موضوعات ‌مرتبط: اجتماعی محیط زیست

a/36420 :کد

0

قم یکی از منابع اصلی "تولید ریزگرد" کشور

  یکشنبه ۱۳ دی ۱۳۹۴ — ۱۳:۰۵
تعداد بازدید : ۴۸۵   
 تحلیل ایران -قم یکی از منابع اصلی "تولید ریزگرد" کشور

مدیر طرح مقابله با ریزگرد در سازمان زمین شناسی با اشاره به اینکه از سال ۸۸ پدیده ریزگرد در استان قم دیده شد، گفت: قم از سال ۹۲ یکی از منابع اصلی تولید ریزگرد کشور است.

مدیر طرح مقابله با ریزگرد در سازمان زمین شناسی با اشاره به اینکه از سال ۸۸ پدیده ریزگرد در استان قم دیده شد، گفت: قم از سال ۹۲ یکی از منابع اصلی تولید ریزگرد کشور است.


به گزارش تحلیل ایران، رضا شهبازی در همایش بررسی بحران خشکسالی و ریزگردها در استان قم به مناسبت هفته کاهش اثرات بلای طبیعی صبح امروز در سالن همایش‌های اداره محیط زیست استان قم برگزار شد، اظهار داشت: مهم‌ترین چالشی که پیش رو داریم، تغییر اقلیم است و بدتر از آن این است که ما برخی از تبعات این تغییر اقلیم را اصلاً نمی‌شناسیم.

 

مدیر طرح مقابله با ریزگرد در سازمان زمین شناسی کشور با اشاره به اینکه درمرداد ماه 200 تن گرد و غبار بالای شهر داشتیم که روی شهر ریخته شد، افزود: مباحث خشکسالی، ریزگرد و گرد و غبار از جمله مسائلی هستند که "چندتخصصی" هستند و مسائلی نیستند که یک ارگان و یک حوزه خاصی بتواند به آن بپردازد.

 

وی عنوان کرد: قبلاً هم این تغییر اقلیم را داشته‌ایم اما چند هزار سال طول می‌کشید که نیم درجه کاهش یا افزایش زمین اتفاق بیفتد و زمین این توانایی را داشته که خود را در این سال‌ها مطابقت دهد، اما امروز در عرض 100سال، 2 درجه دما تغییر کرده است.

 

شهبازی تصریح کرد: وقتی تغییر اقلیم با این شدت انجام می‌شود نمی‌توانیم سناریوهای پیش‌رو را پیش‌بینی کنیم.

 

مدیر طرح مقابله با ریزگرد در سازمان زمین شناسی کشوربا بیان اینکه پدیده گرد و غبار مقوله‌ای است که کل جهان را در برگرفته است و منحصر به ایران نمی‌شود، بیان کرد: سابقه این پدیده به آمریکا باز می‌گردد که در دهه 30 به دلیل برداشت‌های آب زیرزمینی گسترش وسیعی پیدا و مهاجرت‌های گسترده‌ای را ایجاد کرد.

 

وی عنوان کرد: از همان زمان مردم به این نتیجه رسیدند که بحث کمبود مشکلات زیست محیطی بسیاری را به‌دنبال دارد، چین در مناطقی که خشک است گسترش بالای جنگل را ایجاد کرده که این سبب شد که طرح محیط زیستی چین شکست بخورد کاری که ایران هم در برخی از موارد انجام داده و بوته‌های آب‌خواهی را در مناطق خشک ایجاد کرده که در همین شرایط کم‌آبی مشکل را دوچندان می‌کند.

 

شهبازی با اشاره به اینکه دریاچه ارومیه می‌تواند 60 تا 70 میلیون انسان را تحت تأثیر قرار دهد، تصریح کرد: باید به مسئله دریاچه ارومیه به صورت جدی نگاه کرد و نباید آن را با دریاچه آرال مقایسه کرد، اروپایی‌ها به این نتیجه رسیدند که تبعاتی که خود در آفریقا به وجود آورده‌اند در خود آفریقا مدیریت کنند که مهاجرت‌های بی‌رویه در اروپا دامن‌گیرشان نشود.

 

وی بااشاره به اینکه مسائل اجتماعی در مرزهای ما به‌صورت ویژه مشاهده می‌شود، بیان کرد: در بهمن‌ماه در جنوب غرب کشور بدترین شرایط را داشتیم و نشان داد که در زمستان هم می‌توانیم خشکی را داشته باشیم.

 

شهبازی با اشاره به اینکه تیرماه 88 برای نخستین‌بار گرد و غبار تهران را گرفت، خاطرنشان کرد: در 10 سال گذشته الگوی این گرد و غبار عوض شده و در همه فصول سال اتفاق افتاده است و استان قم هم از سال 88 شاهد این معضل بوده و در سال 92 خود به عنوان منبع ریزگرد شناخته شد.

 

منبع:خبرگزاری تسنیم

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :