موضوعات ‌مرتبط: سیاسی داخلی

a/35762 :کد

0

حقوقدانان بسیج فرامین حقوقی امام صادق(ع)رادردستورکارقراردهند

  پنجشنبه ۱۰ دی ۱۳۹۴ — ۱۷:۴۵
تعداد بازدید : ۱۷۳   
 تحلیل ایران -حقوقدانان بسیج فرامین حقوقی امام صادق(ع)رادردستورکارقراردهند

دادستان کل کشور گفت: حقوقدانان بسیجی فرامین حقوقی امام صادق(ع) را در دستور کار قرار دهند.

دادستان کل کشور گفت: حقوقدانان بسیجی فرامین حقوقی امام صادق(ع) را در دستور کار قرار دهند.

 

به گزارش تحلیل ایران، حجت‌الاسلام سید ابراهیم رئیسی ظهر امروز در اختتامیه پنجمین گردهمایی حقوقدانان بسیجی سراسر کشور در مجتمع فرهنگی تربیتی امام رضا(ع) اظهار داشت: بسیج حقوقدانان وظیفه سنگینی در احقاق حق برعهده دارد و باید اجرای قوانین حقوقی را سرلوحه قرار دهد و در این زمینه سیره و بیانات امام صادق(ع) می‌تواند بسیار راهگشا است.

 

وی گفت: آنچه در عالم وجود دارد جلوه حق است و چیزی در این عالم وجود ندارد که جلوه رحمت خداوند نباشد؛ همه چیز از آن خداوند است و در مقابل آن نیستی است.

 

رئیسی دعوای ما با کشور‌های غربی در حوزه حقوق را دعوا بر سر مسائل علمی دانست و خاطرنشان کرد: غربی‌ها معرفت درستی از انسان ندارند و به همین جهت نمی‎‌توانند انسان را به درستی معنا کند به همین جهت تعریفشان در مورد آزادی تغییر پکنیم که نقطه تمایز انسان با حیوان است.

 

دادستان کل کشور تاکید کرد: اینکه غربی‌ها بدون توجه به عقاید و نظرات از آزادی می‌گویند به انسان خدشه وارد می‌سازد، اگر ما بخواهیم از انسان تعریف کینم باید به قرآن رجوع کنیم.

 

حجت الاسلام رئیسی خطاب به بسیجیان حقوقدان گفت: حقوقدانی به دانستن و دانش علم حقوق است، اگر نکته‌ای اساسی در آن نباشد به فرمول تبدیل می‌شود؛ یاد گرفتن فرمول به استعداد انسان‌ها بستگی دارد ولی آنچه یاد گرفته‌ایم بایستی در جان و سرشتمان جای گرفته باشد.

 

وی افزود: برخی از فقیهان فرمول‌های علم اصول و فقه را خیلی خوب یاد دارند و همچون سایر حقوق دانان هستند، ولی فقه اکبر، فقه اوسط و فقه اصغر بایستی در جان و سرشتشان جای گرفته باشد؛ امام(ره) فقیه بود و فقاهت در سرشتش بود، هرآنچه که امام(ره) انجام می‌داد، چه در حوزه عقل عملی و نظری همه گواهی بر فقاهت ایشان بود.

 

دادستان کل کشور در بیان تفاوت حقوقدانی در نظام اسلامی با سایر نظام‌ها گفت: حقوق ما مبتنی بر دین است، حقوق در میان حقوقدانان در سرشت آنها جای گرفته است و سبب می‌شود که آن را در بازار کار به خوبی بهره گیرند؛ آهنگ عملکرد حقوقدانان در جامعه اسلامی دفاع از ارزش‌ها است؛ فردی که دارای این مشخصه است می‌تواند حوزه کاری‌اش را به ارزش‌های الهی نزدیک سازد.

 

حجت الاسلام رئیسی رمز فقهای ما را که موجب تحول می‌شود را قرار گرفتن قواعد در سرشت آنها دانست و خاطر نشان کرد: با وجود اینکه عده زیادی از فقها به این باور رسیده‌اند ولی عده‌ای دیگر هستند که آموزه‌های دینیدر مسائل حقوقی اثر گذار است، این افراد از نظر عملی سکولار هستند.

 

وی حق خواهی و حق‌دانی را موجب رسالت جامعه دانست و خاطرنشان کرد: در حوادثی که در جامعه رخ می‌دهد، دشمن بر آن است که ظلم را به گونه‌ای جلوه دهد که جلوه حق خواهی باشد، نمونه این گفته را می‌توان در عملکرد خبیثانه سعودی‌ها در یمن دید، در این اقدامات اگرچه ظاهر حقوقی دارد ولی در اصل اشتباه و باطل است.

 

دادستان کل کشور تصریح کرد: جامعه ما منتظر ادعا نامه فاخر، مستند و مستدل حقوق داخلی است که بتواند در جامعه فکری و اندیشه‌ای ما منتشر شود، مجموعه حقوقی نیاز به حضور عالمانه، قوی‌تر و موثر تری است. جامعه حقوقی بایستی فراتر از عملکرد مسئولین، به عنوان افرادی فکور و نخبه اقداماتی را در تدوین قوانین صورت دهد.

 

حجت الاسلام رئیسی حقوقدانانی بسیجی را دل دادگان به انقلاب و ولایت دانست و خاطرنشان کرد: جایگاه وسیعی که بسیج حقوقدانان و همه جامعه حقوقی کشور دارد می‌تواند نوع دوستی و ولایت خواهی را در جامعه ترویج دهد.

 

وی در بیان تفاوت انتخابات در جمهوری اسلامی ایران با سایر کشور‌ها اظهار داشت: نظام رای‌گیری در بسیاری از کشور‌ها یکسان است ولی تفاوتی که در انتخابات ایران با سایر کشور‌ها است، در محور تکلیف مداری است؛ فردی که برای انتخابات نامزد می‌شود و یا فردی که رای می‌دهد باید تکلیف مداری را در نظر داشته باشد.

 

دادستان کل کشور با خطاب قرار دادن مردم جامعه گفت: هیچکس از آحاد مردم حق ندارند بدون مطالعه و معرفت رای بدهد چون این انتخابات در مدار تکلیف قرار دارد؛ تکلیف مداری تمام نهاد‌های کشور برخاسته از رای ملت است که خود گواهی بر افتخارات ایران است.

 

حجت الاسلام رئیسی تاکید کرد: رهبری در این سال‌ها، در جمعی از فرهیختگان الگوی اسلامی و ایرانی را معرفی کردند که یکی از بحث‌های آن انتخابات است، تمامی فرآیند‌ها باید متناسب به تکلیف مداری باشد ولی قالب آن نباید غربی و یا شرقی باشد.

 

دادستان کل کشور قالب‌ها را توام با مفاهیم عالی دانست و اظهار داشت: در حال حاضر وقتی برای آزمون و خطا نداریم، بایستی با جذبیت علمی، دور اندیشی و با نگاه روشن به آینده در جهت ایجاد قالب محتوای گام برداریم.

منبع:خبرگزاری تسنیم

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :