موضوعات ‌مرتبط: فناوری فناوری های نوین

a/35630 :کد

0

آغاز به کار کاوشگر ماده تاریک چین

  پنجشنبه ۱۰ دی ۱۳۹۴ — ۰۷:۳۷
تعداد بازدید : ۲۵۰   
 تحلیل ایران -آغاز به کار کاوشگر ماده تاریک چین

دانشمندان چینی می گویند ایستگاه های زمینی پیام هایی از «ووکونگ»، نخستین ماهواره کاوشگر ماده تاریک این کشور دریافت کرده اند.

دانشمندان چینی می گویند ایستگاه های زمینی پیام هایی از «ووکونگ»، نخستین ماهواره کاوشگر ماده تاریک این کشور دریافت کرده اند.

 

به گزارش تحلیل ایران از گاردین، ایستگاهی در کاشغر، شمال غربی چین، موفق به ردگیری و دریافت پیام از کاوشگر ذرات ماده تاریک (موسوم بهDAMPE) شده است. دریافت و ضبط اطلاعات تقریبا هفت دقیقه طول کشید و سپس به مرکز ملی علوم فضایی این فرستاده شد.


ایستگاه هایی در «میون» واقع در پکن و «سانیا» در ایالت جنوبی «هاینان» نیز در همان روز موفق به ردگیری و دریافت اطلاعات از آن ماهواره شدند. دانشمندان کیفیت این اطلاعات را مطلوب ارزیابی کرده اند.


چین روز 17 دسامبر نخستین تلسکوپ فضایی خود را با هدف جستجوی سیگنال در ماده تاریک، که به گفته دانشمندان بخش عمده ماده موجود در جهان را تشکیل می دهد، به فضا فرستاد.
این ماهواره «ووکونگ» نامیده شده، که در زبان چینی یکی از شخصیت های افسانه ای ادبیات چینی است.


ووکونگ برای یک ماموریت سه ساله طراحی شده است، اما دانشمندان امیدوارند این ماموریت پنج سال به طول بیانجامد.


براساس این گزارش، ماده تاریک 83 درصد از تمام مواد کیهان را تشکیل می دهد؛ نور با برخورد به آن بازتاب پیدا نمی کند و مواد معمولی با کمترین کنش ممکن از آن عبور می کنند. این ماده که اساسا نامریی است با نام ماده تاریک شناخته می شود، اما کنش متقابل آن با جاذبه، تاثیرات به سزایی بر حرکت کهکشان ها و خوشه های کهکشانی می گذارد که هرگونه شک و شبهه در مورد وجود آن را از بین می برد.

منبع : ایرنا

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :