیل ایران به نقل از المصریون، حدود 36 معارض مصری با امضای طوماری ضمن انتقاد از اقدام عبدالفتاح السیسی مبنی بر امضای سند «سد النهضه» با عمر البشیر همتای سودانی خود، برکناری وی از قدرت را خواستار شدند.

 

این معارضین در طومار خود تاکید کردند که نظام السیسی سرکوب و شکنجه را افزایش داده است و هیچ گروهی در مصر نیست که در معرض سرکوبگری قرار نگرفته باشد.

 

معارضین همچنین تاکید کردند که اگر السیسی سند النهضه را امضا نمی کرد اتیوپی نیز جرأت نمی کرد مسیر رود نیل را تغییر داده و بهره برداری از سد النهضه را آغاز کند در حالیکه این سد خطری برای دولت و ملت مصر است.

 

در این طومار همچنین اشاره شده است که نظام السیسی همچنان به سرکوب، بازداشت و شکنجه می دهد در حالیکه به سالروز انقلاب 25 ژانویه نزدیک شده ایم اما هیچ گروهی نیست که در معرض سرکوبگری قرار نگرفته باشد و ده ها نفر از دانشجویان، کارگران، فعالان سیاسی، غیرنظامیان و روزنامه نگاران را بازداشت کرده اند که همچنان در بازداشت می باشند.

 

امضاکنندگان این طومار عبارتند از: إبراهیم یُسری (سفیر سابق) - أحمد البقری (اتحادیه دانشجویان مصر)- أحمد سالم ( دیدار مصری)- أسامه رشدی (حقوقدان مصری) – اسلام الغمری (ائتلاف حمایت از مشروعیت) - اشرف توفیق (سازندگی و توسعه ) – أمین محمود - أیمن نور ( رهبر حزب غد الثورة) – إیهاب شیحه (رئیس حزب الأصالة) – باسم خفاجی (رئیس آکادمی التغییر) - تامر مکی (نماینده پارلمان) - ثروت نافع (نماینده پارلمان ) – جمال حشمت - حاتم عزام (نماینده پارلمان) – خالد الشریف ( از رهبران شورای انقلابی ) – سامی کمال الدین - سیف عبد الفتاح (استاد علوم سیاسی) – صلاح الدوبی (جمعیت عدالت مصر) - عبد الرحمن فارس (جوانان انقلابی) – عامر عبد الرحیم (نماینده پارلمان) - شیخ عصام تلیمه – عصام عبدالشافی (استاد علوم سیاسی) - عمار البلتاجی (جوانان انقلابی) - عمرو دراج (وزیر سابق) – عمرو عبد الهادی (جبهه الضمیر) - عمرو فاروق (مهندس) – ماجده محفوظ (ائتلاف زنان برای حقوق بشر) - محمد إسماعیل (هماهنگ کننده جنبش غربه) – محمد الدیب (جمعیت وسط الخیر) - محمد محسوب (وزیر سابق) - مجدی سالم (حزب اسلامی) – مصطفى ابراهیم (ائتلاف مصری های مقیم خارج) - میسا عبد اللطیف (جنبش غربه) – منذر علیوه (حزب غد الثوره) - نیفین ملک (حقوقدان مصری) – یحیى حامد (وزیر سابق) .

 

سفر هیئت شورای همکاری خلیج فارس به قاهره

 

یک هیئت از شورای همکاری خلیج فارس به ریاست «حمد بن راشد المری» معاون دبیر کل این شورا در امور حقوقی در سفری چند روزه وارد قاهره شد.

 

برخی منابع دیپلماتیک گفتند که این هیئت در سفر به قاهره با تعدادی از مسئولان ارشد مصر دیدار و حمایت از روابط و همکاری بین قاهره و شورای همکاری خلیج فارس و نیز هماهنگی درباره مسائل مهم منطقه را بررسی خواهد کرد.

 

برخی کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس عضویت مصر در این شورا را خواستار شده اند.

 

«عدلی منصور» عضویت در پارلمان مصر را رد کرد

 

سخنگوی دادگاه عالی قانونی اساسی مصر اعلام کرد که عدلی منصور رئیس فعلی این دادگاه همچنان در سمت خود باقی است و با تعیین وی به عنوان نماینده پارلمان از سوی رئیس جمهور مخالفت کرده است.

 

بر اساس این گزارش، رجب سلیم معاون رئیس دادگاه عالی قانون اساسی و سخنگوی رسمی این دادگاه گفت عدلی منصور که پیش از این رئیس جمهور موقت مصر بوده است با تعیین وی به عنوان یکی از 28 نماینده ای که رئیس جمهور در پارلمان تعیین می کند، مخالفت کرده است.

برخی رسانه های خبری مصر گزارش داده بودند که عدلی منصور از سوی عبدالفتاح السیسی رئیس جمهور مصر به عنوان نماینده پارلمان تعیین شده است.

 

شنبه گذشته السیسی با عدلی منصور دیدار کرده بود.

 

از سوی دیگر مجدی العجاتی وزیر امور حقوقی و مجلس نمایندگان اعلام کرد که جلسه اجرایی پارلمان روز 10 ژانویه آینده برگزار خواهد شد.

 

وی افزود که جلسه پارلمان پس از پایان جشن های آغاز سال نو میلادی برگزار خواهد شد.

 

منبع:خبرگزاری تسنیم

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :