موضوعات ‌مرتبط: سیاسی بین الملل

a/35920 :کد

0

کارشناس مصری: ریشه بحران سوریه به ۱۱سپتامبر ۲۰۰۱ باز می‌گردد

  جمعه ۱۱ دی ۱۳۹۴ — ۱۰:۰۵
تعداد بازدید : ۲۲۹   
 تحلیل ایران -کارشناس مصری: ریشه بحران سوریه به ۱۱سپتامبر ۲۰۰۱ باز می‌گردد

یک کارشناس مصری معتقد است که ریشه بحران سوریه به ۱۱ سپتامبر ۲۰۰۱ باز می‌گردد و آمریکا به‌دنبال تبدیل کشورهای خاورمیانه به نهادهای متخاصم کوچک است.

یک کارشناس مصری معتقد است که ریشه بحران سوریه به ۱۱ سپتامبر ۲۰۰۱ باز می‌گردد و آمریکا به‌دنبال تبدیل کشورهای خاورمیانه به نهادهای متخاصم کوچک است.


به گزارش تحلیل ایران، "محمد حجازی" کارشناس مصری و عضو کمیته حقیقت‌یاب حوادث 11 سپتامبر در مصاحبه ای به بررسی پاره‌ای از تحولات و رویدادها در مصر و جهان عرب پرداخت.


وی در این مصاحبه و درباره همکاری‌های امنیتی اخیر مصر با رژیم صهیونیستی گفت: در واقع اسرائیل همواره دشمن شماره یک از دیدگاه مردم بیچاره مصر است. شرایط پیچیده کنونی ناشی از واقعیت حکومت نظامی ناکارآمد مصر از سال 1952 میلادی است و در این مدت مصر بسیاری از توانایی نظامی خود برای ایستادگی در مقابل اسرائیل را از دست داد.


مصر طی چندین دهه گذشته خُرد و ارتش این کشور تضعیف شده است

حجازی اضافه کرد: مصر طی چندین دهه به دلیل چالش‌های اقتصادی و دولت‌های فاسد خرد شده است و ارتش این کشور به دلیل رهبری نالایق و وابستگی کامل به سلاح‌های تاریخ گذشته آمریکایی تضعیف شده است.


حکمرانان فاسد و ناشایسته به جای آنکه همانند آن کاری که رئیس جمهور سوریه انجام داد و به دنبال اتحاد قدرتمند با کشورهایی نظیر ایران یا روسیه باشد، همواره با همراه کردن خود با صهیونیست‌آمریکایی، سیاست‌های کوته بینانه انتخاب کرده اند.


حل کردن معمای اقتصادی مصر سخت است و اعراب همچنان ترجیح می‌دهند به تروریست‌ها کمک کنند

این کارشناس مصری گفت: چیزی که اسرائیل به دنبال آن است تضعیف و فرسوده کرده همسایگان بوده تا هم انعطاف پذیر باشند و هم با هرگونه توافق یکجانبه موافقت کنند. در این راستا اگر تحقیر کردن مردم نوار غزه مورد نیاز باشد، آن را انجام خواهند داد. حل کردن معمای اقتصادی مصر در کشوری که قابلیت کشاورزی مناسب برای تولید غذای کافی برای 100 میلیون شهروند خود ندارد، سخت است. این کشور اساس اقتصادی استواری نداشته و زیرساخت‌هایش قدیمی و نیازمند تعمیر و نگهداری است. سیستم آموزشی این کشور با مشکل بودجه دست و پنجه نرم می‌کند و برادران عرب همچنان ترجیح می‌دهند که به تامین مالی تروریسم آمریکایی بپردازند.


مصر بر اهمیت خنثی کردن طرح صهیونیست آمریکایی علیه سوریه واقف است

محمد حجازی در پاسخ به سوال دیگری درباره عدم همراهی مصر با عربستان علیه دولت سوریه گفت: مصر خیلی خوب می‌داند که سعودی‌ها متحدان اسرائیل هستند و مصر می‌داند که سعودی‌ها در حال تامین مالی تروریسم آمریکایی در سوریه هستند همچنین مصر بر اهمیت خنثی کردن طرح صهیونیست آمریکایی برای سوریه واقف است. حمایت از دولت ملی تحت ریاست جمهور اسد بهترین گزینه برای مردم سوریه است اما مصری‌ها برای اعلام آشکارانه این موضوع بسیار ضعیف هستند.


ریشه حوادث سوریه به 11 سپتامبر 2001 باز می‌گردد

این کارشناس مصری در ادامه این مصاحبه درباره بحران سوریه و دخالت‌های آمریکا در تشدید این بحران گفت: برای یافتن ریشه‌های بحران سوریه باید به 11 سپتامبر سال 2001 بازگشت زمانی که عوامل رذل و پست دولت  آمریکا و سرویس‌های مخفیانه تخریب کنترل شده برج‌های تجارت جهانی در نیویورک و پرتاب موشک به سوی پنتاگون در واشنگتن را انجام دادند.


وی افزود: دولت آمریکا قصد داشت با ایجاد وحشت اسلامی ساختگی حمله به افغانستان و بعدها حمله به عراق و باقی خاورمیانه را توجیه کند. همچنین آشپزخانه سیاسی آمریکا ایده احمقانه ایجاد هرج و مرج خلاقانه در کشورهای خاورمیانه اطراف یا نزدیک اسرائیل را ایجاد کرد. طرح آمریکا تمامی کشورهای عرب را هدف قرار داد بود اما با مقاومت قدرتمندانه دولت سوریه مواجه شد.


محمد حجازی اضافه کرد: طرح آمریکا برای سوریه مشابه همانی است که دیگر کشورهای عربی را هدف قرار داد. طرح آمریکا تحریک نفرت و اصطکاک میان مذاهب و اقوام مختلف است. آمریکا در راستای بی ثبات کردن کشورها و تبدیل آن به نهادهای متخاصم کوچک، تلاش دارد تا همه با یکدیگر در حال جنگ باشند. تا زمانی که کشتارهای بی رحمانه ادامه می‌یابد برای آمریکا مهم نیست که چه کسی در حال جنگ با چه کسی است در این راستا نیز ترکیه در حال تسهیل عبور مزدوران و مجنونان مذهبی به سوریه به عنوان بخشی از طرح آمریکا است. در واقع ترکیه یک پیاده نظام در این بازی است.


منبع: تسنیم

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :