موضوعات ‌مرتبط: سیاسی قوه قضائیه

a/36449 :کد

0

اطلاعات دادستانی کل کشور درباره سوابق کیفری افراد کامل است

  یکشنبه ۱۳ دی ۱۳۹۴ — ۱۶:۰۴
تعداد بازدید : ۴۲۸   
 تحلیل ایران -اطلاعات دادستانی کل کشور درباره سوابق کیفری افراد کامل است

سخنگوی قوه قضاییه توضیحاتی را درباره‌ استعلام از مراجع چهارگانه در خصوص داوطلبان انتخابات مجلس ارائه کرد.

سخنگوی قوه قضاییه توضیحاتی را درباره‌ استعلام از مراجع چهارگانه در خصوص داوطلبان انتخابات مجلس ارائه کرد.

 

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی تحلیل ایران؛خبرنگار ایسنا، حجت‌الاسلام و المسلمین محسنی‌اژه‌ای در پاسخ به سئوالی مبنی بر اینکه با استعلام از دادستانی کل کشور درباره نامزدهای انتخابات مجلس شورای اسلامی، چه تعداد دارای سوابق کیفری هستند؟ گفت: رد یا تایید صلاحیت‌ها بر عهده 4 مرجع (ثبت احوال، وزارت اطلاعات، نیروی انتظامی و دادگستری) که استعلامات از آنها می‌شود، نیست؛ بلکه بر اساس قانون این امر در اختیار هیات‌های اجرایی و نظارت است و این هیات‌ها هستند که بر اساس اسناد و مدارک صلاحیت افراد را لحاظ می‌کنند. بر اساس قانون اگر صلاحیت را احراز کردند آن را اعلام و در غیر این صورت موضوع را به خود داوطلب می‌گویند.

 

وی افزود: احراز صلاحیت با احراز مجرمیت دو موضوع جداست. لازم نیست احراز شود که فرد مجرم است بلکه صلاحیت‌ها باید احراز شود؛ چرا که در قانون نیامده مجرمیت افراد باید احراز شود، بلکه صلاحیتش باید احراز شود.

 

محسنی‌اژه‌ای افزود: در مورد فردی که محکومیتش قطعی نشده اما سبب می‌شود که صلاحیتش زیر سوال رود، امکان دارد صلاحیتش با احکام غیرقطعی احراز نشود.

 

وی تصریح کرد: از استعلامات انتخاباتی و اینکه چه تعداد از افراد سابقه اعم از احکام قطعی و بدوی را دارند اطلاعی ندارم، البته دادستان کل کشور و معاون سیاسی و امنیتی وی حتما دقیقا موضوع را می‌دانند.

 

سخنگوی قوه قضاییه درباره‌ اقدامات قوه قضاییه نسبت به هجمه‌هایی که به شورای نگهبان می‌شود گفت: یک زمان اقدامات خلاف قانون بوده است و نسبت به شورای نگهبان در مورد تعیین صلاحیت کاندیداها و انتخابات است که مدعی‌العموم وارد و می‌تواند شکایت کند، کما اینکه در برخی از موارد مدعی‌العموم وارد شده است، البته اگر فقط نقد باشد باید نقد را تحمل کرد یا احیانا جواب آن را داد.

 

خبرنگاری سئوال خود را اینگونه مطرح کرد که در حادثه کوی دانشگاه، سعید زینالی بازداشت و 17 سال از بازداشت وی می‌گذرد. شما چه پاسخی به خانواده وی دارید البته اخیرا هم خانواده وی به دلیل پیگیری بازداشت وی، بازداشت و با قرار وثیقه آزاد شده‌اند که محسنی اژه‌ای پاسخ داد: بازداشت وی کی و کجا بوده؟ خبرنگار پاسخ داد توسط حفاظت اطلاعات سپاه بازداشت شده است.

 

معاون اول قوه قضاییه گفت: تلاش‌های فراوانی شده که آیا وی بازداشت شده یا خیر؟ که موضوع هنوز ثابت نشده است. ممکن است ایشان یا هر کس دیگر مفقود شود یا ممکن است که پیدا نشوند، ولی این ادعا که می‌شود وی بازداشت شده درست نیست؛ چرا که تا آنجا که می‌دانم مدرکی بدست نیامده که وی بازداشت شده است. شما اگر می‌دانید که سیستم امنیتی مطلب را گفته به ما بدهید تا من آن را پیگیری کنم.

 

محسنی اژه‌ای یادآور شد: یکی از سران فتنه که رای نیاورده بود نامه نوشته بود که افرادی بازداشت شدند و دختری که فرزند شهید و تک فرزند است مورد تعدی قرار گرفته و از بستگان وی 4 نفر نیز شهید شدند. حتی گفته بودند که بدن وی را با اسید سوزاندند؛ لذا هر کسی که چیزی را می‌گوید بلافاصله آن را نشر ندهید.

 

در همین حین خبرنگاری درباره بازداشت سوشا مکانی دروازه‌بان تیم پرسپولیس سئوال کرد که محسنی‌اژه‌ای گفت: از این موضوع اطلاع ندارم، من اکنون با شما نشست خبری دارم.

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :