موضوعات ‌مرتبط: سیاسی بین الملل

a/36132 :کد

0

"غازیان تپ"یا "تهران"؛"تریلی‌های داعش" به کدام سمت می‌روند؟

  شنبه ۱۲ دی ۱۳۹۴ — ۰۸:۲۲
تعداد بازدید : ۳۱۶   
 تحلیل ایران -"غازیان تپ"یا "تهران"؛"تریلی‌های داعش" به کدام سمت می‌روند؟

اخیرا اتهاماتی ضد ایران و روسیه توسط "داود اغلو" مطرح شد.

اخیرا اتهاماتی ضد ایران و روسیه توسط "داود اغلو" مطرح شد.
 

به  گزارش  خبرنگار باشگاه خبرنگاران جوان؛ حزب "عدالت و توسعه" ترکیه به عنوان حزب  حاکم  این کشور در 5 سال گذشته نقش مخربی را در منطقه  "غرب آسیا "  ایفا کرده است.


"رجب طیب اردوغان" رئیس جمهور ترکیه اراده ای جدی در حمایت از تروریست های تکفیری در سوریه داشته و تلاش می‌کند با این اقدامات به دولت "بشار اسد" ضربه بزند و  "داود اغلو" برخی ادعاهای ضد ایرانی را در حمایت از داعش مطرح می‌کند.**بازخوانی اظهارات "داود اغلو"

"احمد داوود‌اوغلو"  نخست‌وزیر ترکیه، در ادامه اظهارات  مقامات ارشد این کشور مدعی شد: «روسیه با وجود داعش، مشروعیت نظام سوریه را توجیه می‌کند و  طرف‌هایی که بیش از دیگران از نابودی داعش ناراحت خواهند شد؛  روسیه، ایران و نظام سوریه هستند؛  زیرا به بهانه داعش از حمایت برخی کشورها برخوردار می شوند"نخست‌وزیر ترکیه در ادامه با طرح ادعاهایی گفت: "حملات هوایی روسیه به مخالفان میانه رو و ارتش آزاد سوریه باعث قدرت گرفتن داعش شده است. مخالفان میانه رو در سوریه برای دفاع از حلب و ادلب تلاش می کنند".


ادعای اولی که "داود اغلو" مطرح کرده اینکه روسیه به دنبال مشروعیت نظام "بشار اسد" است؛ در حالی که اولا "بشار اسد"  انتخابات دو سال گذشته در سوریه پیروز شد و مشروعیتش مورد تایید مردم سوریه است.


ثانیا ترکیه با حمله به جنگنده  "سوخو"  ارتش فدراسیون روسیه تلاش کرد تا به تروریست های داعش مشروعیت ببخشد و علاوه بر این سعی می‌کند  تا با ایجاد منطقه پرواز ممنوع در شمال سوریه اقدامات نظامی انجام دهد که تاکنون موفق نشده است.


سامانه دفاع ضد موشکی "اس 400 " در غرب سوریه مستقر شده و استقرار این سیستم پیشرفته از اقدامات و تحرکات نظامی ترکیه جلوگیری خواهد کرد و ارتش ترکیه تا  "بندر مرسین"  در تیررس رصد  این سامانه خواهد بود.

 


**نفت داعش با تریلی از طریق "حلب" از شمال سوریه به "غازیان تپ" در جنوب ترکیه  فرستاده می‌شود

دومین نکته ای که در سخنان  "داود اغلو" وجود دارد و بسیار قابل تامل بوده ؛ ناراحتی ایران و روسیه و سوریه از نابودی داعش است که جای سوال دارد؛ آیا جمهوری اسلامی ایران، روسیه و سوریه از داعش نفت می‌خرند یا ترکیه؟ تحلیلگران معتقدند نفت داعش با تریلی از طریق "حلب" از شمال سوریه به "غازیان تپ" در جنوب ترکیه  فرستاده می‌شود  و این دلیلی بر حمایت ترکیه از داعش است.به عبارت بهتر نفت داعش از طریق مسیرهای اصلی و فرعی به ترکیه منتقل می‌شود و این موضوع نشان می‌دهد که مقامات این کشور پشتیبانی لجستیکی و مالی  لازم را از داعش انجام می‌دهند.


به عبارت بهتر مقامات  "حزب عدالت و توسعه"  نگران ترین افراد در منطقه غرب آسیا در نابودی داعش هستند و جای یاد اوری است که امروز "نیروهای دفاع وطنی"  در سوریه و "حشد الشعبی" در عراق  از کمک های مستشاری ایران برای مبارزه با تروریست‌های داعش بهره می‌برند و این خود دلیل متقنی بر خلاف واقع بودن ادعاهای نخست وزیر ترکیه است.   جمهوری اسلامی ایران با کمک های مستشاری خود به عراق و سوریه علاوه بر اینکه باعث توقف داعش در شامات و عراق گردید ؛ موجب دفاع از حرم اهل بیت نیز شد.

** هیچ نقطه اشتراکی بین داعش و ایران وجود ندارد

سوال اینجاست که چرا باید  ایران از نابودی داعش ناخشنود باشد در حالی که تروریست های داعش اگر بتوانند می خواهند حرم اهل بیت را در "دمشق" ، "کربلا" ، "سامرا " و ... نابود کنند و جمهوری اسلامی تدابیر مستشاری را در راستای مقابله با تروریست‌ها انجام می‌دهد و هیچ نقطه اشتراکی بین داعش و ایران وجود ندارد و این هم دلیل دیگری بر اشتباه بودن اظهارات "داود اغلو" است.  


نقاط مشترک بسیاری بین داعش و اسرائیل و ترکیه وجود دارد که ازجمله آن می‌توان به  تلاش برای ضربه زدن به محور مقاومت و گام برداشتن در راستای سرنگونی "دولت بشار اسد" ، خرید نفت از داعش (تجارت اقتصادی مقامات "حزب عدالت و توسعه" با این گروه تروریستی)، تجزیه سوریه و عراق و ...  اشاره کرد.نکته دیگری که در سخنان نخست وزیر ترکیه مطرح شد، اینکه حمله هوایی روسیه به مواضع معارضین باعث تقویت داعش می شود.  در این زمینه می‌توان گفت،  حمله ترکیه به جنگنده روسی  و سرنگونی آن که در راستای مقابله با  افراطی گری به مواضع تروریست‌ها حمله می‌کنند باعث تقویت داعش می‌شود و "آنکارا" در حمله به جنگنده روسی اشتباه  بزرگی مرتکب شد. 


با توجه به اینکه تروریست‌های جبهه النصره و ارتش آزاد (جدا از حمایت آشکار و پنهان  "آنکارا" از داعش) مورد حمایت "حزب عدالت و توسعه" ترکیه (حزب متبوع  "اردوغان") هستند؛ لذا تسلیح معارضین و پیوستن این به اصطلاح معترضین به داعش باعث تقویت  این گروه تروریستی می‌شود و موضوعی غیر از این سندیت ندارد."آنکارا"  با حمایت تسلیحاتی از تروریست های ارتش آزاد  تلاش کرده تا این گروه تروریستی در نبرد با داعش پیروز شود؛ حال آنکه حقایق میدانی نشان می‌دهد با تسلیح ارتش آزاد از طریق " بندر اسکندریه" (در سالیان اخیر) نه تنها این گروه پیروز نشد،  بلکه در میادینی از داعش شکست خورده و تمام اسلحه و مهمات خود را به این گروه تروریستی  تحویل داده و بدین صورت داعش در سوریه تقویت شده و به عبارت بهتر "آنکارا" به صورت مستقیم و غیر مستقیم در تقویت داعش نقش دارد. 

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :