موضوعات ‌مرتبط: سیاسی سیاست داخلی

a/36138 :کد

0

تحلیل مطهری از تصمیم انتخاباتی لاریجانی

  شنبه ۱۲ دی ۱۳۹۴ — ۰۸:۴۳
تعداد بازدید : ۲۵۴   
 تحلیل ایران -تحلیل مطهری از تصمیم انتخاباتی لاریجانی

علی مطهری معتقد است اقدام علی لاریجانی مبنی بر کناره‌گیری‌اش از ائتلاف اصولگرایان، یک حرکت سیاسی هوشمندانه برای نجات اصولگرایی است.

علی مطهری معتقد است اقدام علی لاریجانی مبنی بر کناره‌گیری‌اش از ائتلاف اصولگرایان، یک حرکت سیاسی هوشمندانه برای نجات اصولگرایی است.

 

به گزارش تحلیل ایران،  نماینده مردم تهران در مجلس در گفت‌وگو با «نامه‌نیوز» درباره کناره‌گیری رئیس مجلس از ائتلاف اصولگرایان گفت: بنده معتقدم آقای لاریجانی و افراد همفکر ایشان در جریان اصولگرایی، باید زوردتر از این، راه خودشان را از بخش دیگر اصولگرا جدا می‌کردند، چراکه ائتلاف باید بر اساس مبانی فکری واحد باشد در حالی که مبانی فکری این دو گروه با هم تفاوت دارد و نمی‌توان مثلا لاریجانی و جلالی را در کنار افرادی مانند رسایی، کوچک‌زاده و حسینیان و ترقی قرار داد.

 

وی با بیان اینکه "اصرار بر فهرست واحد اصولگرایان کار درستی نیست"، افزود: راه درست همین است که لاریجانی و افراد همفکر ایشان به عنوان یک بخش اصولگرایان فهرست جداگانه‌ای ارائه کنند و بخش دیگر اصولگرایان هم فهرست خود را ارائه دهند و مردم در انتخاب کاندیداها آزادی عمل بیشتری داشته باشند.

 

این نماینده مجلس در واکنش به این فرضیه که با کناره‌گیری لاریجانی از ائتلاف اصولگرایان و دوشقه‌شدن جریان اصولگرایی، راه برای پیروزی اصلاح‌طلبان و حامیان دولت هموار می‌شود، تصریح کرد: این‌طور نیست. اگر آقای لاریجانی هم به ائتلاف اصولگرایان بپیوندد و فهرست نامتجانس ارائه شود به طوری که در آن مثلا هم نام رسایی باشد و هم نام جلالی، رأی خوبی نخواهد آورد. به نظر من ما باید از نظر اعتقادی و اصول فکری به این قضیه نگاه کنیم که مثلا با نوع برداشتی که جبهه پایداری درباره ولایت فقیه و آزادی بیان و حقوق شهروندی دارد آیا می‌توان با آنها ائتلاف کرد؟ بنده فکر می‌کنم افرادی مانند آقای لاریجانی باید به طور مستقیم با مردم صحبت کنند و بگویند اصولگرای واقعی ما هستیم و طرح ائتلاف اصولگرایان را قبول نداریم، بنابراین ما ناچار هستیم فهرست جدیدی ارائه دهیم.

 

وی ادامه داد: من فکر می‌کنم این کار آقای لاریجانی یک حرکت سیاسی هوشمندانه در جهت نجات جریان اصولگرایی از انقراض بود. جریان اصولگرایی با روش و تفکر و عملکردی که در 10 سال گذشته داشته است محکوم به نابودی است. شاید افرادی مانند آقای لاریجانی بتوانند با مطرح کردن مبانی فکری درست، آن را از مرگ نجات بدهند. این یک اصل قرآنی است که چیزی که برای مردم مفید نباشد از بین می‌رود.

 

مطهری با بیان اینکه "البته شخصاً با ورود روحانیت اعم از جامعه روحانیت و جامعه مدرسین به دسته‌بندی‌های سیاسی مخالفم"، افزود: روحانیت نباید خود را در گروه اصولگرا محدود کند بلکه باید حالت پدرانه نسبت به اصولگرا و اصلاح‌طلب داشته باشد و مانند چتری بر سر هردو باشد. بنیانگذار جامعه روحانیت مبارز تهران و جامعه مدرسین شهید مطهری و افراد دیگری مانند شهید بهشتی بودند. آنها هیچ گاه خود را در این دسته‌بندی‌ها محصور نمی‌کردند.

 

وی همچنین درباره این احتمال که خروج علی لاریجانی از ائتلاف اصولگرایان با هماهنگی رئیس‌جمهور و به منظور حمایت نمایندگان طرفدار دولت در مجلس آینده، از ریاست وی بر مجلس است، گفت: اینها فرضیه است و روی فرضیه و احتمال نمی‌توان حکم صادر کرد. این احتمال را می‌توان نتیجه این جدایی دانست نه این که این جدایی به خاطر آن صورت گرفته است، بلکه جدایی، بیشتر به خاطر اختلاف در مبانی فکری و ناممکن بودن ائتلاف بوده است.

منبع: ایسنا
                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :