موضوعات ‌مرتبط: سیاسی بین الملل

a/35696 :کد

0

انحصارگری آمریکا درعرصه بین المللی مانع مبارزه موثرباتروریسم

  پنجشنبه ۱۰ دی ۱۳۹۴ — ۱۰:۴۰
تعداد بازدید : ۲۰۶   
 تحلیل ایران -انحصارگری آمریکا درعرصه بین المللی مانع مبارزه موثرباتروریسم

«سرگئی لاوروف» وزیر امور خارجه روسیه با انتقاد از سیاست های آمریکا در عرصه بین المللی اعلام کرد: انحصارگری آمریکا و برتری جویی این کشور در سطح بین المللی مانع جدی در مبارزه موثر با تروریسم است.

 

«سرگئی لاوروف» وزیر امور خارجه روسیه با انتقاد از سیاست های آمریکا در عرصه بین المللی اعلام کرد: انحصارگری آمریکا و برتری جویی این کشور در سطح بین المللی مانع جدی در مبارزه موثر با تروریسم است.

 

به گزارش تحلیل ایران، لاوروف روز چهارشنبه در گفت وگو با شبکه تلویزیونی روسی «زویوزدا» گفت که امریکا خود را منحصر به فرد و متمایز از دیگر کشورهای جهان می داند که مساله ای جدی است. به همین ترتیب آمریکا در مورد مبارزه با تروریسم تصمیم گیری می کند.


وی توضیح داد: مقامهای امریکایی فکر می کنند که قادر هستند که دیگران را در پیروی از شیوه های خود در مبارزه با تروریسم متقاعد کنند.


رییس دستگاه دیپلماسی روسیه یادآورشد: زمانی که آمریکا ائتلافی برای مبارزه با تروریسم در سوریه تشکیل دادند بسیاری از اعضای این ائتلاف ازجمله کشورهای اروپایی عضو ناتو می خواستند این امر با مراجعه به شورای امنیت سازمان ملل به صورت رسمی انجام گیرد.


وی ادامه داد: امریکا با این اقدام مخالفت و اعلام کرد که بشار اسد رئیس جمهوری سوریه غیرقانونی است و به همین دلیل هیچ گونه توافقی با سوریه امکانپذیر نیست. در مورد عراق هم گفتند که این کشور از امریکا و متحدانش در ائتلاف ضدتروریستی دعوت کرده تا برای مبارزه با تروریسم مشارکت کند.


لاوروف با بیان این که امریکا اسد را دیکتاتور می خواند و نمی خواهد با حکومت سوریه توافق کند، گفت: سران ترکیه هم به همین گونه موضع گیری کرده اند. اگر آمریکا در راس ائتلاف خود این گونه متکبرانه رفتار نمی کرد و ادعایی در مورد سوریه و عدم نیاز به درخواست اجازه از دولت این کشور نداشت، ترکیه این گونه گستاخانه در مورد عراق و مسایل دیگر رفتار نمی کرد.


وی افزود: مقامهای ترکیه می گویند در شمال عراق کارشناسان نظامی دارند و برای دفاع از آنها نیروی نظامی اعزام می کنند و به حق حاکمیت این کشور احترام می گذارند و با تانک های خود حاکمیت عراق را تحکیم می بخشند. هر چند که عراق بارها از ترکیه خواستار خروج نیروهای خود از شمال این کشور شده است.


وزیر خارجه روسیه خاطرنشان کرد: عربستان سعودی نیز به همین صورت ائتلاف تشکیل داده است.مقامهای سعودی در معرفی ائتلاف تحت رهبری خود می گویند که هدف اصلی این ائتلاف مبارزه با تروریسم است.


وی ادامه داد: مقامهای عربستانی می گویند که با دولت های قانونی منطقه در مبارزه با تروریست ها همکاری می کنند و در کشوری که دولت قانونی وجود نداشته باشد با دولت آن همکاری نخواهند کرد. این هم باکتری مسری است که مقامهای امریکایی باید این واقعیت را درک کنند.
لاوروف گفت: یک مورد دیگر که بر اقدامات عملی امریکا در مبارزه این کشور با تروریسم تاثیر می گذارد، رویه انتخابات در این کشور است. هر دو سال یک بار انتخابات برگزار می شود که شامل برگزاری انتخابات ریاست جمهوری چهارسال یک بار و انتخابات میاندوره ای کنگره می شود.


وی افزود: این رویدادها مهم ترین مرحله در حیات سیاسی مردم امریکا محسوب می شود. در این کشور که مدعی است قدرتمندترین ارتش و اقتصاد جهان را دارد و از نفوذ فراوان در مناطق مختلف برخوردار است زمانی که هر دو سال یک بار انتخابات سیاسی برگزار می شود معمولا وضعیتی بروز می کند که مسایل مهم جهانی تحت تاثیر شدید تفکرات انتخاباتی حکومت امریکا قرار می گیرد.


وی افزود: در چنین مواردی غالبا دولت امریکا فکر می کند چه حرکتی در عرصه سیاسی خارجی کند تا حداکثر امتیاز سیاسی را برای هم حزبی های خود به دست آورد.


این اظهارات لاوروف در حالی مطرح شده است که ائتلاف به اصطلاح بین المللی ضد داعش از سال 2014 بدون تایید شورای امنیت سازمان ملل و سوریه دست به انجام حملات های علیه گروه داعش و مواضع گروههای افراطی در عراق و سوریه زده اما در سوی دیگر، روسیه از اواخر سپتامبر با درخواست رئیس جمهوری سوریه حملاتش را علیه گروههای تروریستی در سوریه آغاز کرده است.


«ولادیمیر پوتین» رئیس جمهوری روسیه به تازگی از یکجانبه گرایی آمریکا در عرصه بین المللی به ویژه در مساله سوریه گفت: هر گونه اقدام بین المللی جدی و سخت از جمله اقدام نظامی نباید بدون توافق کامل در شورای امنیت سازمان ملل انجام شود.


ولادیمیر پوتین در فیلم مستندی که از تلویزیون روسیه پخش شد، افزود: هر اقدام مهم و سخت بین المللی بدون اجماع نظر میان اعضای دائم شورای امنیت سازمان ملل نباید انجام شود.


پوتین اضافه کرد: در منشور سازمان ملل عنوان شده است که هر مداخله نظامی در یک کشور فقط به درخواست مقامات آن کشور یا اتفاق نظر اعضای دائم شورای امنیت سازمان ملل قابل اجرا است.


رئیس جمهوری روسیه در مصاحبه در این مستند که در کانال روسیه یک پخش شد، تصریح کرد: این گونه اقدامات (اقدام نظامی) بدون اجماع نظر یا توافق کامل نباید علیه کشوری انجام شود. این یک بخش کلیدی در قانون بین المللی است.


منبع: ایرنا

 

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :