موضوعات ‌مرتبط: سیاسی بین الملل

a/36417 :کد

0

هیچ‌کس در ولایت ننگرهار اجازه شبه‌نظامی سازی ندارد

  یکشنبه ۱۳ دی ۱۳۹۴ — ۱۲:۵۶
تعداد بازدید : ۴۲۵   
 تحلیل ایران -هیچ‌کس در ولایت ننگرهار اجازه شبه‌نظامی سازی ندارد

پس از هشدار رئیس‌جمهور افغانستان مبنی بر برخورد با تشکیل گروه‌های شبه‌نظامی، رئیس ستاد ارتش این کشور نیز هشدار داد که اجازه شبه‌نظامی سازدی در ولایت ننگرهار را به هیچ‌کس نمی‌دهد.

پس از هشدار رئیس‌جمهور افغانستان مبنی بر برخورد با تشکیل گروه‌های شبه‌نظامی، رئیس ستاد ارتش این کشور نیز هشدار داد که اجازه شبه‌نظامی سازدی در ولایت ننگرهار را به هیچ‌کس نمی‌دهد.


به گزارش تحلیل ایران، ژنرال «قدم شاه شهیم» رئیس ستاد ارتش افغانستان، در سفر به ولایت ننگرهار در شرق این کشور هشدار داد که به هیچ‌کس در این ولایت اجازه داشتن نیروی شبه‌نظامی غیرقانونی را نمی‌دهد.

 

این در حالی است که «ظاهر قدیر» معاون اول پارلمان افغانستان در این اواخر ده‌ها نفر را برای مقابله با عناصر گروه تروریستی داعش در چند شهرستان ولایت ننگرهار مسلح کرده است.

 

به نظر می‌رسد که منظور از اظهارات رئیس ستاد ارتش افغانستان ظاهر قدیر بوده است.

 

وی در سفر به ولایت ننگرهار ژنرال «محمد سالم احساس» فرمانده پلیس وزارت کشور افغانستان را به همراه دارد و از تجهیز پلیس محلی در شش منطقه شهرستان شینوار این ولایت خبر داد.

 

ژنرال شهیم گفت که هر کسی می‌خواهد از افغانستان دفاع کند، باید مطابق قانون در بدنه نیروهای امنیتی این کشور جذب شود.

 

شهیم در جلسه‌ای با والی، مقامات محلی و اعضای شورای ولایتی ننگرهار گفت: نیروهای امنیتی افغان با قاطعیت با عناصر گروه تروریستی داعش و گروه طالبان در ننگرهار مقابله می‌کنند.

 

این اظهارات در حالی است که پس از بازپس‌گیری شهر قندوز، رئیس‌جمهور افغانستان نیز در سفر خود به این شهر اعلام کرده بود که به هیچ فردی اجازه تشکیل نیروهای مسلح غیرمسئول را نخواهد داد.

 

اشرف‌غنی هشدار داده بود که هر فردی که نیروهای مسلح غیرمسئول دارد یا به دنبال تشکیل آن است یا باید در چارچوب دولت افغانستان خدمت کند یا نیروی امنیتی افغان در مقابل‌ آن‌ها قرار خواهد گرفت.

 

چندی قبل معاون اول پارلمان افغانستان فاش کرده بود که حنیف اتمر و معصوم استانکزی با حمایت کشورهای غربی از گروه تروریستی داعش در ولایت ننگرهار حمایت می‌کنند و این گروه تروریستی در سفارت‌خانه‌های کشورهای خارجی رفت‌وآمد می‌کنند.

 

ظاهر قدیر همچنین در صحن علنی پارلمان افغانستان با اعلام اینکه اسناد محکمی در این خصوص دارد، گفته بود که در صورت ارائه این اسناد، حکومت وحدت ملی سقوط خواهد کرد.

 

منبع:خبرگزاری تسنیم

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :