موضوعات ‌مرتبط: سیاسی بین الملل

a/36188 :کد

0

هند و پاکستان فهرست تاسیسات هسته‌ای خود را مبادله کردند

  شنبه ۱۲ دی ۱۳۹۴ — ۱۱:۲۷
تعداد بازدید : ۳۱۶   
 تحلیل ایران -هند و پاکستان فهرست تاسیسات هسته‌ای خود را مبادله کردند

هند و پاکستان برای بیست و پنجمین سال متوالی براساس توافق دو جانبه میان دو کشور که آنها را از حمله به تاسیسات هسته‌ای یکدیگر منع کرده اقدام به تبادل فهرست مربوط به تاسیسات هسته‌ای خود کردند.

هند و پاکستان برای بیست و پنجمین سال متوالی براساس توافق دو جانبه میان دو کشور که آنها را از حمله به تاسیسات هسته‌ای یکدیگر منع کرده اقدام به تبادل فهرست مربوط به تاسیسات هسته‌ای خود کردند.

 

به گزارش تحلیل ایران، به نقل از خبرگزاری پی تی آی، در بیانیه وزارت امور خارجه هند آمده است: هند و پاکستان از طریق مجراهای دیپلماتیک به طور همزمان در اسلام آباد و دهلی نو فهرست مربوط به تاسیسات هسته‌ای خود را براساس توافق مربوط به ممنوعیت حمله علیه تاسیسات هسته‌ای میان هند و پاکستان مبادله کردند.

 

این توافق که در 31 دسامبر 1988 امضا شد در تاریخ 27 ژانویه 1991 اجرایی شده و براساس آن باید دو کشور به یکدیگر درباره تاسیسات هسته‌ای خود که تحت پوشش این توافق قرار دارند در اول ژانویه هر سال میلادی اطلاع رسانی کنند. براساس بیانیه وزارت امور خارجه هند امسال برای بیست و پنجمین بار دو کشور اقدام به تبادل فهرست مربوط به تسلیحات هسته‌ای خود کردند در حالی که اولین بار این کار را در اول ژانویه 1992 انجام دادند.

 

در این بیانیه تصریح شد دو کشور همچنین از طریق مجراهای دیپلماتیک به طور همزمان در اسلام آباد و دهلی نو به تبادل فهرست اتباع خود شامل زندانیان مدنی و ماهیگیران که در زندان‌های کشور مقابل به سر می‌برند پرداختند.

 

همچنین دو کشور فهرست مربوط به زندانیان خود را براساس شرایط توافق مربوط به دسترسی کنسولی میان هند و پاکستان مبادله کردند.

 

توافق مربوط به زندانیان که در تاریخ 31 مه 2008 امضا شد تصریح داشته که درهر سال دو بار در تاریخ‌های اول ژانویه و اول ژوئیه فهرست جامع اتباع دو کشور که در زندان‌های کشور مقابل قرار دارند تبادل شود.

منبع:ایسنا

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :