موضوعات ‌مرتبط: اجتماعی سلامت

a/35800 :کد

0

تحرک در سنین پایین موجب سلامتی در طول عمر است

  پنجشنبه ۱۰ دی ۱۳۹۴ — ۲۲:۰۵
تعداد بازدید : ۲۸۶   
 تحلیل ایران -تحرک در سنین پایین موجب سلامتی در طول عمر است

سیستم گوارش انسان بیش از ۱۰۰ تریلیون میکروارگانیسم در خود جا داده است و محققان دریافته اند که حرکات ورزشی و تحرک در سنین پایین می تواند این جامعه میکروبی را تغییر دهد.

سیستم گوارش انسان بیش از 100 تریلیون میکروارگانیسم در خود جا داده است و محققان دریافته اند که حرکات ورزشی و تحرک در سنین پایین می تواند این جامعه میکروبی را تغییر دهد به نوعی که موجب فعالیت سالم تر مغزی و متابولیکی بدن در طول عمر شود.


به گزارش پايگاه خبري تحليلي "تحليل ايران" به نقل از گروه علمی ایرنا از ساینس دیلی، پژوهشی که در مجله Immunology and Cell Biology منتشر شد، نشان می دهد که در سال های نخست دوران رشد انسان، احتمالا فرصتی برای برخورداری از سلامت مضاعف در طول عمر وجود دارد. 


'مونیکا فلشنر' از محققین در این مطالعه و استاد دانشگاه 'کلرادو بولدر' با بیان این که ورزش بر بسیاری از جوانب سلامت اعم از متابولیسم و روان اثر می گذارد، افزود: تغییرپذیری میکروب های سیستم گوارش محور کنونی تحقیقات است. این موضوع یکی از ابعاد جدید تحقیق است. 


وجود میکروب ها که جاگیری آنها در روده ها اندکی پس از تولد صورت می گیرد، برای توسعه سیستم ایمنی بدن و عملکردهای عصبی متعدد ضروری است. این میکروب ها می توانند بالغ بر 5 میلیون ژن را به مجموعه ژن های فرد اضافه کنند و از این رو، قدرت بسیار زیادی در زمینه اثرگذاری بر ابعاد فیزیولوژی انسان دارند. 


گرچه انعطاف پذیری این جامعه میکروبی متنوع در دوران بلوغ تا حدودی حفظ می شود و همچنان از فاکتورهای محیطی همچون رژیم غذایی و الگوهای خواب تاثیر می گیرند، اما پژوهشگران دریافتند که میکروارگانیسم های سیستم گوارش به طور خاص در سنین پایین 'تغییرپذیر' هستند. 


براساس مطالعه پژوهشگران روی موش ها، موش های جوانی که جست و خیز روزانه داشتند، برخلاف همتایان بی تحرک آنها و همچنین موش های بالغ، ساختار میکروبی بهتری از جمله در زمینه گسترش گونه های میکروبی پروبیوتیک در سیستم گوارشی پیدا کردند. در این مطالعه موش های بالغ نیز به تحرک واداشته شدند، اما نتیجه مشابهی کسب نکردند. 


با این حال، محققان هنوز به رده سنی خاصی که در آن، بیشترین احتمال و امکان تغییر جامعه میکروبی سیستم گوارش وجود داشته باشد، دست نیافته اند اما یافته های اولیه حاکی از آن است که تحرک و ورزش در سنین کمتر، موثرتر است. 


به گفته فلشنر، همچنین به نظر می آید که یک جامعه سالم و تقویت شده از میکروب های سیستم گوارش موجب کارآیی سالم تر مغز و زمینه ساز تاثیرات ضد افسردگی می شود. 


تحقیقات قبلی نشان داده بود که مغز انسان به سیگنال های میکروبی سیستم گوارش پاسخ می دهد ، اما روش های دقیق این ارتباط گیری هنوز مشخص نیست. 


'آگنیزکا مایکا' نویسنده اصلی گزارش تحقیق گفت: تحقیقات آتی روی این اکوسیستم میکروبی بر چگونی تاثیرگذاری دراز مدت این میکروب ها بر عملکرد مغز متمرکز خواهد بود. 


محققان همچنین در نظر دارند راهکارهایی برای تغییرپذیر کردن میکروب های مفید سیستم گوارش در افراد بالغ بیابند. 

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :