موضوعات ‌مرتبط: اقتصادی خودرو

a/36171 :کد

0

برق جایگزین بنزین می‌شود

  شنبه ۱۲ دی ۱۳۹۴ — ۱۰:۴۵
تعداد بازدید : ۲۸۲   
 تحلیل ایران -برق جایگزین بنزین می‌شود

معاون امور اقتصادی و برنامه‌ریزی وزیر نیرو با بیان این که در آینده برق جایگزین بنزین در ایران خواهد شد گفت: در حال فراهم کردن شرایط ارتباط مناسب تولید باطری و خودرو برقی در ایران هستیم.

معاون امور اقتصادی و برنامه‌ریزی وزیر نیرو با بیان این که در آینده برق جایگزین بنزین در ایران خواهد شد گفت: در حال فراهم کردن شرایط ارتباط مناسب تولید باطری و خودرو برقی در ایران هستیم.

 

به گزارش تحلیل ایران، علیرضا دائمی معاون وزیر نیرو در امور برنامه‌ریزی و اقتصادی در نشست مشترک معاون اول رئیس جمهور با مدیران ارشد وزارت نیرو اظهار داشت: در حال حاضر 26 طرح تحقیقاتی و توسعه فناوری مهم در وزارت نیرو در حال پیگیری است که یکی از این طرح‌ها خودروهای برقی است.

وی افزود: توزیع برق خودروهای برقی برعهده وزارت نیرو خواهد بود و باید زیرساخت‌های آن را طوری فراهم آوریم که امکان شارژ خودروهای برقی در منازل مسکونی و دیگر اماکن تجاری و اداری وجود داشته باشد.

دائمی با بیان اینکه برق در آینده جایگزین بنزین در ایران خواهد شد، تصریح کرد: در حال فراهم کردن شرایطی هستیم که در زمان‌های غیر پیک با نصب تجهیزات مورد نیاز، شارژ خودروهای برقی در مکان‌های مذکور انجام شود و در حال فراهم کردن شرایط ارتباط مناسب تولید باطری و خودرو برقی در ایران هستیم.

معاون وزیر نیرو اذعان داشت: تبدیل هر واحد گازی به یک واحد سیکل ترکیبی 500 میلیارد تومان هزینه در بر دارد که با توجه به اینکه 103 واحد گازی در کشور داریم به 25 میلیارد تومان منابع مالی برای تبدیل تمامی واحدهای سیکل ساده به سیکل ترکیبی نیاز داریم.

وی افزود: تا دو سال آینده با قراردادهایی که در این بخش به امضا رسیده 8 هزار مگاوات به ظرفیت نیروگاه‌های کشور اضافه می‌شود و راندمان نیروگاهی از 37 درصد فعلی به 42 درصد خواهد رسید.

دائمی در خصوص کاهش تلفات شبکه برق کشور گفت: از ابتدای سال 93 تاکنون تلفات شبکه انتقال و توزیع کشور به طور متوسط از 14.8 درصد به 11 درصد رسیده است که این کار 660 میلیون لیتر در سال معادل نفت در مصرف سوخت صرفه‌جویی ایجاد خواهد کرد و 660 میلیون دلار صرفه‌جویی مالی به دنبال خواهد داشت.

معاون وزیر نیرو ادامه داد: در نیمه نخست سال جاری حدود 5 میلیارد کیلووات ساعت صادرات برق به کشورهای همسایه داشتیم.

وی خاطر نشان کرد: با قیمت‌های فعلی برق، سالانه 25 هزار میلیارد تومان دولت در این بخش یارانه به بخش مصرف می‌دهد و در بخش آب شرب نیز بدون در نظر گرفتن هزینه تامین آب و با در نظر گرفتن هزینه دفتری 2100 میلیارد تومان یارانه دولتی پرداخت می‌شود و در بخش آب کشاورزی نیز این رقم 7 هزار و 600 میلیارد تومان است که در مجموع دولت برای مصرف آب و برق در طول یک سال 35 هزار میلیارد تومان به مردم یارانه پرداخت می‌کند.

دائمی خاطر نشان کرد: در اهداف وزارت نیرو در برخی موارد پیشرفت مناسب‌تری نسبت به اهداف از پیش تعیین شده داشته‌ایم و در برخی‌جاها کمتر، اما در مجموع پیشرفت پروژه‌های وزارت نیرو کمتر از هدفگذاری های انجام شده بوده است.
منبع: تسنیم

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :