موضوعات ‌مرتبط: اجتماعی اب وهوا

a/36148 :کد

0

ماموریت ۳ وزارتخانه در حل بحران آب

  شنبه ۱۲ دی ۱۳۹۴ — ۰۹:۲۷
تعداد بازدید : ۳۱۹   
 تحلیل ایران -ماموریت ۳ وزارتخانه در حل بحران آب

یک مقام مسئول در وزارت نیرو با اعلام ممنوعیت توسعه کشاورزی در دشت‌های ممنوعه، گفت: ۷۶ درصد کسری آب زیرزمینی کشور مربوط به ۱۷ سال گذشته است.

 

یک مقام مسئول در وزارت نیرو با اعلام ممنوعیت توسعه کشاورزی در دشت‌های ممنوعه، گفت: ۷۶ درصد کسری آب زیرزمینی کشور مربوط به ۱۷ سال گذشته است.

به گزارش تحلیل ایران، محمدعلی مصطفوی گفت: حدود ۲۰ درصد از کسری مخازن آب‌های زیرزمینی کشور مربوط به استان خراسان رضوی است.

وی خاطر نشان کرد: بررسی‌ها نشان داده که افزون بر ۳۵ درصد از کسری مخازن آب‌های زیرزمینی کشور مربوط به سال‌های ۸۴ تا ۸۹ بوده و اوج بحران آب در این شرایط رقم می خورد.

به گفته وی، در سال‌های گذشته دشت‌های زیادی در کشور مانند نیشابور و میناب با فرونشست‌های بزرگ روبرو شده اند و حتی آثار تاریخی در سرزمین فارس با خطر مواجه شده است. از سوی دیگر، بررسی ها نشان می دهد ۷۶ درصد کسری مخازن آب‌های زیرزمینی کشور مربوط به ۱۷ سال گذشته است.

مدیرکل دفتر حفاظت و بهره برداری منابع آب مدیریت آب ایران تاکید کرد: سیاست گذاری های ناکارآمد و نادرست، کاهش بارش‌ها، عدم نگرش سیستمی، سیاست‌های غلط و توسعه صنایع پُرآب در مناطق کم آب و رایگان کردن آب در سال‌های گذشته بحران آب را در کشور ایجاد کرده است.

مصطفوی خاطرنشان کرد: هم اکنون بیش از ۸۵ درصد مناطق ایران خشک، بیابانی و فرا بیابانی است و ۱۵ درصد شرایط مرطوب را داراست که عمده مصارف آب نیز در مناطق خشک و بیابانی است.

وی با اشاره به روند کاهش بارندگی ها و بروز خشکسالی در ایران از ۴۷ سال گذشته تاکنون، گفت: در سه دهه اول این بازه زمانی متوسط بارش های کشور ۲۵۰ میلی متر و میزان روان آب های سطحی ۱۰۴ میلیارد متر مکعب بوده است.

وی تصریح کرد: روند کاهش بارش‌ها و روان آب‌ها از آن زمان تاکنون ادامه داشته به طوری که در ۷ سال گذشته متوسط بارش‌ها به کمتر از ۲۱۴ میلی متر و متوسط روان آب‌ها به کمتر از ۴۵ میلیارد متر رسیده است. در سال آبی گذشته متوسط بارندگی در کشور به ۱۹۷ میلی متر و روان آب ها به ۴۰ میلیارد مترمکعب کاهش یافته است.

این مقام مسئول در وزارت نیرو با تاکید بر فرمایشات مقام معظم رهبری پیرامون استفاده از ظرفیت شورای عالی آب ، اظهارداشت: اجرای پروژه ها و اقدامات مربوطه، طرح احیا و تعادل بخشی آب و ممنوعیت توسعه کشاورزی در دشت های ممنوعه از برنامه های در حال اقدام است.

به گفته وی، این اقدامات با همکاری وزارت نیرو، جهادکشاورزی، سازمان مدیریت و برنامه ریزی و وزارت کشور در حال انجام است. ناهماهنگی ها در این خصوص پذیرفته شده نیست و تمامی بدنه وزرات نیرو در خصوص طرح تعادل بخشی و مدیریت منابع زیرزمینی مسئول هستند.

 منبع: مهر

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :