موضوعات ‌مرتبط: اقتصادی اقتصاد

a/36429 :کد

0

اما و اگرهای برگزاری کنفرانس نفتی ایران در لندن

  یکشنبه ۱۳ دی ۱۳۹۴ — ۱۳:۴۹
تعداد بازدید : ۲۸۹۸۰   
 تحلیل ایران -اما و اگرهای برگزاری کنفرانس نفتی ایران در لندن

همزمان باسقوط قیمت نفت وکاهش درآمدهای نفتی، کارگروه اصلاح قراردادهای نفتی وزارت نفت قصد داردبا استفاده ازمنابع شرکت ملی نفت، یک کنفرانس نفتی درلندن، مشابه آنچه درتهران برگزار شد، برگزار کند.

 

همزمان باسقوط قیمت نفت وکاهش درآمدهای نفتی، کارگروه اصلاح قراردادهای نفتی وزارت نفت قصد داردبا استفاده ازمنابع شرکت ملی نفت، یک کنفرانس نفتی درلندن، مشابه آنچه درتهران برگزار شد، برگزار کند.

 

به گزارش تحلیل ایران، آذر ماه سال‌جاری کنفرانس معرفی قراردادهای صنعت نفت با حضور نمایندگان نزدیک به ۱۴۰ شرکت بزرگ نفت و گاز جهان به میزبانی تهران برگزار شد.

در این کنفرانس دو روزه، مدیران ارشد و نمایندگان شرکت‌های بزرگ نفت و گاز جهان همچون بریتیش پترولیوم و شل انگلیس، اِنی ایتالیا، گازپروم و لوک اویل روسیه، اینپکس ژاپن، رپسول اسپانیا، توتال فرانسه، استات اویل هیدرو نروژ، دایلیم، ال‌جی، کوگاز کره جنوبی، سامسونگ، ONGC هند، اینوکس، GPC، میتسوبیشی و میتسویی ژاپن، چاینا پترولیوم و ساینوپک چین، تکنیپ فرانسه، پتروناس مالزی، روس‌نفت و باش‌نفت روسیه، زیمنس آلمان، شلمبرژه انگلیس و تعدادی شرکت از استرالیا، پاکستان، کویت و ترکیه در این گردهمایی حضور یافتند.

در نهایت با حضور مدیران ارشد وزارت نفت و شرکت ملی نفت ایران و برگزاری پنل‌های تخصصی، ویژگی‌های جدید قراردادهای IPC به عنوان نسل جدید قراردادهای توسعه‌ای صنعت نفت و فرصت‌های جدید سرمایه‌گذاری در طرح‌های توسعه میادین نفت و گاز شامل ۵۰ پروژه توسعه‌ای صنعت نفت ایران در دوران پساتحریم اعلام شد.

با این وجود اخیرا سید مهدی حسینی رئیس کارگروه اصلاح قراردادهای وزارت نفت در گفتگوهایی از برگزاری کنفرانس مشابه دیگری به منظور معرفی قراردادهای صنعت نفت به میزبانی لندن انگلیس خبر داده است.

بر این اساس در حالی متولیان تدوین نسل جدید قراردادهای توسعه یا صنعت نفت عزم خود را برای برگزاری کنفرانس لندن جزم کرده اند که هم اکنون شرکت ملی نفت ایران و شرکت‌های تابع شرکت ملی نفت ایران به دلیل سقوط آزاد قیمت جهانی نفت خام با مشکلات متعدد مالی دست و پنجه نرم می‌کنند.

این در حالی است که همزمان با وجود این مشکلات مالی، قرار است هزینه‌های هنگفت برگزاری کنفرانس نفتی لندن توسط شرکت‌های نفتی تابع شرکت ملی نفت ایران به عنوان حامی مالی تامین شود.

از سوی دیگر، پیش بینی می‌شود همزمان با برگزاری کنفرانس قراردادهای نفتی در لندن، هیاتی چند صد نفره از مدیران و کارشناسان با هزینه‌ای که از شرکت ملی نفت ایران اخذ می‌شود، به این کشور اروپایی سفر کنند.

در این بین در حالی در کنفرانس قراردادهای نفتی تهران، نسل جدید قراردادهای نفتی و فرصت‌های سرمایه گذاری در صنعت نفت تشریح شده است که سئوال کارشناسان این است که انگیزه کارگروه اصلاح قراردادهای وزارت نفت از برگزاری کنفرانس مشابه دیگری در لندن انگلیس چیست؟ آیا با توجه به کاهش درآمدهای حاصل از فروش نفت و ضرورت صرفه‌جویی بیشتر در منابع مالی، انجام هزینه‌های هنگفت برگزاری این کنفرانس موجه خواهد بود؟
 منبع: مهر

 

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :